آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23350
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1391 10:37
تعداد بازدید : 2126

دو ایرانی برنده جایزه اول و دوم مسابقات بنیاد World press

برترین عکاس های World Press Photo2013 معرفی شدند

بنیاد عکس World Press که برگزارکننده یکی از معتبرترین و بزرگ ترین مسابقات عکس خبری در جهان شناخته می شود هفته گذشته عکاسان منتخب سال 2013 را معرفی کرد. امسال در پنجاه و ششمین دوره از این مسابقات بیش از پنج هزار و 600 عکاس از 124 کشور جهان شرکت کرده بودند و بیش از 103 هزار عکس را در 9 شاخه – به صورت تک عکس و مجموعه عکس- در معرض انتخاب داوران قرار دادند. هیات داوران این دوره از مسابقات بنیاد عکس World Press، 54 عکاس را در رتبه های اول تا سوم 9 شاخه اعلام شده، به عنوان برندگان سال 2013 اعلام کردند. عکاس سال 2013 به انتخاب بنیاد عکسWorld Press پل هانسن سوئدی معرفی شد و دو عکاس ایرانی توانستند جایزه های اول و دوم را در دو شاخه از این رقابت ها به دست بیاورند؛ ابراهیم نوروزی و مجید سعیدی.

شبنم کهن چی

جایزه بهترین عکس در شاخه اخبار عمومی ‌نیز به رودریگو عبد به خاطر عکسی که از یک زن آسیب‌دیده از حمله ارتش سوریه گرفته شده، اهدا شد.
Wei Seng Chen نیز به خاطر عکسی که از نمایش اسب دوانی در مزارع برنج گرفته بود توانست برترین جایزه را در شاخه فعالیت‌های ورزشی به دست بیاورد.
عکاس عکس دختربچه‌ای به نام Milan Ponjiger که از سقوط از طبقه ششم خانه‌اش جان سالم به در برد اما مادر و پدرش را از دست داد نیز در بخش پرتره جایزه کسب کرد. خانواده این کودک به خاطر بحران اقتصادی صربستان تصمیم به خودکشی دسته جمعی گرفته بودند. به همین دلیل زن و شرهر با دختر بچه‌شان از بالکن به پایین پریدند. NEMANJA PANCIC عکاس صربستانی این عکس برنده جایزه عکس پرتره در بخش single رقابت‌های World Press شد.
امسال همچنین در بخش محتوای چند رسانه‌ای نیز داروان سه برنده سال را انتخاب و معرفی کردند. جایزه اول در دسته Online Short به اثری که زندگی و تلاش مردمان آفریقای جنوبی برای بهتر زیستن را به تصویر کشیده بود تعلق گرفت.
در دسته Online feature جایزه اول به محتوای چند رسانه‌ای از زندگی روزمره یک دختر 15 ساله اهل اتیوپی با همسرش اختصاص یافت. در دسته Interactive Documentary داستانی خشونت بار از یکی از خشن‌ترین شهرهای گواتمالا توانست جایزه اول را از آن خود کند.
امسال هم مانند سال گذشته ایران در لیست کشورهایی بود که عکاسانش حایز رتبه‌های اول تا سوم شده بودند. در پنجاه و ششمین دوره مسابقات بنیاد عکس World Press در بخش پرتره‌های مستند، ابراهیم نوروزی، عکاس ایرانی توانست با ارایه مجموعه‌ای به نام قربانیان عشق اجباری جایزه اول را به دست بیاورد. ابراهیم نوروزی در این مجموعه عکس از زندگی مادر و دختری در شهرستان بم عکاسی کرده که یک شب در خواب قربانی اسید پاشی پدر خانواده می‌شوند. مجموعه مستند قربانیان عشق اجباری را می‌توانید در این آدرس http://tinyurl.com/bbajzpt روی سایت بنیاد عکس World Press ببینید. به این عکاس نیز مانند تمام عکاسانی که در این مسابقه رتبه اول را در هر شاخه‌ای کسب می‌کنند یکهزار و ۵۰۰ یورو وجه نقد اهدا خواهد شد.
این عکاس همچنین توانست در بخش پرتره‌های صحنه‌آرایی شده جایزه دوم را برای مجموعه سوگوار از آن خود کند. نوروزی این مجموعه عکس را از زنان شرکت کننده در مراسم سوگواری دهه اول محرم در خرم‌آباد گرفته است. برای دیدن مجموعه کامل این عکس‌ها به آدرس http://tinyurl.com/ajmu5w5 مراجعه کنید.
عکاس ایرانی دیگری که توانست درWorld Press Photo 2013 جایزه بگیرد، مجید سعیدی است. او برای مجموعه عکسی به نام زندگی در جنگ توانست جایزه نفر دوم را در بخش موضوعات معاصر از آن خود کند. برای دیدن عکس‌های این مجموعه می‌توانید به آدرس http://tinyurl.com/argsxy9روی سایت بنیاد عکس World Press بروید. مجید سعیدی مانند دیگر عکاسان رتبه دوم و سوم به عنوان هدیه تندیس «چشم طلایی» و دیپلم افتخار از بنیاد عکس World Press دریافت می‌کند.
اعلام شده مراسم اهدای جایزه به عکاسان برگزیده World Press Photo 2013 پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه سال 92 در آمستردام برگزار خواهد شد. همچنین عکس‌های برگزیده در شهرهای مختلف به نمایش گذاشته شده و در کتابی نفیس منتشر خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :