آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23531
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1391 11:9
تعداد بازدید : 613

رییس سازمان حمایت مصرف‌كننده و تولیدكننده اعلام كرد:

تشدید نظارت و بازرسی در بازار

به گفته رییس سازمان حمایت مصرف كننده و تولیدكننده، حلقه مفقوده كنترل بازار این است كه نظام توزیع از نقطه تولید تا نقطه مصرف تابع یك قانون جامع نیست.

ایلنا- جواد تقوی گفت: ما یك ظرف تعیین قیمتی در سازمان حمایت داریم كه هیات بررسی و تعیین قیمت با محاسبه سود عمده و خرده تعیین می‌كند. اما برخی قیمت‌ها در حیطه كار كمیسیون‌های نظارت استانی است و كالاهای بخش خدمات صنفی را شامل می‌شود.
تقوی در ادامه از نظارت بر گلوگاه‌های اصلی عرضه و تقاضا به عنوان اقدامات پیشگیرانه نظارتی نام برد و افزود: فرآیند كشف تخلف تا مرحله تكمیل پرونده و بعد احاله آن به تعزیرات حكومتی و اجرای احكام كار پیوسته‌ای است كه باید در كوتاه‌ترین زمان ممكن اتفاق بیفتد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در این مرحله دو ضعف عمده وجود دارد كه مورد پیگیری قرار دادیم كه یكی سرعت رسیدگی به پرونده‌هاست كه خوشبختانه با اقدامی ‌كه سازمان تعزیرات حكومتی اتفاق افتاد و به كارگیری نیروهای بیشتر، سرعت رسیدگی بالا رفته و از طرفی اجرای حكم و همكاری نیروی انتظامی‌ بود كه با دستور وزیر كشور بهبود یافت.
وی همچنین با برشمردن مولفه‌های تاثیرگذار بر رشد قیمت‌ها افزود: تغییرات نرخ ارز، قیمت‌های جهانی، قیمت حامل‌های انرژی، رشد دستمزدها، مالیات، حمل و نقل و عرضه و تقاضا هر كدام عواملی هستند كه جداگانه بر رشد قیمت‌ها تاثیر قابل توجهی دارند. این مقام مسوول گفت: برای كنترل بازار، رصد تامین و موجودی آن در شبكه توزیع، رصد توزیع و رصد قیمت و بازرسی و رسیدگی به تخلفات مورد توجه سازمان حمایت است.
به گفته وی، رصد این مولفه‌ها در گروه اول كالایی توسط سازمان حمایت با همكاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی، در گروه دوم كالایی توسط انجمن‌ها و تشكل‌ها و در گروه سوم از سوی خود بنگاه‌ها و تشكل‌های صنفی صورت می‌گیرد.
وی با اعلام امضای تفاهم‌نامه مشترك با سازمان بسیج مستضعفین در این زمینه و طی هفته گذشته افزود: سازمان بسیج مستضعفین، سازمان تعزیرات حكومتی شورای امنیت و گمرك جمهوری اسلامی ‌ایران و نیز بانك مركزی از دیگر پشتیبانان و همكاران سازمان حمایت در بحث كنترل بازار هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :