آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23341
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1391 10:2
تعداد بازدید : 1378

سند جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات به دست مجلس رسید

به گفته رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس طرح جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات به هیات رییسه مجلس اعلام وصول شده و برای کارشناسی نهایی به کمیسیون های مرتبط ارجاع خواهد شد.

خبرگزاری مهر- رمضانعلی سبحانی‌فر، با اشاره به مراحل نهایی تصویب سند جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات در مجلس، گفت: پیش‌بینی می‌شود که طرح جامع ICT طی چند ماه آینده برای تصویب نهایی در صحن علنی قرائت شود.
وی افزود: طرح جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات از زمان دولت نهم در دستور کار قرار گرفت، اما هم‌اکنون با اصلاحات جدید برای مدیریت یکپارچه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تجمیع بخش‌های مرتبط با این حوزه و نیز با توجه به بخش‌های جداشده ICT برای تصویب نهایی به مجلس ارایه شده است.
رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات مجلس گفت: در این سند جامع موارد مربوط به خلاءهای قانونی، بحث کنترل و نظارتی تنظیم مقررات ارتباطات کشور و نیز تاکید بر صنعت ارتباطات به عنوان یکی از صنایع بالادستی دیده شده است.
رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با بیان اینکه فضای عمومی‌ مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات تقریبا مثبت ارزیابی می‌شود گفت: جلسه رای اعتماد محمدحسن نامی ‌روز سه‌شنبه همین هفته خواهد بود.
وی گفت: توجه به صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات با نگاه حمایتی و نیز تعهد برای استفاده از مدیران و متخصصان داخلی وزارت ICT از جمله محورهای مدنظر وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات است که در جلسه هفته گذشته وی با نمایندگان کمیسیون صنایع بر آن تاکید شد.
رییس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: وزیر پیشنهادی ICT در همین حال بر مدیریت یکپارچه و واحد در وزارت ارتباطات و پاسخگویی به مطالبات مردم تاکید کرد.
سبحانی‌فر گفت: در این جلسه نمایندگان کمیسیون صنایع و کمیته ارتباطات مجلس بر توجه ویژه به ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه و بهره‌برداری از طرح‌های کلان حوزه ICT توسط وزیر پیشنهادی تاکید کردند.
طرح جامع ICT در ابتدای دولت نهم به عنوان سند راهبردی این بخش و با هدف برنامه‌ریزی کلان توسعه فناوری اطلاعات کشور در دستور کار قرار گرفت و سازمان فناوری اطلاعات ایران این طرح را تحت عنوان “تدوین نظام جامع فناوری اطلاعات کشور” به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پیشنهاد کرد که این موضوع بعد از بررسی کارشناسی طی موافقتنامه‌ای به امضای طرفین (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی) رسید.
در آن زمان این موافقتنامه شامل پنج پروژه اصلی تدوین طرح کلان فناوری اطلاعات، تدوین برنامه اجرایی وظایف وزارت در حوزه امنیت (افتا)، ایجاد بانک اطلاعاتی وضعیت فناوری اطلاعات، تدوین چارچوب کاربردهای فناوری اطلاعات در کشور و تهیه و پیش نویس لوایح و مقررات حقوقی بود که هر کدام حاوی زیربخش‌های مختلف بود که شورای عالی فناوری اطلاعات مسوولیت تدوین آن را بر عهده گرفت.
متولیان تدوین پیش‌نویس نظام جامع فناوری اطلاعات کشور پیش‌بینی می‌کردند که مطابق با این سند در فاز دوم تدوین نظام جامع فناوری اطلاعات کشور، اقدامات و راهکارهای متولیان مربوطه و شاخص‌های توسعه در قالب برنامه عملیاتی کلان فناوری اطلاعات کشور تدوین و تصویب شود و با اجرای دقیق آن توسعه فناوری اطلاعات در کشور به صورت نظام‌مند شتاب شایان توجه پیدا کرده و بتواند ایران را به اهداف چشم‌انداز 20 ساله نظام برساند.
پیش‌نویس سند راهبردی، نظام جامع فناوری اطلاعات در هفت حوزه راهبردی، 29 راهبرد و 133 راهکار تهیه و تنظیم شده بود که تدوین‌کنندگان این سند رویکرد تهیه آن را “ایجاد جریانی پرشتاب و با سرعت برای پر کردن فاصله فناوری اطلاعات کشور با کشورهای صنعتی از طریق توسعه و تعمیق دانش پایه ملی و دستیابی به سهم مناسب خدمات و کالاهای فناوری از بازار جهانی و تامین نیازهای اجتماعی جامعه پویا و متحول ایران اسلامی” می‌دانستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :