آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233208
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1396 10:16
تعداد بازدید : 563

زندگی 20 سال آینده از منظر میچیو کاکو، فیزیکدان آمریکایی- ژاپنی

در دنیای کامپیوترها، دیگر کامپیوتری نخواهد بود

دکتر میچیو کاکو، شاگرد ادوارد تلر، از نظریه پردازان بزرگ فیزیک و از طراحان نظریه ریسمان است. او کتاب های درسی در زمینه نظریه ریسمان و نظریه کوانتومی میدان دارد. کاکو فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد است، دوره دکتری را در دانشگاه برکلی گذرانده و هم اکنون استاد دانشگاه سیتی کالج نیویورک است. او از طرفداران محیط زیست و از مخالفان به کارگیری انرژی هسته ای شکافت است. همچنین یکی از حامیان پروژه جست وجوی هوش فرازمینی (ستی) است. به اعتقاد کاکو، سرنوشت بشریت به سادگی می تواند بر پایه یک مدل توسعه توضیح داده شود. برپایه این مدل توسعه، انسان در طول تکامل خود چهار مرحله تمدن را پشت سر می گذارد:
undefined
تمدن نوع صفر: در این تمدن، خود ما، یعنی انسان ها وجود دارند که برپایه سطح فناوری ما می توانند گام هایی به عقب یا جلو بردارند.
تمدن نوع یک: به اعتقاد کاکو تمدن نوع یک، آینده نزدیک بشریت است. به گفته این فیزیکدان، ما در مرحله گذار از نوع صفر به یک هستیم که از نشانه های آن می توان به فرهنگ بیش از همیشه جهانی شده و منابع جدید انرژی در حال توسعه اشاره کرد. 
تمدن نوع دو: یک خیز واقعی کیفیت. به گفته این دانشمند، تمدن نوع دو به صورت مجازی کاملا جاودانه و نامیرا است؛ بنابراین در این تمدن هیچ چیز از بین نمی رود.
تمدن نوع سه: تمدنی است که بر تمام قوانین فیزیک و در نتیجه کنترل روی فضا و روی انرژی حاصل از هزاران ستاره تسلط دارد. کهکشان را بدون مشکل کاوش می کند، سیارات را با استفاده از روبات های هوشمند می بیند و می تواند با سرعت زیاد سفرهای فضایی انجام دهد.

 زندگی 20 سال بعد
میچیو کاکو شنبه گذشته در اجلاس سران کشورهای جهان در دبی سخنرانی داشت و با صحبت هایش در مورد آینده بشریت جمعیت را به وجد آورد. 
به اعتقاد کاکو، هر روز که می گذرد، یک انقلاب در هوش مصنوعی، سفر فضایی و DNA، که شالوده زندگی است، به ارمغان می آورد. اگر چه این تحولات الهام بخش هستند، سرعت سریع پیشرفت علم و فناوری گاهی کمی نگران کننده است و به گفته کاکو، در 20 سال آینده، زندگی ما انسان ها واقعا عجیب و غریب خواهد بود.
توالت هایی که پروتئین های ما را می خوانند و دیوارهایی که با ما صحبت می کنند، تصاویری است که کاکو برای آینده مان متصور شده است و البته خیلی هم شبیه به کتاب های کمیکی است که هم اکنون می بینیم. 

 زمین 0.2
کاکو نظریه هایش را با «از هیچ» شروع کرده و معتقد است که بعد از سال ها زبان بومی با پیشرفت تکنولوژی هماهنگ خواهد بود و پیشرفت خواهد کرد. در این شرایط است که دیگر کامپیوترها معنایی نخواهند داشت. 
البته کاکو در این مورد گفت: به معنای واقعی کلمه فناوری هایی مثل کامپیوترها را از دست نخواهیم داد، اما این اصطلاح را از دست خواهیم داد. وی افزود: واژه کامپیوتر از زبان انگلیسی ناپدید می شود. زیرا دیگر کامپیوتری نخواهیم داشت و وسایل رایانشی همیشه همراه ما خواهند بود. از بدن ما تا خیابان های مان همه و همه کامپیوتر خواهند بود. هیچ چیزی پیدا نخواهد شد که کامپیوتر نباشد.
این دانشمند علم فیزیک، جهانی را تشریح کرد که در آن بتوانیم کفش ها یا جواهرات دلخواه مان را پرینت بگیریم. در دنیای پیش روی ما انسان ها، اگر برای کودک تان به دنبال اسباب بازی هستید، می توانید آن را دانلود کنید و سپس اسباب بازی داخل اتاق برای تان آماده می شود و می توانید آن را تحویل بگیرید. 
کاغذهای هوشمندی که در آینده تولید می شوند قادرند اطلاعات مورد درخواست کاربران را مانند صفحه نمایشگرهای کامپیوترهای امروزی به آنها نشان دهند. در آینده ای که کاکو از آن حرف می زند، می توانید با کاغذدیواری های اتاقتان هم صحبت کنید و حتی آنها هم با شما حرف می زنند. پیشرفت فناوری حتی گوشی های هوشمند، لپ تاپ ها و صفحه های تلویزیون را هم شامل می شوند. 
به طور قطع، فناوری قابلیت آن را دارد که افراد را از دوردست ها به هم متصل کند. کاکو به این نکته اشاره می کند که با پیشرفت فناوری می توان افکار و ایده ها را با هم مبادله کرد. با لنزهای مترجمی که در آینده ای نزدیک تولید می شوند، انسان می تواند با هر زبانی با دیگران صحبت کند.
هوش مصنوعی چیزی را به انسان می دهد که پادشاهان و شاهزاده ها همواره به دنبال آن بوده اند و آن مقابله با پیری است. همه چیز به دلیل تجمع اشتباهات و خطاها می میرد و از بین می رود. زمانی که بتوان از هوش مصنوعی برای مقایسه میلیون ها ژنوم گرفته شده از سالمندان با ژنوم افراد جوان استفاده کرد، می توان به دقت فرآیند وقوع پدیده پیری را مشخص کرد و در نتیجه می توان آن را ریشه کن و نابود کرد.
منبع: Futurism


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :