آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2361
تاریخ انتشار : 2 آبان 1390 11:14
تعداد بازدید : 482

در حاشیه نمایشگاه صادرکنندگان نمونه مطرح شد:

مشکلات صادرات در جلسه ای با استانداران بررسی می شود

نمايشگاه صادركنندگان نمونه ايران همزمان با روز ملي صادرات در محل نمايشگاه بين المللي تهران کار خود را آغاز کرد و روز گذشته با حضور رییس کل سازمان توسعه تجارت افتتاح شد. اين نمايشگاه با حضور صادركنندگان برتر در سالن 27 نمايشگاه بين المللي تهران برپا شده است.

ایلنا- نمايشگاه صادركنندگان نمونه ايران كه به مدت پنج روز برپا خواهد بود، از روز 30 مهر ماه آغاز به كار كرده است و تا روز چهارشنبه 4 آبان ماه به فعاليت ادامه خواهد داد. صادركنندگان نمونه در اين نمايشگاه دستاوردهاي صادراتي خود را به نمايش گذاشته‌اند. رییس کل سازمان توسعه تجارت از برگزاری جلسه با استانداران سراسر کشور برای پیگیری مشکلات صادرات خبر داد.
حمیدرضا صافدل در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه صادرکنندگان نمونه گفت: برای تحقق هدف صادرات ۴۵ میلیارد دلاری به دنبال حل مشکلات صادرکنندگان هستیم به همین منظور چندی پیش در وزارت کشور جلسه‌ای با استانداران داشتیم که در این جلسه نوسانات صادرات در نیمه اول سال مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: بررسی نوسانات صادرات در نیمه اول سال بر اساس مسایل مختلف از جمله شرایط جغرافیایی هر استان انجام شد تا بتوانیم اهداف را بر اساس توانایی‌ها و شاخص‌های هر استان و بر مبنای بازارهای هدف صادراتی طراحی کنیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای اینکه بتوانیم در نیمه دوم سال آهنگ رشدی متناسب با نیمه اول داشته باشیم، لازم است تا برخی مشکلات که بر سر راه صادرات برخی کالا‌ها قرار داشته است را برطرف کنیم. جلسه با استانداران هم بر همین مبنا انجام شد. در این راستا درصدد اصلاح سیستم صادرات هستیم تا مشکلات را در این بخش حل کنیم.
 تعداد صادركننده‌هاي نمونه كم شد
در حالي كه در كتاب صادركننده‌هاي نمونه و ليستي كه از صادركننده‌هاي نمونه سال 90 در اختيار خبرنگاران براي انتشار قرار گرفته بود، تعداد صادركننده‌هاي نمونه امسال 48 شركت اعلام شده بود اما روز گذشته تنها از 44 صادركننده نمونه تقدير شد.
در سايت اطلاع‌رساني وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز اسامي 44 صادركننده نمونه سال 90 منتشر شده است كه رييس سازمان توسعه تجارت ايران نيز اين موضوع را تاييد مي‌كند. حميد صافدل در اين مورد گفت: ما هر سال در بررسي‌هاي خود سقفي اعلام مي‌كنيم كه حداكثر 50 نفر است؛ يعني آنچه براساس آيين‌نامه ديده شده و تعداد افرادي كه ما مجاز هستيم معرفي كنيم 50 صادركننده است منتها متناسب با عملكردهاي نهايي كه كميته دارد و ارزيابي‌هايي كه مي‌شود آخرين ارزيابي‌ها را در روز آخر اعلام مي‌كنيم. وي در مورد تعداد صادركننده‌هاي نمونه سال 90 كه ابتدا 48 و سپس 44 نفر اعلام شد، عنوان كرد: اين تعداد 44 صادركننده بوده كه ما اعلام كرديم. وي در خصوص علت اين كاهش توضيح داد: يك سري فرآيندهاي مختلف وجود دارد از جمله مستنداتي كه بايد براي فعاليت‌هاي خود ارایه دهند ممكن است برخي مستندات به موقع ارایه نشده باشد.
رييس سازمان توسعه تجارت ايران در حالي سقف تعداد صادركننده‌هاي نمونه سال 90 را 50 شركت اعلام كرده كه در سال 89 از 57 صادركننده نمونه تقدير شده بود. گویا مشكلات بانكي نيز در حذف چهار شركت از ليست اسامي صادركننده‌هاي نمونه سال 90 نقش داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :