آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2353
تاریخ انتشار : 2 آبان 1390 10:51
تعداد بازدید : 779

معاون وزير صنعت و تجارت:

سامانه كد رهگيري فضا را براي عرضه كالاي قاچاق ناامن مي كند

معاون فناوري اطلاعات و تجارت الکترونيکي وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اجراي سامانه كد رهگيري، ميزان قاچاق كالا در سطح شبكه توزيع را به حداقل رسانده و فضا براي عرضه كالاهاي قاچاق را ناامن مي كند.

ايسنا- محمد صادق مفتح افزود: تفاهم‌نامه ايجاد و بهره‌برداري سامانه رهگيري کالاي وارداتي که به طور مشترك در ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گمرك و موسسه استاندارد پيگيري مي‌شود، در راستاي نظام كد رهگيري و ايجاد سامانه كشف كالاي قاچاق بر مبناي ديتا ماتريس يا باركد دوبعدي است كه در واقع همان طرح شبنم وزارت بازرگاني سابق است كه به مدت يك‌سال به طور اختياري پياده شد.
وي گفت: اين طرح پس از سه ماه كار فشرده و انجام نشست‌هاي مختلف بين دستگاه‌ها به نتيجه رسيده و هم‌اكنون در حال گسترش است.
مفتح زمان اجراي طرح بارکد دو بعدي روي کالاهاي وارداتي را از ابتداي آبان ماه اعلام كرد و افزود: با اجراي طرح بارکد دو بعدي اين امکان براي مصرف كننده فراهم مي‌شود كه بتواند در بازار خرده فروشي، كالاي قاچاق و تقلبي را از کالاي اصلي تشخيص بدهد.
معاون فناوري اطلاعات و تجارت الکترونيکي وزارت صنعت، معدن و تجارت دامنه اجراي طرح را شامل چهارگروه كالايي كه توسط ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز اعلام شده عنوان كرد و گفت: در حال حاضر اين چهار گروه كالايي ملزم به رعايت باركد دوبعدي با كد واحد هستند و واردات‌شان تحت پوشش طرح شبنم انجام خواهد گرفت كه به مرور تسري پيدا مي‌كند و دامنه كالاها بيشتر مي‌شود.
مفتح در ادامه به مزاياي اجراي سامانه كد رهگيري اشاره كرد و افزود: اين باركد قابل شناسايي براي عامه مردم، مصرف‌كنندگان و بازرسان سيستم‌هاي نظارتي در سطح خرده فروشي است و افراد با يك تلفن همراه دوربين‌دار با كمترين هزينه مي‌توانند تشخيص بدهند كه كالاي عرضه شده قاچاق است يا مجاز.
وي گفت: به اين نحو كه از كد دوبعدي الصاق شده بر روي كالا عكسي گرفته و به بانك اطلاعاتي مورد نظر ارسال مي‌شود؛ اگر آن كد در بانك اطلاعاتي ثبت شده باشد نشان دهنده مجاز بودن كالاست و اگر ثبت نشده باشد،‌ غيرمجاز است.
معاون فناوري اطلاعات و تجارت الکترونيکي وزارت صنعت، معدن و تجارت ابراز اميدواري كرد: با اجراي اين طرح، ميزان قاچاق كالا در سطح شبكه توزيع به حداقل برسد و نظام توزيع كشور براي ورود و عرضه كالاهاي قاچاق ناامن شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :