آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 233355
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1396 11:15
تعداد بازدید : 411

در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران عنوان شد

نوسان ارز موجب خروج سرمایه بخش‎ خصوصی از کشور می‎شود

جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با حضور محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس جمهور در حالی برگزار شد که در روزهای گذشته، فعالان اقتصادی اعتراض‎های بسیاری را درباره خروج اقتصاد ایران از ریل اصلی خود داشته اند و از نوسانات شدید نرخ ارز گلایه مند بودند.

undefined
فناوران - رییس اتاق بازرگانی تهران در این جلسه عنوان کرد:  نوسانات ارزی به بنگاه های اقتصادی لطمات جدی وارد کرده است و بانک مرکزی باید تدبیری برای آن بیندیشد تا مانع خروج سرمایه شود.
مسعود خوانساری افزود: نوسانات ارزی لطمه جدی به اقتصاد وارد می کند و سرنوشت بنگاه های بخش خصوصی را تحت الشعاع قرار می دهد و وظیفه دولت است که به این موضوع بپردازد، این در حالی است که رییس کل بانک مرکزی هر سه ماه یکباره موضوع تک نرخی کردن ارز را مطرح می‏کرد، اما محقق نشد. 
وی تصریح کرد: امیدواریم بانک مرکزی تدبیری را بیندیشد که این نوسانات به حداقل برسد اما قیمت هایی که در بازار است، ارز مبادله ای است که سه نوع ارز دیگر شرکتی، اسکناس و حواله وجود دارد. به این معنا که ارز شرکتی برای واردات است. این در حالی است که قیمت حواله بالاتر از ارز شرکتی برای گشایش اعتبار و اسکناس است که این امر نگران کننده بوده و حاکی از خروج سرمایه از کشور است.
در ادامه نشست، معاون اقتصادی رییس جمهور نیز با بیان اینکه دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نبوده، گفت: بانک مرکزی و وزارت نفت طی روزهای آینده اوراق مشارکت ارزی را منتشر خواهند کرد.
محمد نهاوندیان افزود: برای کسی که در ۴ سال اخیر در اقتصاد ایران زندگی کرده باشد، این حرف تعجب آور است که دولت به دنبال افزایش نرخ ارز بوده است. این اتفاق بارها در اقتصاد ایران رخ داده که التهاب در نرخ ارز را شاهد بوده‎ایم.
نهاوندیان گفت: اگر همه قیمت ها بالا رفت، قدرت خرید پول پایین آمده است و وقتی که قدرت خرید پول ملی در رابطه با انواع کالا و خدمات پایین آمد، یعنی قدرت خرید در رابطه با ارز خارجی نیز پایین آمده است، این یک امر دستوری نیست؛ بلکه حاصل یک روند اقتصادی است. حتما اولویت اصلی دولت در حوزه اقتصاد، ایجاد ثبات و آرامش در بازارهای اقتصادی کشور بوده و برای مقابله با بازار ارز ملتهب، هیچ کاری ریشه ای تر از این نیست که ریشه آن که تورم است، کنترل کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :