آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23571
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1391 10:21
تعداد بازدید : 1829

گزارش فناوران از جلسه رای اعتماد

سرتیپ« نامی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شد

جلسه علنی صبح دیروز (سه شنبه) نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی رای اعتماد به محمدحسن نامی وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به ریاست ابوترابی فرد برگزار شد و وکلای ملت بعد ازحدود یک ساعت بحث و بررسی پیرامون صلاحیت محمدحسن نامی، با رای اعتماد به او، دومین وزیر ارتباطات دولت دهم را تایید کردند.

فناوران– صبح دیروز پس از سخنان رییس جمهوری، نمایندگان موافق و مخالف و کاندیدای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بررسی رای اعتماد به نامی‌ وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز شد و در نهایت نمایندگان با 177 رای موافق از مجموع 243 نامی ‌را به عنوان دومین وزیر ICT دولت دهم تایید کردند.
پس از برکناری تقی‌پور از وزارت ارتباطات، رییس‌جمهور علی نیکزاد وزیر راه، مسکن و شهرسازی را به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات معرفی کرد که با مخالفت نمایندگان مواجه شد. مجلس سپس با تصویب طرحی هرگونه ادغام وزارت ارتباطات را غیرقانونی کرد و در پی آن سرپرستی نیکزاد هم غیرقانونی شد. امیر سرتیپ نامی ‌سرپرست بعدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که در نهایت به عنوان کاندیدای وزارت به منظور گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی شد.

در جلسه رای اعتماد چه گذشت
طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، در مورد هر وزیر دو نفر از نمایندگان مخالف و دو نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و موافق هرکدام براى مدت 15 دقیقه فرصت صحبت داشتند. در جلسه رای اعتماد به نامی ‌وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمود احمدی‌نژاد نیز برای دفاع از محمدحسن نامی‌ وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحن علنی مجلس شورای اسلامی‌ حاضر شد.
طریقت منفرد، سرپرست وزارت بهداشت، محمدرضا رحیمی ‌معاون اول و جمع دیگری از وزرا احمدی‌نژاد را هنگام ورود به صحن علنی همراهی می‌کردند.
البته حضور رییس‌جمهوری در صحن مجلس طولانی نشد و وی پس از دفاع از محمدحسن نامی ‌وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صحن پارلمان را ترک کرد.
سپس احمد بخشایش نماینده اردستان و باقری به عنوان مخالفان اول وزیر پیشنهادی ارتباطات در صحن علنی سخنرانی کردند.
محمد باقری پنج دقیقه از فرصتی که در اختیار داشت را به احمد بخشایش نماینده اردستان داد. سپس عزیز اکبریان نماینده کرج نیز به عنوان نخستین موافق برنامه‌ها و صلاحیت محمدحسن نامی‌ در صحن علنی صحبت کرد.
دومین مخالف برنامه‌ها و صلاحیت محمدحسن نامی ‌وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات از سخنرانی در صحن علنی انصراف داد که بر این اساس نوبت به خود وزیر پیشنهادی رسید.
بخشایش اردستانی: آنکه تخصص ندارد، تعهد هم نخواهد داشت
احمد بخشایش اردستانی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دیروز در صحن علنی مجلس در مخالفت با نامی ‌وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات گفت: آقای احمدی‌نژاد! شما فردی را برای وزارت ارتباطات معرفی کرده‌اید که مدرک و تخصص ایشان شاید با تعهدشان هیچ رابطه‌ای نداشته باشد.
بخشایش اردستانی افزود: تخصص آقای نامی‌ جغرافیای سیاسی است و این چه ربطی به وزارت ارتباطات دارد؟ آقای رییس‌جمهور! بهتر بود وزیر محترم خارجه را که مکانیک خوانده به پست وزارت ارتباطات منصوب می‌کردید و در مقابل آقای نامی‌که شخصی بسیار متعهد است را وزیر امورخارجه بکنید؛ ما هر کس را نباید دستش را بگیریم و وزیرش کنیم.
وی با بیان اینکه تخصص با تعهد باید همراه باشد، گفت: شهید چمران می‌گوید اگر فرد متعهدی آمد ولی تخصص نداشت بدانید که آن شخص چون تخصص ندارد، تعهد هم نخواهد داشت.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه شایسته سالاری در عدالت است، گفت: ما هر کسی را که نباید برای وزارت معرفی کنیم و این درست است که دولت چهار ماه دیگر تا پایان فعالیتش نمانده، اما برای چه دلیل دارد که کار اشتباه را باز انجام دهیم و بگذارید به عنوان یک روند در تاریخ ایران باقی بماند که رییس‌جمهور اشخاصی را برای پست وزارت معرفی کنند که تخصص و شایستگی داشته باشند.
بخشایش اردستانی افزود: همراه اول در بخش مخابرات مدیرعامل محترمش 58 تا 100 میلیون تومان فقط پاداش می‌گیرد؛ چه کسی می‌خواهد به این کارها برسد؟ آقای نامی ‌می‌خواهد به این کارها رسیدگی کند؟
باقری بنابی: شایسته سالاری فراموش شده
همچنین محمد باقری بنابی نماینده بناب در مجلس شورای اسلامی، نیز به عنوان دیگر مخالف وزیر پیشنهادی دولت گفت: در کشور ما در سال‌های اخیر بحث شایسته‌سالاری به فراموشی سپرده شده است و این موجب شده از منابع کشور به خوبی استفاده نشود.
نماینده مردم بناب در مجلس با تاکید بر اینکه کشور از باند بازی و تنگ‌نظری‌ها رنج می‌برد،‌ افزود: این از آفات جدی مدیریتی است.
وی درباره مخالفت خود با وزیر پیشنهادی ارتباطات یادآور شد: آقای نامی ‌از شخصیت‌های برجسته کشور ماست؛ اما جغرافیای سیاسی کجا و ارتباطات کجا.
وی با بیان اینکه چرا ما از تخصص صحبت می‌کنیم اما برای آن ارزشی قایل نیستیم، گفت: آقای نامی ‌شایسته این وزارت نیست چراکه در آن تخصص ندارد.
باقری در ادامه به دومین دلیل مخالف خود با وزیر پیشنهادی ارتباطات اشاره کرد و گفت: این‌گونه انتخاب مدیران ارشد نظام که خارج از وزارت مربوطه است، موجب دلسردی و آسیب دیدن اعتماد نیروها و نخبگان آن مجموعه می‌شود. زیرا این شائبه به وجود می‌آید که بعد از 34 سال هنوز نظام نتوانسته است فردی را در وزارت ارتباطات پرورش دهد تا در چهار ماه وزیر یک مجموعه شود.
وی با بیان اینکه چقدر از افراد این وزارت‌خانه آشنایی دارد، گفت: اگر آشنایی ندارید می‌خواهید مانند برخی وزرا افرادی را با اتوبوس بیاورید و در این چهار ماه نیروهای غیرمتخصص را وارد این مجموعه تخصصی کنید که این خطر بسیار بزرگی برای این مجموعه‌‌هاست.
باقری مصداق بارز بی‌تدبیری را این دانست که عده‌ای غیر متخصص بیایند و در جاهای تخصصی وارد شوند.
وی با بیان اینکه شهید چمران می‌گویند تعهد از تخصص مهم‌تر است، افزود: بنده این مساله را قبول دارم اما می‌گویم وقتی کسی کاری را قبول می‌کند در حالی که تخصص ندارد، بی‌تقواست.
باقری گفت: می‌گویند چهار ماه است کاری نداشته باشید اما اگر حتی یک روز هم کسی بیاید در کار کارشناسی دخالت کند، فاجعه‌آور است. ما باید به این رای‌ها پاسخگو باشیم.
وی گفت: بنده می‌دانم با توجه به فضای مجلس رای می‌دهید ولی بدانید فردا باید پاسخگو باشید.

اکبریان: بسیاری از موضوعات امروز مدیریتی است
عزیز اکبریان، نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی‌ در موافقت با محمدحسن نامی ‌به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات در صحن علنی گفت: وزارت‌خانه ارتباطات یکی از وزارت‌خانه‌های زیربنایی و زیرساختی در هر کشوری است و امروز کشورهای پیشرفته که کمترین وزارت‌خانه را دارند، دارای وزارت‌خانه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستند.
وی افزود: این وزارت‌خانه در دنیایی که دولت الکترونیکی در حال تشکیل شدن است یکی از وزارت‌خانه‌های حساس و بسیار مهم است و باید همگام با پیشرفت دنیای الکترونیک در دنیا، در حفظ هویت این وزارت‌خانه قدم برداریم تا این وزارت‌خانه ثبات بیشتری را داشته باشد.
عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه بحث‌های حاکمیتی این وزارت‌خانه یکی از مسایل اساسی و بسیار مهم تلقی می‌شود، گفت: سازمان تنظیم و مقررات، شرکت زیرساخت، حضور وزیر در سازمان فضایی، سازمان مجازی و سازمان‌های مختلف و انتقال این سازمان‌ها به این وزارت‌خانه که باید این وزارت‌خانه یک وزارت‌خانه تخصصی و حاکمیتی در آینده برای نظام باشد، قدم بردارد.
اکبریان با بیان اینکه وزارت ارتباطات نباید حتی یک روز هم با سرپرست اداره شود، گفت: عزل تقی‌پور در انتهای دولت اقدامی ‌بود که انجام شد و بسیاری از این کار ناراحت هستند و کار انجام شده را باید رها کنیم و به دنبال ترمیم مشکلات و حل مسایل مختلف باشیم.
وی افزود: ادامه این وضعیت، لج و لج‌بازی‌ها و سفارشاتی که مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خود کرده‌اند و برای همه ما هم فصل‌الخطاب است، این است که در انتهای کار دولت طوری کار کنیم که دولت هم با کمترین تنش این مدت را سپری کند و برای سال جدید آماده شویم. معرفی‌ دکتر نامی‌ از طرف ریاست جمهوری و رای اعتمادی که نمایندگان به این سرباز دفاع مقدس خواهند داد، موید این حرکت خواهد بود.
وی افزود: بنده محمدحسن نامی ‌را بیش از 35 سال است که می‌شناسم و با وی از دوران دفاع مقدس به عنوان یکی از سربازان ولایت و از بدو پیروزی انقلاب آشنایی دارم که ممکن است خیلی‌ها این شناخت را نداشته باشند.
نماینده کرج گفت: آقای نامی‌ از افسران جوانی بود که در کردستان در کنار شهید صیاد شیرازی، نامجو و شهدای سرشناس و در دانشگاه امام علی‌ (ع) نقش بسیار بسزایی داشته است.
به گفته اکبریان، یکی از ویژگی‌های آقای نامی‌در ارتش جمهوری اسلامی‌ ویژگی بسیجی بودن وی است و شما هر جا بروید آقای نامی ‌را به عنوان یک بسیجی می‌شناسند و امروز بسیجی بودن برای ما یک افتخار بزرگ محسوب می‌شود.
عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: حضور وی در مناطق مختلف، ماموریت‌های سنگین و کارهای اطلاعاتی به عنوان یک افسر فعال بوده و وی نقش خود در دفاع مقدس را به خوبی ایفا کرده است.اکبریان افزود: آقای نامی‌ اهل هیچ باند، فرقه و گروهی نیست، وی سرباز ولایت است و احساس تکلیف کرد که رییس‌جمهور از وی خواسته است و مقام معظم رهبری هم با ماموریت وی قطعا موافقت کرده‌اند و از سازمان نیروهای مسلح آمده تا در یک ماموریت دیگر انجام وظیفه کند.
نماینده کرج افزود: آقای نامی ‌دارای سوابق پژوهشی در زمینه ارتباطات و فضای مجازی، بیش از 30 جلد کتاب و 10‌ها مقاله علمی ‌است، وی یک شخصیت دانشگاهی است. دوستان می‌گویند که وی در بخش ارتباطات فاقد تجربه است، بله ما قبول داریم، ولی خیلی از بحث‌های ما وجود دارد که امروز به عنوان بحث مدیریتی است، بله اگر وزیری باشد که در شرایطی دارای تخصص‌های ویژه و متعهد هم بوده باشد که بسیار اولی است، اما تشخیص دولت این بوده که این فرد و سرباز ولایت را امروز برای این سنگر پیشنهاد کند.اکبریان گفت: تشخیص دولت این بوده و وی نیز دارای یک سابقه انقلابی و مدیریت کلان در سطح وزارت دفاع و ارتش جمهوری اسلامی‌ است، وی یک مدیر دون‌ پایه نیست که امروز پا به عرصه گذاشته باشد و بیاید و بخواهد در این زمینه فعالیت کند و از معاونان موفق در دولت نهم و دهم بوده و چهره‌ای شناخته شده برای همه ما هستند.
نماینده کرج گفت: وی قول داده است که از پرسنل وزارت ارتباطات که دارای توانایی‌های بسیار زیادی هستند، استفاده کند و نیروهای ارزشی وزارت ارتباطات و مخابرات نیز بارها با مراجعه به کمیسیون صنایع اعلام کرده‌اند که از وی حمایت می‌کنند.
نایب رییس کمیسیون صنایع مجلس در پایان یادآور شد: اکثریت اعضای کمیسیون صنایع نیز وقتی نظرات و برنامه‌های آقای نامی ‌برای وزارت ارتباطات را دیدند تصمیم بر این شد که از وی حمایت کنند و ما توفیق فعالیت وی در وزارت ارتباطات را از خداوند خواستاریم.

دفاع نامی: تاکنون هیچ یک از شغل‌هایم تا این اندازه مرتبط با حوزه تخصصی من نبوده است
پس از سخنان نمایندگان موافق و مخالف، محمدحسن نامی ‌در سی دقیقه به دفاع از برنامه‌های خود برای این وزارت‌خانه پرداخت.
وی گفت: امروز در وزارت ارتباطات بیشترین زمینه برای فعالیت متخصصان و جوانان نخبه و فرهیخته فراهم است.
نامی‌ دلیل این مدعا را این دانست که در جامعه چهار میلیون و 500 هزار نفری دانشجویان کشور 3/17 درصد یعنی 777 هزار و 500 نفر متعلق به رشته‌های برق و الکترونیک و کامپیوتر است.
نامی ‌افزود: دلیل دیگر اینکه 74 درصد از 150 نفر برتر کنکور سال جاری رشته‌های برق و کامپیوتر را انتخاب کرده بودند و این نیست مگر توجه اسلام به علم و علما و با شروع انقلاب اسلامی ‌ارزش علم در کشور ما بالا رفت.
گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر تاریخ ایران را به دو قسمت ایران قبل از اسلام و ایران بعد از اسلام تقسیم کنیم، می‌بینیم اکثر عرفا و دانشمندان و اندیشمندان و متفکرین ما متعلق به ایران بعد از اسلام هستند.
نامی ‌افزود: برنامه‌های من برای وزارت ارتباطات شامل یکسری راهبردها و اهداف و راهکارهای من برای ارتقا و پیشبرد ماموریت‌های این وزارت‌خانه است.
وی با بیان اینکه برنامه‌هایش قطعه‌ای از پازل چهار ساله دولت دهم خواهد بود، گفت: هیچ زمانی در شغلی که خدمت کرده‌ام تا این اندازه مرتبط با حوزه تخصصی من نبوده است.
نامی ‌افزود: تسلط بر مسایلی مانند جنگ الکترونیکی، دفاع سایبری و همچنین انواع بی‌سیم‌ها و موارد دیگر نشان‌گر ارتباط تخصص من با امور مربوط به وزارت ارتباطات است.
گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بیشترین امکانات و تاسیسات ارتباطی ابتدا وارد نیروهای مسلح و سپس به بخش غیرنظامی‌ و شخصی می‌شود.
وی به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و افزود: طراحی اینترنت از سال 1967 میلادی عملیاتی شد که برای آن بود اگر بین شرق و غرب درگیری ایجاد شد، یک شبکه ارتباطی مطمئن بین کشورهای عضو ناتو باشد. اما پس از فروپاشی شوروی فضا و شیوه استفاده از اینترنت تغییر کرد.
گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در برنامه‌های خود سعی کرده‌ام رفع آن دسته از مشکلاتی را که مورد دغدغه نمایندگان ملت است، در سرلوحه کار قرار دهم.
وی با بیان اینکه یکی از این دغدغه‌ها اجرای احکام قانون برنامه پنجم توسعه است، افزود: با توجه به تکالیف تعیین شده در این احکام درباره تامین زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات، پهنای باند مناسب و شرایط امن و پایدار برای دسترسی 100 درصد دستگاه‌های اجرایی و 60 درصد خانوار در دستور کار قرار می‌گیرد. وی همچنین تامین زیرساخت‌های لازم برای تعاملات الکترونیکی تمامی نهادهای دولتی و غیر دولتی به منظور ارایه خدمات الکترونیکی و ایجاد پایگاه داده استانی و ملی و بومی ‌کردن و کاربردی کردن آنها در قالب شبکه ملی اطلاعات را از دیگر برنامه‌های خود عنوان کرد.
نامی، حمایت و برقراری و توسعه شبکه‌های اختصاصی همچون شبکه‌های بانکداری الکترونیکی و تجارت الکترونیکی و همچنین شبکه سلامت و شبکه مالیاتی کشور را از برنامه‌های خود عنوان کرد.توسعه شبکه ملی کشور، شبکه آموزش و پرورش، شبکه اسناد و املاک کشور، کاربرد فناوری اطلاعات و همچنین این کاربرد در خدمات حقوقی و قضایی و کاربرد فناوری اطلاعات در کنترل فرآیندهای نفتی از دیگر مواردی بود که نامی ‌قول داد با سرعت آنها را عملیاتی کند.
وی همچنین ضمن تشکر از نمایندگان مجلس و حسن اعتماد رییس‌جمهور گفت: در صورت تشخیص شما عزیزان در سپردن مسوولیت این وزارت‌خانه که توان ویژه‌ای در اقتدار ملی دارد اینجانب اطمینان می‌دهم که در جوار شما نمایندگان به وظیفه خود عمل کنم.
وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات در پاسخ به سوالی در مورد اطلاعات در نیروهای مسلح گفت: این جمع‌آوری تکنیکی است و به وسیله تجهیزات اطلاعاتی و شنود الکترونیکی بیرون از مرز است و اصلا به داخل کاری در زمینه وظیفه اطلاعات نیروهای مسلح نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :