آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23514
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1391 10:42
تعداد بازدید : 3142

دستورالعمل 100 ماده‌ای سرمایه‌گذاری منتشر شد

اعلام رسمیت تولید بدون کارخانه

وزیر صنعت، معدن و تجارت دستورالعمل جدید 100 ماده ای سرمایه گذاری را برای اجرا به سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های کشور ابلاغ کرد. این دستورالعمل، قرار است راه را برای رونق سرمایه گذاری در بخش تولید، صنعت و معدن کشور باز خواهد کرد.

فناوران- برخی از سیاست‌های جدید که در این دستورالعمل اتخاذ شده عبارت است از: لزوم داشتن و فعال بودن شناسه کسب و کار برای ارایه خدمات به بنگاه‌ها، مدت اعتبار برای پروانه‌های بهره‌برداری، صدور پروانه‌های بهره‌برداری برای اشخاص حقوقی، رسمیت یافتن تولید بدون کارخانه، الکترونیکی شدن فرآیندهای سرمایه‌گذاری، اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌های متا، رتبه‌بندی برای سرمایه‌گذاری برخی از رشته فعالیت و امکان واگذاری برخی از مراحل اجرایی فرآیند سرمایه‌گذاری به تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی. نکته دیگر اینکه در بخش تعاریف این دستورالعمل، تولید نرم‌افزار مشخصا به عنوان فعالیت صنعتی مورد پذیرش و اشاره قرار گرفته است.
در ادامه بخش هایی از این دستور العمل را می خوانید.
بر اساس ماده 6 این دستورالعمل با توجه به سیاست‌های اقتصادی کشور صدور جواز تاسیس برای اشخاص حقوقی مجاز اعلام شده است.
تبصره1 این ماده اشاره می کند که: در صورت تمایل سرمایه‌گذار، صدور جواز تاسیس برای اشخاص حقیقی بلامانع است. در زمان صدور جواز باید تاکید شود متقاضی تا زمان صدور پروانه بهره‌برداری فرصت دارد نسبت به حقوقی شدن اقدام کند.
همچنین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌مجاز است جوازهای تاسیس را که به نام اشخاص حقیقی صادر شده پس از تغییر به شخصیت حقوقی تمدید کند. تبصره 3 این ماده می افزاید: تمدید جواز تاسیس برای اشخاص حقیقی بلامانع است. همچنین بر اساس تبصره 4، جواز تاسیس با مالکیت چند شخص حقیقی و یا چند شخص حقوقی صادر نمی‌گردد.
بر اساس ماده 9، صدور جواز تاسیس برای ایجاد واحد صنعتی در مناطق جغرافیایی ممنوعه (جز برای موارد استثنا شده براساس مصوبات مراجع ذی‌صلاح در این رابطه مانند هیات وزیران) مجاز نیست. تبصره 1 ماده 9 می افزاید: صدور جواز تاسیس برای صنایع نوین (صنعت سبز) بر اساس مصوبه شماره 99757 مورخ 1388.5.18 هیات وزیران در داخل شهرک‌های صنعتی بلامانع است. مصادیق صنایع نوین توسط مرکز پژوهش، توسعه فناوری و صنایع نوین تعیین و اعلام می‌شود. همچنین بر اساس تبصره 2 همین ماده،
صدور جواز برای توسعه، بازسازی، نوسازی و تکمیل واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری، در عرصه موجود واحد، که در محدوده‌های موضوع این ماده مستقر هستند، با تایید سازمان محیط زیست مجاز است. فصل 3 این دستورالعمل به احداث (اجرای پروژه) اختصاص دارد. دراین فصل و بر اساس ماده 14 سرمایه‌گذار موظف است در دوره‌های زمانی قید شده در جواز تاسیس نسبت به اعلام پیشرفت فیزیکی و مالی پروژه در سامانه اقدام نماید. پیشرفت فیزیکی پروژه پس از تایید سازمان ملاک عمل برای وزارت و سایر دستگاه‌های مرتبط (از جمله بانک‌ها، شهرک‌های صنعتی و غیره) است. در صورت عدم ارایه گزارش پیشرفت فیزیکی و مالی، پروژه غیر فعال محسوب شده و شناسه کسب و کار آن نیز غیر فعال خواهد شد. تبصره 1. دوره ارایه گزارش پیشرفت فیزیکی و مالی برای پروژه‌های عادی هر شش ماه و برای پروژه‌های مهم توسط دفتر سرمایه‌گذاری اعلام می‌شود. تبصره 2. در صورت نیاز، ضوابط تعیین پیشرفت پروژه و نحوه احراز آن توسط دفتر سرمایه‌گذاری اعلام می‌شود.
ماده 17 دستورالعمل به شرایط ابطال جواز می پردازد که شرایط مذکور عبارت است از:
1.پیشرفت فیزیکی پروژه طی دو سال ثابت باشد. 2. سرمایه‌گذار در یک سال پیشرفت فیزیکی خود را اعلام ننماید. 3. جواز تاسیس پروژه‌هایی که بیش از 3 سال از تاریخ صدور آنها گذشته باشد و پیشرفت فیزیکی آنها کمتر از 20 درصد باشند.
بر اساس ماده 18، برای انجام حمایت‌های مالی (از قبیل معرفی به بانک برای دریافت تسهیلات، پرداخت یارانه سود برای تسهیلات بانکی یا تسهیلات بازار سرمایه و سایر موارد مشابه) معاونت برنامه‌ریزی موظف است در هر سال با همکاری معاونت‌های تخصصی، جدول حداقل درصد پیشرفت فیزیکی پروژه به تفکیک اولویت‌های سرمایه‌گذاری و نیاز مناطق به ضرورت ایجاد اشتغال را تهیه و برای اجرا به سازمان‌ها ابلاغ نماید.
ماده 22 نیز بیان می دارد که صدور پروانه بهره‌برداری برای ظرفیت‌های تولیدی که در زمین و یا ساختمان استیجاری (با حداقل دوره اجاره یک ساله) اعم از داخل شهرک و یا خارج شهرک مستقر شده‌اند بلامانع است.
البته طبق تبصره 1 این ماده، قرارداد اجاره باید در مراکز رسمی‌ با کد رهگیری سامانه املاک و مستغلات و یا دفاتر اسناد رسمی ‌تنظیم شده باشد.
ماده 24. برای واحدهای دارنده پروانه بهره‌برداری که نسبت به افزایش ظرفیت یا تولید محصولات جدید (اعم از اینکه با محصول قبلی همگن باشد یا نباشد) اقدام کرده‌اند، مشروط به رعایت ضوابط جواز تاسیس (مانند دریافت جواز توسعه)، پروانه بهره‌برداری جدید صادر می‌گردد. در پروانه بهره‌برداری جدید اطلاعات فعلی بنگاه (مانند ظرفیت و اشتغال جدید ایجاد شده) ثبت می‌گردد. برای محصولات همگن ظرفیت جدید ناشی از جمع ظرفیت قبلی و ظرفیت جدید ایجاد شده است.
ماده 26 این دستورالعمل حاوی شرایط تشویقی به منظور حمایت از ارتقا و تکمیل ظرفیت واحد صنعتی و نیز سهولت در اجرای پروژه‌های بازسازی و نوسازی ماشین آلات به این شرح است:
1. استفاده از معافیت‌های تعیین شده در این دستورالعمل 2. استفاده از معافیت‌های مالیاتی بعد از صدور پروانه بهره‌برداری اصلاح شده و 3. امکان استفاده از منابع مالی در اختیار وزارت و برای موضوعات سرمایه‌گذاری که توسعه آنها در اولویت می‌باشد.
بر اساس این گزارش ماده های 27 تا 39 این دستورالعمل به این شرح است:
ماده 27. پروانه بهره‌برداری برای واحدهای فعال صنعتی فاقد جواز تاسیس که درخواست صدور این مجوز را دارند، پس از ارایه درخواست صدور پروانه در سامانه، تکمیل فرم‌های مربوطه و با رعایت کلیه مقررات این دستورالعمل صادر می‌گردد.
تبصره 1. رعایت ممنوعیت صدور پروانه بهره‌برداری در محدوده‌های ممنوعه (جز برای موارد استثنا شده بر اساس مصوبات مراجع ذیصلاح مانند هیات وزیران) ضروری است.
تبصره 2. تاریخ صدور پروانه بهره‌برداری واحدهایی که قبلا فعال بوده اند، به منزله تاریخ شروع فعالیت نبوده و این تاریخ به صورت مجزا در سامانه و پروانه ثبت می‌گردد.
ماده 28. صدور پرونه بهره‌برداری برای صنایع نوین (صنعت سبز) که قبل از تاریخ 1388.5.18 احداث شده و آماده بهره‌برداری می‌باشند بر اساس مصوبه شماره 99757 مورخ 1388.5.18 هیات وزیران بلامانع است.
تبصره 1. شرایط احراز قدمت فعالیت واحدهای صنایع نوین به شرح زیر می‌باشد:
1. ارایه تاییده از سازمان تامین اجتماعی و یا وزارت امور اقتصادی و دارایی 2.اسناد و مدارک معتبر مربوط به فروش تولیدات
3. تصویر گزارشات بازدید از واحد تولیدی از سوی سازمان‌های دولتی (در صورت انجام بازدید) 4. تایید تشکل مربوطه مبتنی بر احداث واحد تولیدی (در صورت وجود تشکل) 5. گواهی محل استقرار واحد صنعتی در مناطق مجاز با تایید بخشداری یا شهرداری
ماده 29. کلیه محصولاتی که جزء فرآیند اصلی خط تولید نبوده و به عنوان ماده اولیه و یا خدمات جانبی خط تولید محسوب می‌شوند به عنوان محصول جانبی تلقی شده و در پروانه بهره‌برداری با ذکر شیفت کاری و ظرفیت منظور می‌گردد.
ماده 30. پروانه بهره‌برداری از تاریخ صدور پنج سال اعتبار دارد و برای تمدید اعتبار، اطلاعات واحد مجددا مورد ارزیابی قرار گرفته و در پروانه جدید اصلاحات احتمالی (به جز تاریخ بهره‌برداری) درج می‌شود.
تبصره 1. برای تمدید پروانه بهره‌برداری نیاز به استعلام از سایر دستگاه‌ها نبوده و فقط اطلاعاتی از قبیل اشتغال، ظرفیت تولید و ماشین آلات واحد بروز می‌گردد.
تبصره 2. بروز رسانی اطلاعات سرمایه‌گذاری واحد در پروانه‌های جدید مجاز نمی‌باشد.
تبصره 3. اطلاعات و پروانه‌های قبلی واحد در سوابق و پرونده بنگاه ذخیره و حفظ گردیده و جزء لاینفک واحد تلقی می‌شود، ولی اطلاعات پروانه‌های جدید ملاک آمار، برنامه‌ریزی و هرگونه اقدام خواهد بود.
ماده 31. پروانه بهره‌برداری صرفا برای اشخاص حقوقی صادر می‌شود. در صورتی که سرمایه‌گذار شخصیت حقوقی نباشد و مرجع ثبت اشخاص حقوقی، ثبت شخصیت حقوقی را ملزم به داشتن مجوز نماید، سازمان می‌تواند در صورت احراز شرایط صدور پروانه بهره‌برداری، پیش از صدور پروانه، معرفی لازم به مرجع مربوطه را صادر نماید. بدیهی است این معرفی فقط برای ثبت شخصیت حقوقی اعتبار خواهد داشت.
ماده 32. ظرفیت سنجی برای تعیین حداکثر ظرفیت تولید کلیه رشته فعالیت بر اساس ماشین آلات نصب شده، برای سه شیفت (280 روز کاری، راندمان 80 درصد) و 5 هزار ساعت در سال محاسبه می‌گردد.
تبصره 1. تعویض و اصلاح ظرفیت پروانه بهره‌برداری واحدهای موجود بر این اساس و با رعایت ضوابط و معیارهای استقرار صنایع بلامانع است.
ماده 33. صدور پروانه بهره‌برداری بر اساس ماده 13 فصل سوم قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مورخ 1374.2.27 موکول به تایید محل استقرار با رعایت ضوابط و معیارهای سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد.
تبصره 1. بر اساس ماده 7 قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه‌گذاری‌های صنعتی، چنانچه سازمان محیط زیست طی یک ماه به استعلام‌های صدور پروانه بهره‌برداری پاسخ ندهد، سازمان‌ها موظفند نسبت به صدور پروانه بهره‌برداری اقدام نمایند.
ماده 34. اطلاعات درج شده در پروانه بهره‌برداری عبارتند از : شناسه کسب و کار، تاریخ بهره‌برداری، تاریخ صدور و شماره ثبت دبیرخانه، نام دارنده پروانه و شناسه حقوقی، فهرست و ظرفیت موضوعات سرمایه‌گذاری و یا محصولات، انباشت سرمایه‌گذاری ناشی از اجرای پروژه، اشتغال موجود در زمان راه اندازی، مدت و پایان اعتبار و دوره اعلام آمار تولید
تبصره 1. تاریخ صدور پروانه بهره‌برداری به منزله تاریخ بهره‌برداری و شروع فعالیت واحد می‌باشد.
ماده 35. اصلاح پروانه شامل هر گونه تغییر نام و مالکیت بر اساس درخواست متقاضی در سامانه و تایید سازمان صورت می‌پذیرد.
تبصره 1. تغییر نام پروانه بهره‌برداری با تنظیم سند قطعی انتقال و صلح نامه رسمی‌انتقال پروانه بهره‌برداری و نیز ارایه آگهی رسمی‌تاسیس و یا آگهی آخرین تغییرات آن صورت می‌پذیرد.
تبصره 2. برای تغییر نام شرکت با دریافت آگهی تغییر نام روزنامه رسمی‌کشور، نام جدید روی پروانه درج می‌گردد.
تبصره 3. در صورت استیجاری بودن محل فعالیت، قرارداد اجاره می‌بایست در مراکز رسمی‌با کد رهگیری سامانه املاک و مستغلات و یا دفاتر اسناد رسمی‌تنظیم شده باشد.
تبصره 4. اصلاحیه‌های این ماده توسط سامانه در پروانه ثبت و درج می‌شود. انجام اصلاحات به صورت ستی بر روی پروانه مجاز نبوده و باعث ابطال و خدشه در اسناد می‌گردد.
ماده 36. ارایه خدمات به واحدهای دارنده کارت شناسایی و گواهی فعالیت صنعتی نظیر واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری انجام شده و شناسایی و هویت این واحدها منوط به داشتن شناسه کسب و کار و فعال بودن این شناسه می‌باشد.
تبصره 1. تغییر نوع تولید، توسعه، افزایش عرصه و اعیان برای واحدهای موضوع این ماده، در صورت انتقال واحد به شهرک‌های صنعتی مجاز می‌باشد.
تبصره2. صدور کارت شناسایی و گواهی فعالیت صنعتی المثنی برای واحدهای دارنده این مجوزف پس از طی مراحل پیش‌بینی شده بلامانع می‌باشد.
ماده 37. پروانه بهره‌برداری واحدهایی که تا تاریخ 31 آذر 1391 صادر شده اند، می‌بایست با ساختار جدید و همراه با شناسه کسب و کار تا آخر سال 1393 بروز رسانی شوند.
تبصره 1. پروانه بهره‌برداری واحدهای تولیدی مشمول این ماده از ابتدای سال 1394 فاقد اعتبار می‌باشد.
تبصره 2. پروانه بهره‌برداری جدید برای واحدهای تولیدی موضوع این ماده، ترجیحا برای اشخاص حقوقی صادر می‌شود.
تبصره 3. اطلاعات پروانه‌هایی که بر اساس این ماده صادر می‌شود شامل اطلاعات جدید از قبیل مکان، مالکیت، ظرفیت تولید و اشتغال می‌باشد. بروز رسانی تاریخ بهره‌برداری و اطلاعات سرمایه‌گذاری در پروانه‌های جدید مجاز نمی‌باشد.
تبصره 4. در بروزرسانی پروانه‌های بهره‌برداری جدید نیاز به استعلام از سایر دستگاه‌ها نمی‌باشد.
تبصره 5. با توجه به ضرورت یکپارچه سازی مجوزها، واحدهایی که دارای کارت شناسایی و گواهی فعالیت صنعتی می‌باشند ساماندهی می‌گردند. برای تعیین تکلیف رشته فعالیت‌ها و واحدهای مشمول این تبصره و بر اساس ضوابط، چند حالت از قبیل صدور پروانه، انتقال به شهرک و غیره امکان‌پذیر می‌باشد. ضوابط و زمان اجرای این تبصره پس از اخذ مجوزهای لازم، توسط معاونت امور صنایع و اقتصادی با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی تهیه و اعلام می‌گردد.
ماده 38. بر اساس ماده 12 آیین نامه اجرایی قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه، سازمانها موظفند پیش از صدور پروانه بهره‌برداری نسبت به اطلاع رسانی به متقاضیان برای تغییر نام موسسه یا محصولات خود و گزینش نام فارسی اقدام نمایند.
ماده 39. تغییر محل واحد صنعتی به منزله احداث واحد صنعتی جدید تلقی گردیده که مراحل صدور جواز تاسیس تا پروانه بهره‌برداری برای آن می‌بایست طی شده و موافقت سازمان مبدا و مقصد نیز اخذ شود.
تبصره 1. پس از طی مراحل انتقال، پروانه قبلی واحد ابطال و پروانه جدید با مشخصات جدید واحد صادر می‌شود. در پروانه جدید قید می‌گردد که این پروانه جایگزین قبلی می‌باشد.
تبصره 2. بروز رسانی اطلاعات سرمایه‌گذاری واحد مجاز نمی‌باشد در صورت انجام سرمایه‌گذاری جدید، میزان سرمایه‌گذاری بنگاه به تفکیک زمان در سوابق و پرونده بنگاه ذخیره خواهد شد. بر اساس این گزارش ماده 43 این دستورالعمل به تولید بدون کارخانه می پردازد که مواردی مثل توسعه برند را دربرمی گیرد. بر اساس این ماده، تولید بدون کارخانه با رعایت ضوابط و دریافت شناسه کسب و کار رسمیت می‌یابد. محصول تولیدی با این روش، یک محصول جدید محسوب می‌شود که رعایت استانداردها در مورد آن الزامی‌است. تبصره 1. واحد تولید بدون کارخانه می‌تواند دارای مکان برای مونتاژ و یا بسته بندی باشد که در این صورت مکان استقرار مانند سایر ظرفیت‌های تولیدی شامل ضوابط مربوطه می‌باشد. آزمایشگاه، بخش تحقیق و توسعه و طراحی مهندسی واحدهای تولید بدون کارخانه مشمول این ضوابط نمی‌شوند.
تبصره 2. واحدهای تولید بدون کارخانه مشمول استفاده از مشوق‌ها و حمایت‌ها می‌باشد.
ماده 45. در زمان صدور پروانه بهره‌برداری واحدهای صنعتی کوچک و خرد، چنانچه برای واحد جواز صنفی تولیدی صادر شده باشد مجوز صنفی باطل شده تلقی می‌گردد.
ماده 46. صدور همزمان پروانه بهره‌برداری و جواز صنفی تولیدی برای یک واحد تولیدی ممنوع است.
تبصره 2. صدور جواز صنفی تولیدی برای واحدهایی که مشمول صنعت می‌گردند ممنوع است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :