آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23515
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1391 10:45
تعداد بازدید : 554

نظر مجلس به وزیر پیشنهادی ارتباطات مثبت است

خیال «نامی» امروز راحت است

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی رای اعتماد وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی امروز مجلس، زمینه رای آوری محمدحسن نامی به عنوان وزیر ارتباطات را مثبت دانست.

فناوران- حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا گفت: برداشت من از رویکرد کلی مجلس به آقای نامی مثبت است و از زمانی‌ که ایشان با اعضای برخی کمیسیون‌ها ملاقات کردند به نظر می‌رسد حساسیت منفی نسبت به ایشان وجود ندارد.
به گفته وی، این امر ناشی از زمان کوتاهی است که دولت در پیش دارد و نیز تاخیری که در رسیدگی‌ها صورت گرفته است، ضمن اینکه امیر نامی در مدیریت قبلی خود در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح عملکرد مثبتی داشته است.
این عضو هیات رییسه مجلس با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم تعامل مجلس و دولت گفت: این تاکیدات حتما کمک می‌کند تا در زمان باقی مانده ذهنیتی بین دولت و مجلس ایجاد نشود.
سه ماه آرامش تا دولت بعدی
مجلسی‌ها امروز در حالی در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی ارتباطات در مورد «نامی» تصمیم‌ می‌گیرند که برخی امیدوارند با این رای وزارت ارتباطات در سه ماه باقی مانده از عمر دولت، فارغ از کابوس‌ ادغام به آرامش برسد؛ تا دولت بعدی کارش را آغاز کند.
نامی از که از چند روز گذشته خود را برای این جلسه آماده می‌کند، تمام روز یک‌شنبه به همراه معاونان خود در کمیسیون‌های مجلس گذراند و اعضای کمیسیون‌های مختلف مجلس را پای شنیدن برنامه‌های خود نشاند.
در طول دولت دهم نامی دومین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات است که برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی می‌شود.
نخستین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دهم رضا تقی‌پور بود که به دلایل ناگفته‌‌ای با حکم رییس‌جمهور اوایل آذر ماه 1391 برکنار شد. احمدی‌نژاد در همان روز علی نیکزاد وزیر راه ‌و شهرسازی را به سرپرستی وزارت ارتباطات منصوب کرد.
پس از این عزل و نصب در ارتباطات و فناوری اطلاعات بار دیگر صحبت‌ ادغام وزارت‌ ارتباطات با وزارت راه ‌و شهرسازی و تشکیل وزارت زیربنایی توسط مردان دولت مطرح شد.
با طرح دوباره موضوع ادغام وزارت ارتباطات، مجلسی‌ها که یک بار به این طرح جواب منفی داده‌ بودند در پی راهی برای مقابله با این خواست دولت برآمدند.
به این ترتیب نمایندگان مجلس طرحی را به تصویب رساند که براساس آن هرگونه ادغام، انفصال و انحلال تا پایان دولت تنها با اجازه مجلس امکان‌پذیر باشد و همچنین سرپرستی یک وزیر بر وزارت‌خانه دیگر ممکن نباشد.
به این ترتیب و با غیرقانونی شدن سرپرستی نیکزاد بر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بازار اخبار کاندید شدن برخی گزینه‌ها از خارج و داخل وزارت‌خانه برای سرپرستی داغ شد.
سرانجام در چهاردهم بهمن ماه 1391 نامی از سوی رییس‌جمهور به عنوان سرپرست وزارت‌خانه معرفی شد.
احمدی‌نژاد نامی را از معاونت وزیر دفاع و با سابقه‌ای پر و پیمان از تالیفات و تحقیقات و پست‌های متعدد مدیریتی در حوزه جغرافیا و جغرافیای سیاسی، برای سرپرستی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انتخاب کرد و در سی‌ام بهمن ماه نیز وی را به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس معرفی کرد.
این در حالی است که در مراسم تودیع تقی‌پور و معارفه نیکزاد، رحیمی معاون اول رییس‌جمهوری در پاسخ به گلایه‌ها و انتقادهای متعدد انتخاب نیکزاد برای سرپرستی و انتصاب سرپرست از خارج از بدنه این وزارت‌خانه تخصصی، گفت: انتصاب نیکزاد به دلیل تصمیم دولت برای تشکیل وزارت‌ امور زیربنایی است و اگر این تصمیم نباشد به شما اطمینان می‌دهم وزیر بعدی ارتباطات و فناوری اطلاعات از جنس شما و از بدنه وزارت‌خانه خواهد بود.
با تمام این اوصاف اکنون نامی به مرحله اخذ رای اعتماد از مجلس رسیده است.
با توجه به عمر کوتاه دولت و در نتیجه وزارت‌ کوتاه دومین وزیر ارتباطات دولت دهم و شلوغی کاری قریب‌الوقوع نمایندگان با ارایه بودجه، فضای کلی مجلس نیز آرام، مثبت و در مقایسه با دیگر مباحث مجلس تا حدی کم اهمیت به نظر می‌رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :