آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23541
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1391 11:25
تعداد بازدید : 640

اعلام قیمت پیش فروش سکه بازار را آشفته کرد

در پی اعلام قیمت پیش فروش سکه از سوی رییس کل بانک مرکزی، قیمت انواع سکه در بازار با افزایش روبه رو شد.

خبرگزاری مهر- در پی اعلام قیمت سکه پیش فروشی (بیش از یک میلیون و 250 هزار تومان برای سکه تمام و 632 هزار تومان برای نیم سکه) توسط محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی، قیمت انواع سکه در بازار افزایش یافت.
قیمت سکه تمام طرح جدید که صبح دیروز یک میلیون و 408 هزار تومان بود، پس از اعلام قیمت سکه پیش فروشی به یک میلیون و 440 هزار تومان افزایش یافت. قیمت سکه تمام طرح قدیم هم از یک میلیون و 370 هزار تومان به یک میلیون و 410 هزار تومان، نیم سکه از 704 هزار تومان به 720 هزار تومان، نیم سکه از 437 به 445 هزار تومان و سکه گرمی از 307 به 320 هزار تومان رسید.
در همین حال، قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز در بازار تهران از 138 هزار تومان به بیش از 142 هزار تومان افزایش یافت، ضمن اینکه قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی یکهزار و 594 دلار گزارش شده است.
البته محمود بهمنی رییس کل بانک مرکزی گفت: مدت زمان اجرای دور جدید پیش فروش سکه و ادامه این برنامه در سال آینده بستگی به تقاضای مردم خواهد داشت.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا بانک مرکزی نرخ سکه‌ها در طرح پیش فروش را بالا در نظر نگرفته و این نرخ‌ها باعث افزایش قیمت سکه در بازار نخواهد شد؟ گفت: این نرخ‌ها قیمت سکه در بازار را بالا نمی‌برد و چنانچه قیمت سکه‌ها در بازار افزایش یابد، بانک مرکزی برای کاهش آن اقدام خواهد کرد.
بهمنی افزود: اگر افرادی از خرید سکه منصرف شدند می‌توانند پول خود را دریافت کنند، البته فعلا سودی به این افراد تعلق نمی‌گیرد.
رییس کل بانک مرکزی پیش از این با اعلام اینکه هر فرد تنها می‌تواند پنج سکه تمام بهار آزادی یا 10 نیم سکه بهار آزادی پیش خرید کند، به مهر گفته بود: اشخاص حقیقی می‌توانند سکه پیش خرید کنند، ضمن اینکه اشخاص حقوقی به هیچ عنوان نمی‌توانند سکه پیش خرید کنند.
بهمنی وعده داده بود: سکه‌های پیش فروشی را سر موقع سررسید به متقاضیان تحویل خواهیم داد.
در همین حال، شش درصد مالیات بر ارزش افزوده از قیمت قطعی سکه در زمان تحویل از متقاضیان دریافت خواهد خواهد شد، ضمن اینکه سکه‌های پیش فروشی با زمان تحویل شش ماهه خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :