آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23428
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1391 11:37
تعداد بازدید : 1015

تسویه وجوه در شاپرک ۲۴ ساعته می شود

در حالی که بانک مرکزی در خصوص پیاده سازی شاپرک اجرای سه مصوبه از شورای پول و اعتبار را که اخیرا تصویب شده در دستور کار دارد به نظر می رسد مقدمه اجرای مصوبات در راستای دو اصل اساسی قرار دارد یکی ساماندهی فرآیند تسویه وجوه به صورت ۲۴ ساعت و دیگر عملیاتی کردن نظام کارمزدهاست.

بینا- بانک، شورای پول و اعتباردر جلسه بیست و ششم دی ماه سال جاری خود در راستای استقرار شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) مقرر کرد:
الف- بانک مرکزی با بسیج تمامی امکانات فنی، اجرایی و مالی در مسیر استقرار شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) اقدامات لازم را به وجود آورد.
ب- تمامی بانک‌ها، موسسات اعتباری و تمامی شرکت‌ها و موسساتی که به هرنحو در جریان پرداخت کارتی قرار می‌گیرند باید خود را با شرایط و الزامات «شاپرک» که به تایید رییس کل بانک مرکزی می‌رسد، تطبیق دهند.
ج- بانک مرکزی باید با کاستی‌ها و عدم همکاری این موسسات برخورد انضباطی جدی و موثر به وجود آورد.
تسویه در بازه ۲۴ ساعته
به نظر می‌رسد اگر بانک مرکزی ملزم شده تا در مسیر استقرار شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک) اقدامات لازم را به وجود آورد در یکی از نخستین برنامه‌ها تبدیل بازه‌های تسویه وجوه از روزانه هفت مرتبه به یک بار در هر ۲۴ ساعت است. به اعتبار دیگر تسویه وجوه هر ۲۴ ساعت یک بار و در ساعات کم باری سامانه یعنی در ساعات بامدادی روز بعد صورت گیرد. البته اگر قرار است که اقتصاد صنعت پرداخت به معنای واقعی در کشور ما سامان گیرد باید تسویه وجوه در اختیار شرکت‌های ارایه کننده خدمات پرداخت باشد تا این مساله به ابزاری برای ایجاد مزیت برای آنها مبدل شود. البته مرز استفاده از ابزار تسویه بهتر است به گونه‌ای تعیین شود که بر هم زننده انظباط نظام پولی نباشد بر این اساس شرکت‌های ارایه دهنه خدمات پرداخت می‌توانند جز در موارد خیلی محدود از تسویه‌های بین ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت استفاده کنند.
این دوره‌های پرداخت می‌تواند به دلیل ایجاد رسوب منابع نزد شرکت‌های PSP برای آنان در توسعه کارت اعتباری و سرمایه‌گذاری‌های از این دست بسیار موثر باشد. فراموش نکنیم که یکی از پایه‌های اصلی صدور کارت‌های اعتباری در اغلب کشورها شرکت‌های PSP هستند. به تعبیر دیگر شرکت‌هایی مانند مسترکارت در کنار یک بانک صادرکننده کارت اعتباری است. در این راستا مسوولیت اصلی اغلب بر عهده شرکت ارایه‌کننده خدمات پرداخت است. به تعبیر دیگر مسوولیت اعتباردهی بر عهده بانک نیست اگر چه در این مقوله به عنوان یک رکن اساسی محسوب می‌شود. چراکه اساسا کار بانک فعالیت در حوزه پرداخت کارتی نیست.
این کار را تا حدودی شرکت پرداخت الکترونیک پارسیان با کمک بانک پارسیان در سال‌های گذشته انجام داده است.
بر این اساس به نظر می‌رسد به مرور بانک مرکزی بهتر است زمینه‌های افزایش انعطاف‌پذیری در بازه‌های تسویه وجوه پایانه‌های فروشگاهی را عملیاتی کند. حتی شاید بهتر باشد در گام اول از همین اسفند ماه جاری تسویه وجوه را به هر ۲۴ ساعت یک بار تبدیل کند و در سال آینده تعیین بازه زمانی فرآیند تسویه را در بازه‌های ۲۴ تا ۷۲ ساعت در اختیار شرکت‌های PSP بگذارد.
اجرای نظام کار مزد
استقرار کامل شاپرک در گرو اجرای نظام کارمزد نیز هست. بر این اساس به نظر می‌رسد بانک مرکزی در فروردین ماه قصد دارد فرآیند دریافت کارمزد پذیرندگان را اجرایی کند. این مساله می‌تواند پایه‌گذار تحول در صنعت پرداخت باشد و به تعبیر دیگر صنعت پرداخت را به سمتی که باید حرکت کند سوق خواهد داد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :