آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233286
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1396 12:27
تعداد بازدید : 776

کامپیوترها می فهمند به چه آهنگی گوش می کنید

کامپیوترها با استفاده از اسکن های مغزی می توانند مشخص کنند که به چه آهنگی گوش می دهید و از چه نوع آهنگی خوشتان می آید.
undefined
آنا- این کار دقیقا ذهن خوانی نیست اما شبیه به آن است. دانشمندان تنها با استفاده از اسکن های MRI افراد، می توانند آهنگ هایی که به آنها گوش می دادند را شناسایی کنند. این اسکن های مغزی جریان خون و فعالیت مغزی فرد را اندازه گیری می کند. این مطالعه می تواند به دانشمندان کمک کند تا درک بهتری از نحوه واکنش مغز به موزیک به دست آورند. همچنین می تواند اطلاعات جدیدی درباره فعل و انفعالات مغز به ارمغان آورد تا به افرادی که توانایی برقراری ارتباط به صورت معمول را ندارند، مانند افراد مبتلا به سندروم قفل شدگی، کمک کند. 
این آزمایش مبتنی بر یک مدل رمزگذاری شده است که در آن سیستم کامپیوتری الگوهای فعالیت مغزی ایجاد شده توسط آهنگ های خاص را بررسی می کند. 
دانشمندان از شش داوطلب استفاده کردند و برای آنها 40 قطعه موسیقی پخش کردند که شامل موسیقی کلاسیک، راک، پاپ و جاز بود. نرم افزار متصل به اسکنر MRI آموزش دیده است تا فعالیت مغز در برابر ویژگی هایی مانند آهنگ، پویایی، ریتم و لحن را اندازه گیری کند. وقتی که آنالیزها کامل شد، برخی از آهنگ ها مجددا پخش شد و سیستم کامپیوتری باید حدس می زد که کدام آهنگ انتخاب شده است. وقتی که به کامپیوتر انتخاب سر راستی بین گزینه الف و ب داده می شد، در 85 درصد مواقع گزینه درست را انتخاب می کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :