آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233218
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1396 10:38
تعداد بازدید : 523

در قالب بودجه 97 به مجلس ارایه شد

3 پیشنهاد وزارت صنعت برای بهبود وضعیت واحدهای تولیدی صادراتی

سه پیشنهاد در قالب بودجه سال ۹۷ به نمایندگان مجلس شورای اسلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارایه شده تا به ترتیب، تسهیلات برای بخش خصوصی، تخصیص "یارانه سود تسهیلات" به واحدهای تولیدی صادرات گرا و نیز ارایه اعتبارات یارانه دار و نوسازی صنایع مدنظر قرار گیرد.
undefined
فناوران - محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت چندی پیش با انتقاد از وضعیت واحدهای تولیدی کشور و با تاکید بر اینکه ۹۵ درصد واحدهای تولیدی کشور صادراتی نیستند، اظهار کرد که واحدهای صنعتی موجود بیشتر برای تامین نیاز داخلی و جایگزینی واردات شکل گرفته اند در حالی که باید با توسعه صادرات محور شود؛ بنابراین نوسازی صنایع باید به طور جدی در دستور کار دولت قرار گیرد تا بتوان به طور جدی به سمت صادرات گرایی حرکت کرد. به همین منظور تا کنون سه پیشنهاد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی درقالب بودجه سال ۱۳۹۷ ارایه شده که در جزییات آن در ادامه آورده شده است.

درخواست تصویب تسهیلات برای بخش خصوصی 
شریعتمداری چندی پیش و پس از نشستی که با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی داشت، خواستار شد که تسهیلاتی در قالب بودجه سال ۱۳۹۷ تصویب شود تا بخش خصوصی کشور و اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به همراه تشکل های صادراتی تخصصی بتوانند با حمایت نظام و دولت و از طریق منابع حمایتی و مشوق هایی که در اختیارشان قرار می گیرد به سمت ایجاد شرکت های بزرگ صادر کننده حرکت کنند.

 تخصیص یارانه سود تسهیلات به واحدهای تولیدی 
وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرده که تا در صورت موافقت، پیشنهاد تخصیص "یارانه سود تسهیلات" به واحدهای تولیدی صادرات گرا" ارایه شود. در بودجه سال 97 پیش بینی شده است که واحدهای تولیدی صادرات گرا بتوانند از منابع بانکی سرمایه ثابت و سرمایه در گردش با نرخ های ارزان تر بهره بگیرند. 
این درحالی است که سال 96 با ترکیبی از منابع موجود در صندوق توسعه ملی و بانک های عامل تا حدود ۱۳.۵ درصد نرخ سود تسهیلات اعطایی به واحدهای تولیدی صادرات گرا 
کاهش یافت.

 ارایه اعتبارات یارانه دار و نوسازی صنایع
محمدشریعتمداری همچنین به تازگی اعلام کرد که در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی، منابعی تحت عنوان کمک های فنی و اقتصادی برای پرداخت اعتبارات یارانه دار سیستم بانکی و نوسازی صنعتی کشور در سال آینده فراهم می شود.چندی پیش نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار تصویب تسهیلاتی در قالب بودجه سال ۱۳۹۷ در مجلس شورای اسلامی شد تا بخش خصوصی کشور به همراه تشکل های صادراتی بتوانند با کمک دولت به سمت ایجاد شرکت های بزرگ صادرکننده حرکت کنند.
در سال گذشته طرح رونق تولید اقتصادی با پرداخت تسهیلاتی معادل ۱۷ هزار میلیارد تومان ۲۴ هزار واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی در دستور کار قرار گرفت و در سال جاری نیز این طرح به عنوان مکمل طرح قبلی در جهت پرداخت تسهیلات به ۳۰ هزار واحد تولیدی مدنظر قرار گرفته است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :