آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23393
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1391 10:36
تعداد بازدید : 1028

در همایش دیده بانی صنعت و تکنولوژی الکترونیک اعلام شد

فقط دو دهم از صادرات محصولات الکترونیکی جهان سهم داریم

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سهم ارزش افزوده صنایع پیشرفته از کل صنایع ایران را کمتر از دو درصد است، گفت: کشور ما با در اختیار داشتن یک درصد جمعیت جهان فقط دو دهم درصد از صادرات محصولات الکترونیک را در اختیار دارد.

خبرگزاری فارس- همایش دیده‌بانی صنعت و تکنولوژی الکترونیک در سالن راهبران پتروشیمی‌با حضور علیرضا شجاعی معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، غفوری فرد مسوول صادرات فناوری مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری، شاه‌میرزایی عضو حقیقی شورای عالی مجازی کشور و معاونت مرکز ملی فضای مجازی کشور، جلالی قائم مقام ستاد حمل و نقل و سوخت برگزار شد.
این همایش با حضور فعالان حوزه تجهیزات پزشکی الکتریکی و الکترونیکی و صنایع خودرو و تجهیزات مخابراتی کشور برگزار شد.

*سهم ایران از صادرات محصولات الکترونیک
در این همایش شجاعی بر رشد سهم صنایع پیشرفته از ارزش افزوده کل صنایع در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه اشاره کرده و سهم ارزش افزوده صنایع پیشرفته از کل صنایع ایران را کمتر از دو درصد ارزیابی کرد.
وی همچنین گفت: 10 گروه اول محصولات صادراتی جهان 66 درصد ارزش کل صادرات جهان را تشکیل می‌دهند و در این صنایع الکترونیک و تجهیزات پزشکی هم ملاحظه می‌شود؛ این در حالی است که کشور ما با در اختیار داشتن یک درصد جمعیت جهان فقط 2/0 درصد از صادرات این کد در جهان را در اختیار دارد.
معاون وزیر صنعت پارامترهایی چون عرضه محصولات نهایی با ارزش افزوده بالا، بی‌نیاز به زیرساخت‌های پرهزینه، امکان گسترش و توسعه در زنجیره‌های تولید، میزان سرمایه‌گذاری به اشتغال، تنوع بازار مصرف، وابستگی صنایع دیگر به این صنعت، تطابق محیط زیستی، اثرات استراتژیک، امکان تسلط و قدرت آفرینی در بازارهای دنیا و امکان شکست انحصار از سایر کشورها را از مزایای صنعت الکترونیک کشور برشمرد.
وی همچنین این صنعت را ابزار اصلی گسترش فناوری اطلاعات در ایران دانست و گفت: کشور باید بتواند بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در پیش نویس برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت به دو درصد از سهم بازارهای جهانی برسد.

*ورود اشتباه به زیربخش‌های صنعت الکترونیک در ایران
در ادامه شاه‌میرزایی، معاون مرکز ملی فضای مجازی، صنعت الکترونیک را از مهم‌ترین صنایع جهان ارزیابی کرده و ورود کشور را به آن ناگزیر دانست.
وی برخی از ناکامی‌های گذشته کشور در حوزه صنعت الکترونیک را ورود به زیربخش‌های نامناسب آن در کشور ارزیابی کرد و گفت: گسترش بخش خدمات مخابراتی می‌تواند زمینه ساز گسترش بخش تجهیزات در کشور نیز باشد.وی با ذکر نمونه‌هایی، تلاش شورای عالی مجازی کشور را در راستای گسترده شدن بازار خدمات مخابراتی برای شرکت‌های خصوصی دانستند.

*لزوم حمایت دولت از بعضی برندهای خاص الکترونیک وطنی
در این همایش نائبی استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعی شریف پیشنهاداتی از حوزه سیاست‌گذاری صنعت الکترونیک از جمله حمایت دولت از ایجاد چند برند خاص حوزه الکترونیک را مطرح ساخت و در ادامه سیاست‌های کشور چین در حمایت از صنایع الکترونیک مورد بررسی و تحلیل قرار داده شد.
جلالی قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور نیز در این همایش با بیان اینکه این ستاد با تصویب سند خودروهای الکتریکی تلاش کرده است تا سهم فناوری‌های بالا را در خودروهای کشور افزایش دهد، الکترونیک را سبب افزایش ایمنی، راحتی و کاهش آلودگی محیط زیست دانستند.
غفوری‌فرد در این همایش از منظر راهبردی صنعت الکترونیک را مورد بررسی قرار داده و به بررسی سیاست‌های گذشته کشور در این حوزه پرداخت. وی تمرکز 20 درصدی نیروی انسانی کشور در این حوزه را یک مزیت بزرگ برای کشور ارزیابی کرد و الکترونیک را از جمله اولویت‌های الف نقشه جامع علمی‌ کشور دانست و به الزامات اسناد بالادستی در راستای توسعه این صنعت تاکید کرد.

*ارزش افزوده بیشتر صنعت الکترونیک نسبت به دیگر صنایع ‌های‌تک
در ادامه ابراهیم صادقی قائم مقام اندیشگاه تحلیلگران علم و تکنولوژی و مرکز پژوهش‌های صنعت الکترونیک کشور با بررسی وضعیت صنعت الکترونیک در ایران و جهان مقایسه بین صنایع مختلف با صنایع الکترونیک انجام داده و صنعت الکترونیک را از لحاظ حجم تجارت جهانی، رشد سهم ارزش افزوده از کل صنعت، مصرف انرژی، میزان سرمایه‌گذاری به ازای ایجاد یک شغل برتر از سایر صنایع ارزیابی کرد.
وی این صنعت را در مقایسه با سایر صنایع‌های تک همچون نانو، بیوتکنولوژی دارای ابعادی گسترده‌تر و با حجم ارزش افزوده بیشتری دانست.
در پنل‌های تخصصی این همایش نیز معصومی‌ رییس مرکز پژوهش، توسعه فناوری و صنایع نوین، حاج قاسم دبیر ستاد فناوری میکروالکترونیک، عزیزمحمدی سرپرست طرح‌های صنایع نوین، رییسی مسوول طرح مطالعات اساسی و تحقیقات کاربردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، فقیهی مسوول دفتر ارتباطاات و فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس و کارشناسان اداره کل صنایع فلزی، برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت شرکت داشتند.
همچنین در این همایش سندیکاها، اتحادیه‌ها، انجمن‌های مربوطه نیز حضوری فعال داشته و رییس سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی، سندیکای شرکت‌های شناسایی و مکان‌یابی رادیویی و اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی به بیان نقطه نظرات خود در پنل‌های تخصصی پرداختند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :