آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23666
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1391 10:56
تعداد بازدید : 1612

درباره طرح محدودیت حضور عکاسان خبری در مجلس که رای نیاورد

عکاسی مستند سازی است نه هرزه نگاری

زندان فقط چهار دیوار با میله های آهنی نیست. تبعید هم فقط یک شهر با خیابان های خاکی و خلوت در نقطه ای دور افتاده نیست. زندان می تواند یک کشور باشد وقتی از آن ممنوع الخروجی، یا یک شهر باشد وقتی که محدودیت در رفت و آمد دارید. تبعیدگاه هم می تواند همین جا در قلب پایتخت باشد.

شبنم کهن چی

آنچه بدیهی است این است که ممنوعیت، زندان است، تبعید است و این روزها می‌بینیم زندان برای اهالی رسانه در بسیاری از کشورها هر روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود.
حالا در آخرین روزهای سال 91 نوبت به عکاسان خبری رسیده است. عکاسان خبری که بعضی از آنها روزنامه‌نگار و خبرنگار هم هستند. کسانی که نماینده ملت به آنها «هرزه‌نگار» و «فاسد» می‌گوید
http://www.mehrnews.com/detail/News/2006748 !
گفته می‌شود مهدی کوچک‌زاده، نماینده‌ای که در وبلاگش www.kouchakzadeh.blogfa.com شعار “دانستن، حق مردم است” دیده می‌شود، یکی از طراحان اصلی طرحی مربوط به اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس شامل 14 ماده بوده است که یکی از آنها درباره محدود کردن عکاسان خبری در جلسه علنی مجلس است و چندی پیش مطرح شد. بر اساس این طرح که روز سه‌شنبه هفته گذشته در صحن علنی بررسی شد، قرار بود حضور خبرنگاران و عکاسان خبری در جلسه‌های علنی محدود شود. در انتهای بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده پنج قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، پس از آنکه نظرات موافقان و مخالفان از سوی نمایندگان مجلس استماع شد و نمایندگان مجلس با 162 رای موافق کلیات این طرح را تصویب کردند اما بعد از اعتراض رسانه ها به «هرزه نگار» خطاب کردن روزنامه نگاران و عکاسان خبری و ایجاد محدودیت برای تصویربرداری اجرای این طرح لغو شد. اما چرا قرار بود اهالی رسانه فقط یک ساعت ابتدای جلسات علنی را در صحن حضور و اجازه عکاسی و تصویربرداری داشته باشند. چرا؟ چون نمایندگان در جلسه‌های علنی ممکن است چرت کوتاهی بزنند یا با یکدیگر عکس یادگاری بگیرند. ممکن است شوخی‌هایی با یکدیگر داشته باشند و یا در شرایط ناهنجاری قرار بگیرند. به خاطر همین عکس‌ گرفتن از آنها هرزه‌نگاری تلقی شده و عکاس خبری نیز هرزه‌نگاری فاسد قلمداد می‌شود که از نمایندگان در ساعت کاری در صحن علنی مجلس عکاسی و آن را منتشر می کنند. برخی تشخیص دادند که این عمل در شان نمایندگان نیست. اشتباه نکنید، خوردن و خوابیدن و عکس یادگاری گرفتن و شوخی‌ در صحن علنی مجلسی که یکی از ارکان تصمیم‌گیر برای ملت ایران است را نمی‌گوییم. این‌ها لابد در شان نمایندگانی که با رای ملت به این صحن راه پیدا کرده‌اند هست اما عکاسی و انتشار عکس نمایندگان در چنین فضایی در شان نمایندگان نیست.
شکی نیست که عکس یکی از مهم‌ترین ابزار اطلاع‌رسانی است که به روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در مستند سازی اخبار و گزار‌ش‌های شان کمک می‌کند. عکس‌ها سندهایی غیر قابل انکار هستند. به خاطر همین عکس‌های خبری در سراسر دنیا، در دسته ارزشمند‌ترین عکس‌ها شمرده می‌شوند و عکاسان خبری همیشه قشر قابل احترامی برای مردم و دولت‌ها بوده‌اند. در سراسر دنیا آژانس‌های بزرگ عکس خبری فعالیت می‌کنند و سعی می‌کنند از عکاسان خبری حمایت کنند. این نوع از عکاسی حتی بزرگ‌ترین مسابقه عکس جهان را به خود اختصاص داده که همان مسابقه عکس وردپرس است.
عکاسان خبری یا فتوژورنالیست‌ها بیشتر اوقات در معرض خطر قرار دارند. آنها برای تهیه عکس و خبر در جنگ‌های مرزی و آشوب‌های داخلی حضور دارند، در مکان‌هایی که بر اثر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله تخریب شده است و بین مردمی که به خاطر شیوع بیمار‌های واگیردار می‌میرند. در مجامع و سازمان‌ها، نشست‌های خبری، در مذاکرات و صحن‌ مجلس. آنها ممکن است جان خود را از دست بدهند یا از نظر جسمی و روحی آسیب ببینند.
با این وجود وظیفه آنها گرفتن عکس و مستند کردن اتفاقات است.
عکاسان خبری مسوول رفتاری که در عکس‌ها ثبت می‌شود نیستند. آنها به عنوان چشم مردم در جایی که حضور ندارند عمل می‌کنند.
تا بدون دخالت واژه‌ها که می‌تواند حس و برداشت نویسنده را نیز منتقل کنند، واقعیت را عریان، همان‌طور که هست بدون دخل و تصرف به مردم نشان دهند.
برای عکاسان خبری، حادثه تنها به محل وقوع خود ختم نمی‌شود و حواشی وجود دارد که از آنها غافل نمی‌شوند.
شاید بتوان عکاسان خبری را به ناظرانی تشبیه کرد که در موقعیت‌های مختلف با دقت به آنچه می‌گذرد نگاه می‌کنند و مدرک جمع می‌کنند. مدارکی که قابل انکار نیست.
در مورد اطلاع‌رسانی درباره آنچه در صحن علنی مجلس می‌گذرد باید به اصل 69 قانون اساسی اشاره کرد که در آن آمده: "مذاكرات‏ مجلس‏ ‏ بايد علني‏ باشد و گزارش‏ كامل‏ آن‏ از طريق‏ راديو و روزنامه‏ رسمي‏ براي‏ اطلاع‏ عموم‏ منتشر شود." بنابراین به صورت کلی ایجاد محدودیت حضور یک ساعته عکاسان خبری در صحن علنی مجلس، با اصل 69 قانون اساسی مغایرت داشت. چراکه محدود کردن عکاسان خبری در صحن علنی مجلس که حضور خبرنگاران برای تهیه عکس و فیلم و خبر در آن آزاد است، نشان دهنده محدود کردن اطلاع‌رسانی است و زیر پا گذاشتن قانون اساسی است.
این قانون لغو شده اما، مهم نگاه مسوولان به عکاسان خبری و اهالی رسانه است . مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم، فکر می‌کند عکاسان خبری، هرزه‌نگاری می‌کنند. در حالی که عکس‌هایی که از صحن علنی مجلس منتشر می‌شود، عکس‌هایی واقعی و نه مونتاژ شده هستند. یعنی عکاسان پارلمانی از آنچه در مجلس می‌گذرد، عکس می‌گیرند و اگر قرار است چیزی زیر سوال برود، آنچه در مجلس آن هم در صحن علنی می‌گذرد است نه عکس‌هایی که نشان‌دهنده واقعیت است. کوچک‌زاده یک روز بعد از تهمت زدن به روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری در مصاحبه با برخی از رسانه‌ها اعلام کرد طرح محدودیت روزنامه‌نگاران و عکاسان را امضا نکرده است http://tinyurl.com/b7yxt74 . این نماینده مردم همان روزی که در مجلس روزنامه‌نگاران و عکاسان را هرزه‌نگار و فاسد لقب داد در وبلاگش نوشت: «بحث بر سر جماعتی است كه من عنوان هرزه‌نگار را براي آنان بر خبرنگار ترجيح مي‌دهم. جماعتي كه بخشي از آن اين روزها توسط دستگاه اطلاعاتي كشور شناسايي و دستگير شده‌اند.» این در حالی است که برای روزنامه‌نگاران بازداشت شده‌ای که برخی از آنها طی روزهای گذشته به قید وثیقه آزاد شده‌اند هنوز دادگاهی تشکیل نشده و حکمی برای آنها صادر نشده است.
روزنامه‌نگاران و عکاسان خبری در حالی در مجلس کشورمان هرزه‌نگار و فاسد لقب داده‌ می‌شوند که دو تن از عکاسان خبری ایران امسال درWordpress 2013 رتبه‌های اول و دوم را در سه شاخه از آن خود کردند و برای ایران افتخار آفریدند.
عکس ها: خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :