آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23447
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1391 10:53
تعداد بازدید : 867

طرح جدید آمریکا برای مقابله با جاسوسی صنعتی

5 واکنش آمریکایی به جاسوسان چینی

سیستم ها و وب سایت های دولتی آمریکا مدتی است که مورد حمله مداوم هکرها قرار می گیرد و بسیاری از اطلاعات محرمانه این کشور به دست هکرها افتاده است. باور بر این است که عمده این جاسوسی های اینترنتی توسط چین صورت می گیرد. در همین راستا نیز دولت آمریکا اعلام کرد که مقابله با هکرهایی را که دست به جاسوسی صنعتی می زنند، در اولویت قرار داده است. اریک هولدر، دادستان کل آمریکا اعلام کرد که سرقت اسرار تجاری و صنعتی آمریکا سالانه 10 ها میلیارد دلار به شرکت های آمریکایی آسیب می رساند و تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا به شمار می رود. وی در این راستا طرحی را معرفی کرد که شامل دیپلماسی جدیدی برای مقابله با سرقت مالکیت معنوی از سوی خارج از کشور می شود و از این طریق به شرکت ها برای حفاظت از اطلاعات محرمانه خود کمک کنند. هولدر گفت که جاسوسی اقتصادی در جهان روزبه روز در حال افزایش است و این جاسوسی نه تنها با نفوذ به وسایل الکترونیکی از طریق اینترنت انجام می گیرد، بلکه از طریق استخدام کردن کارمندان سابق شرکت های دیگر آمریکایی که آگاه به اطلاعات تجاری هستند، امکان پذیر است.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: BBC و Times

هولدر گفت: این طرح به خصوص در زمان کنونی که زمان احیای اقتصادی به شمار می‌رود، طرح مهمی است. وی همچنین گفت: همان‌طور که فناوری‌های نوین موانع سنتی را از بین برده و کسب‌وکارها را به سمت کسب‌وکارهای بین‌المللی و اقتصاد جهانی کشانده است، به همان میزان نیز زمینه‌های لازم را برای مجرمان به وجود آورده تا از طریق همین فناوری‌های نوین به اسرار تجاری شرکت‌ها دست پیدا کنند و این کار را از هر گوشه‌ای از جهان هم می‌توانند انجام دهند. وی افزود: یک هکر در چین می‌تواند به راحتی کد منبع را از یک شرکت نرم‌افزاری در ویرجینیا به دست آورد یا به راحتی کارمندان ناراضی یک شرکت را با دادن پیشنهادهای بسیار خوب به سمت خود می‌کشانند و اطلاعاتی از وی را به دست می‌آورند که میلیاردها دلار می‌ارزند. این صحبت هولدر به ماجرای هفته گذشته برمی‌گردد که یک شرکت فعال در زمینه امنیت سایبر که در ویرجینیا واقع شده، از یکی از واحدهای نظامی سری در شانگهای چین شکایت کرد. شرکت ماندیانت (Mandiant) گفت این واحد نظامی صدها ترابایت اطلاعات را از شماری زیادی از صنایع که اکثر آنها در آمریکا و تعدادی از آنها در کانادا و بریتانیا مستقر هستند، به سرقت برده است. در این شکایت آمده که این ارگان نظامی تاکنون به 140 شرکت که بیشتر آنها آمریکایی بودند، حمله سایبری کرده است. این شکایت و ارایه مدارک و شواهد باعث شد که جوامع بین‌المللی روی آمریکا فشار آورند که واکنش‌های شدیدتری در مقابل چین از خود نشان دهد. به عقیده بسیاری از کارشناسان، چین سال‌هاست که به جاسوسی سیستماتیک می‌پردازد. این در حالی است که دولت چین تمامی این ادعاها را در مورد سرقت سایبری رد می‌کند و حتی وزارت امور خارجه آن اعلام کرد که این کشور نه تنها هیچ اقدام غیرقانونی در این زمینه انجام نداده، بلکه خودش نیز قربانی هکرهای خارجی شده است که بیشتر آنها را هکرهای آمریکایی تشکیل می‌دهند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفت که این مساله، «تقریبا» در همه دیدارهای مقام‌های آمریکایی با چینی، مورد بحث قرار گرفته است.

جزییات طرح
دولت باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا چهارشنبه گذشته گزارش داد که هدف از این طرح نه تنها مقابله با چین است، بلکه زمینه‌ساز بررسی‌های بیشتر در مورد امنیت سایبری است. به گفته مقامات آمریکا، علاوه بر سرقت مالکیت معنوی در فضای اینترنت، این کشور شاهد سرقت صدها میلیون دلار اسرار تجاری بوده است که توسط کارمندان سابق موسسات مشهور آمریکایی مثل فورد، DuPont، جنرال موتورز، کارگیل، Dow Chemical و موتورولا فاش شده‌اند. در همین راستا، دولت آمریکا از شرکت‌ها خواسته تا شواهد و مدارک چنین سرقت‌های اینترنتی را در اختیار یکدیگر و مقامات مربوطه قرار دهند. کاخ سفید ۲۰ فوریه، خواهان همکاری بیشتر سازمان‌ها و ادارات مختلف دولتی این کشور در این زمینه شد. به گفته یک نماینده دموکرات مجلس آمریکا، میزان خسارات ناشی از جاسوسی اینترنتی و سرقت اسرار تجاری و صنعتی، در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است. در همین حال وزیر امور خارجه چین روز چهارشنبه گفت که کشورش قربانی حملات اینترنتی است. او به گزارشی که در سال ۲۰۱۲ توسط وزارت فناوری اطلاعات تهیه شده بود اشاره کرد و گفت: بیشترین حملات سایبری علیه چین، از آمریکا بوده است. کارشناسان امنیت سایبری به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به طور مرتب، جاسوسی سایر کشورها را می‌کنند، اما دست به حملات مشابه و سرقت اطلاعات شرکت‌های چینی نمی‌زنند.
لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا سال پیش هشدار داده بود که حملات سایبری می‌توانند به اندازه حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی به آمریکا ضربه بزنند. پانه‌تا گفته بود که طبق اطلاعات سازمان‌های جاسوسی، “عوامل خارجی” سیستم‌های کنترل‌کننده بخش‌های زیربنایی، صنایع و حمل‌ونقل آمریکا را هدف قرار داده‌اند.

مفاد طرح
مقامات آمریکا اعلام کردند که آمریکا برای حفاظت از اطلاعات سری شرکت‌ها و همچنین نوآوری‌های این کشور باید پنج واکنش را مدنظر قرار دهد:
- فشار دیپلماتیک از سوی مقامات ارشد آمریکا به مقامات خارجی برای جلوگیری از سرقت نوآوری
- ارتقای اقدامات لازم برای کمک به صنایع برای مقابله با سرقت
- تقویت اجرای قوانین آمریکا برای افزایش بازرسی و تعقیب حقوقی
- بازنگری در قوانین آمریکا در صورتی که نیاز به حفاظت بیشتر در مقابل سرقت وجود داشته باشد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :