آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23364
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1391 11:2
تعداد بازدید : 529

تولید به شرط مصرف

شانزده سال پیش قانونی به تصویب نمایندگان مجلس رسید و به دولت ابلاغ شد که قرار بود (و البته هست) حامی حقوق مصرف کنندگان باشد. این قانون مثل تمام قانون هایی که تصویب می شوند نیاز به یک سری زیرساخت داشته و دارد که هنوز هم برای اجرای موثر این قانون، آماده و کامل
نیست.

وحید ناظمی

این قانون حکایت از حقوق مصرف‌کننده‌ای نیازمند به اقتصادی امن دارد. اما وضعیت اقتصادی در یکی دو سال گذشته، با توجه به دولتی بودن اقتصاد از طرفی و نبود انجمن‌های خصوصی حمایت از این حقوق از طرف دیگر، باعث شده تا کنترل و نظارت درستی بر اجرای این قانون انجام
نشود.
یکی از تکالیف ذکر شده در این قانون ایجاد انجمن‌های حمایت از حقوق مصرف‌کننده است که با توجه به سختگیری‌ها و مقرراتی که دولت برای تشکیل این انجمن‌ها وضع کرده، انگار قراری بر تشکیل و ایجاد این انجمن‌ها نیست.
باید توجه داشته باشیم بر خلاف تصور برخی از فعالان اقتصادی، مصرف‌کننده محتاج محض بازار نیست؛ بلکه این بازار است که با توجه به نیاز و تقاضای مصرف‌کننده، میزان و نوع تولید خود را مشخص می‌کند.
مصرف‌کننده با انتخاب کالاها و خدمات به ادامه توليد کمک مي‌کند زيرا شرط استمرار توليد، مصرف است. بنابراین، قاعدتا مصرف‌کننده در این سیستم از پاره‌ای حقوق برخوردار می‌شود.
اینها شماری از حقوق مصرف‌کننده عبارتند از: حق انتخاب کالاها و خدمات مورد علاقه و نیاز، حق استفاده از محصولات دارای کيفيت مناسب و متناسب با انتظارات مصرف‌کننده، حق آگاهي از اطلاعات لازم براي استفاده از کالاها، حق دادرسي برای جبران خسارت، حق آموزش و حق برخورداري از محيط زيست سالم.
حالا بیاییم به اطراف خودمان نگاهی بیندازیم. همین زندگی روزمره خودمان.
از یک خرید ساده مایحتاج روزانه گرفته تا برطرف کردن نیازهای بزرگ‌تر و خاص‌تر. حتما گذرتان به میادین میوه و تره‌بار که اتفاقا به در و دیوارشان شعارهای خوش آب و رنگ حمایت از حقوق مصرف‌کننده نصب
شده افتاده.
شما چه تجربه‌ای از خرید در این میادین دارید؟ برای اینکه متوجه شویم چقدر به حقوق ما به عنوان مصرف‌کننده احترام گذاشته می‌شود کافی است یک روز به میادین میوه و تره‌بار یا بازار بزرگ برویم همین. چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :