آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233211
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1396 10:17
تعداد بازدید : 1060

سخنگوی نیروی انتظامی:

مبدا IP هکرهای سایت های خبری آمریکا و انگلیس است

سخنگوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: حملات اخیر به این سایت ها از نوع سطحی و دیفیس بوده و تنها صفحه نخست سایت ها را مورد حمله قرار داده و هکرها نتوانستند به عمق سرورها نفوذ پیدا کنند.
undefined
فناوران - سعید منتظرالمهدی در نشستی خبری در خصوص ردیابی IP هکرها گفت: بررسی ها نشان می دهد IP هکرها در دو کشور آمریکا و انگلیس بوده است که البته وزارت اطلاعات و فناوری اطلاعات پیگیر این موضوع است.
منتظرالمهدی درباره این که آیا پلیس فتا اقدامی برای بررسی امنیت دیگر سایت های خبری دارد یا خیر؟ گفت: یکی دو سال پیش که چند سایت دولتی مورد حمله هکرها قرار گرفت، پلیس فتا به این سازمان ها و ادارات هشدار داده بود. در حال حاضر نیز هشدار این است تمامی سایت های خبری و رسانه ها باید امنیت خود را بیشتر کنند تا نفوذ به آنها به راحتی ممکن نباشد.
منتظرالمهدی درباره عملکرد پلیس فتا در سال جاری افزود: امسال 74 درصد از کل جرایم سایبری که به پلیس فتا ارجاع شد کشف شده است و کلاهبرداری همچنان در صدر جرایم این حوزه است.
به گزارش ایسنا وی ادامه داد: در حوزه فضای مجازی و پیشگیری از جرایم عامل مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد ارتقای سواد و دانش در این فضاست تا افراد و کاربران فریب این فضاها را نخورند.
بر اساس این گزارش، سایت روزنامه های آرمان، ستاره صبح و قانون روز شنبه 21 بهمن هک شد و در این سایت ها اخبار جعلی منتشر شد.
بلافاصله پس از انتشار این اخبار جعلی، سایت های این سه روزنامه از دسترس خارج شد. مرکز ماهر روز یکشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد تمامی سایت های خبری مورد حمله دارای نام کاربری و کلمه عبور پیش فرض و یکسان ازسوی شرکت پشتیبان بوده اند و در این سایت ها حداقل موارد امنیتی رعایت نشده است. همچنین 30 سایت خبری دیگر که از سرویس مشابهی استفاده می کنند همچنان در خطر هک هستند.

 کلاهبرداری سنگین با وعده ازدواج
در خبر دیگر از پلیس فتا این که رییس پلیس فتای استان خراسان رضوی با بیان عجیب ترین اتفاق حوزه فضای سایبری از ابتدای امسال تاکنون، گفت: عجیب ترین اتفاق این بود که فردی از 18 وعده ازدواج اینترنتی 7 میلیارد ریال به جیب زده بود.
جواد جهانشیری به فارس گفت: برخی از پرونده هایی که ما با آن ها مواجه می شویم نتیجه اعتمادهای بیجایی است که افراد در سایت هایی مانند همسریابی و دوستیابی می کنند؛ ما این مساله را بارها اطلاع رسانی کرده ایم که ما اصلاً سایت مجاز همسریابی در کشور نداریم، با این وجود می بینیم که بسیاری از افرادی که دارای تحصیلات بالایی هم بوده اند، طعمه یک فرد قرار گرفته اند. برای مثال 18 مورد سوءاستفاده از سوی یک نفر در یک سایت همسریابی اتفاق افتاده بود که چهار شاکی آن در مشهد بودند. در بررسی که انجام شد، تمام افراد اغفال شده توسط این فرد، تحصیل کرده بودند و متهم نیز نزدیک به 600 ـ 700 میلیون تومان از این افراد کلاهبرداری کرده بود.
وی ادامه داد: مورد عجیب دیگر سن بعضی از مجرمان است، برای مثال یک نوجوان 14 ـ 15 ساله می بیند بستری برای سواستفاده مهیاست که به استاد یا معلم خود توهین کند و یا افترا بزند و متأسفانه با اقدام به این کار توسط پلیس فتا شناسایی و دستگیر شده است.
رییس پلیس فتای استان خراسان رضوی گفت: جرایم خاص دیگری نیز مانند فروش چک جهت ضمانت در فضای سایبری نیز وجود دارد، برای مثال پرونده ای در جریان است که بالغ بر هفت زن و مرد به همین شیوه کلاهبرداری کرده بودند. بسیاری از جرایم سنتی امروزه در بستر فضای سایبر اتفاق می افتند که با استفاده از این بستر تکامل یافته تر نیز می شوند.
جهانشیری گفت: در مجموع عجیب ترین اتفاق سادگی ما مردم است که به اخبار، اطلاعات و موضوعاتی که از طریق کانال های بعضی از پیام رسان ها منتشر می شود، به راحتی اعتماد می کنیم، در صورتیکه هویت ها در این فضا ناشناس است و مدیران خیلی از کانال ها، گروه ها و سایت ها را نمی شناسیم اما به اخبار و اطلاعات آن ها اعتماد می کنیم. گاهی شایعه ای که پنج شش سال پیش منتشر شده باز هم به عنوان یک خبر جدید در کانال ها و گروه ها منتشر می شود.
جهانشیری گفت: کاربران باید فرهنگ استفاده از این تجهیزات را داشته باشند، با تکیه بر فرهنگ ایرانی اسلامی مان به یک اخلاق حرفه ای در این فضا برسیم و اخلاق سایبری را رعایت کنیم. توصیه من به خانواده ها این است که مدیریت شده از این فضا استفاده کنند، تمام ابزار این مدیریت هم در سایت فتا قرار داده شده است. اینکه شما از چه ابزاری می توانید برای مدیریت در سطوح مختلف سنی فرزندانتان استفاده کنید به طور کامل تشریح شده است.
وی ادامه داد: توصیه ما به والدین این است که مدیریت شده این فضا را در اختیار فرزندانشان بگذارند چرا که فضای سایبری، فضایی است که واقعا زمان را از کاربرش می گیرد و بعدا حسرت این را خواهیم خورد که چه فرصت هایی را از دست داده ایم، اگر قرار است فعالیتی هم انجام شود باید فعالیت سالم باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :