آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23567
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1391 10:13
تعداد بازدید : 1284

جنبش مقابله با نسل جديد جنگ‌افزارهای هوشمند خواستار شد:

ساخت روبات های قاتل را متوقف کنید

فعالان ادعا می کنند که جنگ افزارهای خودگردان تا دهه آینده قوانین بین المللی را زیر پا خواهند گذاشت. بر همین اساس، یک کمپین جدید جهانی در بریتانیا با حضور گروهی از افراد دانشگاهی، گروه های لابی و همچنین برندگان جایزه صلح نوبل تشکیل شده تا کشورها را قبل از اینکه شروع به ساخت «روبات های قاتل» کنند، از این کار بازدارند. به گفته نوئل شارکی، یکی از دانشمندان پیشگام در حوزه روباتیک و هوش مصنوعی و پروفسور دانشگاه شفیلد، جنگ روبات ها و جنگ افزارهای خودگردان گام بعدی در روند ساخت روبات های انسان نماست و هم اکنون بسیاری از دانشمندان در حال مطالعه و کار روی آن هستند و آن طور که پیش بینی می شود تا دهه آینده به این فناوری ها دست خواهند یافت.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: گاردین

وی معتقد است که توسعه این جنگ‌افزارها در محیطی غیرقابل کنترل در حال وقوع است و هیچ‌گونه مفهوم اخلاقی و قوانین بین‌المللی برای آن در نظر گرفته نشده است. این کمپین که عنوان «روبات‌های قاتل را متوقف کنید» را به خود گرفته، از آوریل گذشته در مجلس عوام انگلیس آغاز به کار کرده است و گروه‌هایی در آن فعالیت‌ می‌کنند که هدف خود را یک حرکت جهانی در مقابل بمب‌های خوشه‌ای و مین‌گذاری می‌دانند. آنها امیدوارند که بتوانند همین جنبش را در مقابل جنگ‌افزارهای خودگردان نیز ادامه دهند. شارکی می‌گوید: ساخت این جنگ‌افزارها و روبات‌های خودگردان دیگر از قالب مسایل علمی- تخیلی خارج شده‌اند، زیرا هم‌اکنون در حال توسعه هستند. وی می‌افزاید: هم‌اکنون شاخه تحقیقاتی پنتاگون در آمریکا در حال کار روی یک هواپیمای خودمختار با عنوان X4 7B است که با سرعت فراصوت حرکت می‌کند و هیچ انسانی در کنترل آن دخیل نیست.
شارکی در ادامه توضيح می‌دهد که هواپيمای ياد شده در نهايت توانايی سفر و انجام ماموريت‌های مسلحانه خود را با استقلال کامل در هر نقطه‌ای از کره زمين خواهد داشت. در واقع، تحولات سال‌های اخير و استفاده موفقيت‌آميز از پهپادها در عمليات نظامی به ظاهر حاکی از آ‌ن است که پيشرفت‌های نظامی به سمتی جريان دارد که به زودی باید حضور روبات‌های جنگی و سلاح‌های خودمختار و فوق پيشرفته را در جبهه‌های جنگ شاهد باشيم. دکتر شارکی پيش‌بينی می‌کند تا زمانی که نخستين روبات‌های هوشمند در نيروهای مسلح به خدمت گرفته شوند تنها 10 سال زمان باقی مانده است.
شارکی می‌گوید: در آمریکا هم‌اکنون به مردان جوانی که به بازی‌های کامپیوتری علاقه خاصی دارند و خیلی حرفه‌ای بازی می‌کنند، آموزش می‌دهند که این هواپیماها را هدایت کنند. اين هواپيمای فوق پيشرفته توانايی انجام مانورهای هوايی مافوق صوتی را با چنان سرعت و شتابی دارد که در عمل هيچ انسانی توانايی تحمل فشار ناشی از آن را نخواهد داشت. شارکی تاکید می‌کند که وی به هیچ عنوان آدم ضد جنگ نیست، اما کاملا از این موضوع نگران است که علم روباتیک با سرعت به مسیری پیش می‌رود که به زودی تمامی قوانین بین‌المللی جنگ را زیر پا خواهد گذاشت.
وی می‌گوید: هم‌اکنون افراد بسیاری وجود دارند که از تولید و توسعه این فناوری به وجد می‌آیند. به طور مثال، مرکزBAE Systems در آمریکا و مراکز دیگری در چین، اسراییل و روسیه از این موضوع به وجد آمده‌اند که می‌توانند از این فناوری یک صنعت چند میلیارد دلاری به وجود آورند. در واقع، این فناوری پول هنگفتی به ارمغان خواهد آورد، اما حقیقت این است که در این مسیر هیچ شفا‌ف‌سازی وجود ندارد و هیچ کدام از این روندها پروسه قانونی خود را طی نکرده است. وی می‌افزاید: قوانین جنگ به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که حقوقی از جمله حق تسليم و حقوق اسيران جنگی در آن پيش‌بينی شده است.
از سوی دیگر، انسان موجودی متفکر و دارای احساس است؛ اما تصور کنید که اگر از یک روبات در جنگ اشتباهی سر بزند، چه کسی باید پاسخگو باشد؟ مطمئنا در این مورد روبات تقصیری ندارد‍! شارکی می‌گوید: برخی افراد این کارشان را این‌گونه توجیه می‌کنند که با استفاده از روبات‌های سرباز، جان سربازهای واقعی را نجات می‌دهند، جنگ‌افزارهای روباتيک مستقل و هوشمند خسته نمی‌شوند. اگر همرزم‌شان کشته شد، دنبال انتقام نخواهند رفت. اين هم درست است که احتمالا کسی از طرف شما جانش را از دست نخواهد داد، اما می‌دانيد که چه تاثيری بر طرف مقابل خواهيد گذاشت؟ نه فقط از جهت زندگی‌هايی که اين وسط از بين می‌رود، بلکه از جهت جنبه نابهنجاری رفتاری و خشمی که بر نيروهای سوی ديگر جبهه تحميل
می‌کنيد.
دکتر شارکی و همکارانس در اين جنبش عليه نسل جديد جنگ‌افزارهای هوشمند و مستقل تنها نيستند، جودی ويليامز، کنشگر سياسی و برنده جايزه صلح نوبل از کشور آمريکا، می‌گويد: سايه روبات‌های قاتل بر آينده ما سنگينی می‌کند و اگر امروز کاری برای ممنوع اعلام شدن آنها نکنيم، فردا ديرخواهد بود. وی می‌افزاید: شش برنده جايزه صلح نوبل پشتيبانی کامل خود را از فراخوان برای وضع عهدنامه بين‌المللی منع کامل توليد روبات‌های جنگی اعلام کرده‌اند. ماه نوامبر گذشته گروه بين‌المللی ديده‌بان حقوق بشر طی گزارشی ۵۰ صفحه‌ای با عنوان «از دست رفتن انسانيت: دادخواست عليه روبات‌های قاتل» دغدغه‌های موجود درباره جنگ‌افزارهای هوشمند و خودمختار را تشريح کرده بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :