آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23671
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1391 11:6
تعداد بازدید : 582

زندگی با یک فاز تاخیر

این روزها مانند اسفندهای گذشته بحث تعیین دستمزد برای سال آینده داغ داغ است؛ کارگران از گرانی ها و کاهش قدرت خرید گلایه می کنند، کارفرمایان از افزایش هزینه های تولید. در نهایت سوال اصلی این است: «دستمزدها باید چقدر افزایش یابد؟» و باز مثل سال های قبل شورای عالی اشتغال آخرین نرخ تورم را از بانک مرکزی استعلام می کند تا ملاکی باشد برای تعیین حدود میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده. و بازهم احتمالا بانک مرکزی در نامه خود تاکید می کند که نرخ تورم در ماه های آینده کاهش خواهد یافت.

امیر لعلی

جدا از اینکه میزان افزایش دستمزدها چقدر خواهد بود، ابهام اصلی بر سر ملاک تعیین میزان این افزایش است. در واقع هر سال نرخ تورم یک سال گذشته (تا پایان بهمن ماه همان سال) ملاکی می‌شود برای میزان افزایش دستمزدها در سال بعد. در سال گذشته بانک مرکزی نرخ تورم تا پایان بهمن ‌ماه را 3/21 درصد اعلام کرد اما در همان ایام مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که پیش‌بینی بانک مرکزی تورم 18 درصدی برای سال 90 بوده است و نرخ تورم در پایان سال بیش از 21 درصد نخواهد بود. همین فضاسازی‌ها و در نهایت تعاملات میان کارگران، کارفرمایان و دولت منجر به افزایش 18 درصدی دستمزدها برای سال 91 شد.
آنچه مسلم است اینکه همواره افزایش دستمزدهای سال بعد متناسب با تورم سال قبل بوده است و این به آن معناست که در شرایط تورمی هر سال قدرت خرید کارگران به این شیوه محاسباتی کاهش پیدا می‌کند. به عنوان مثال، میزان افزایش دستمزد برای سال جاری 18 درصد تعیین شد اما نرخ تورم تا پایان دی‌ماه سال جاری به 3/28 درصد (نرخ تورم نقطه به نقطه بیش از 37 درصد بوده است) رسید. یعنی در صورت یکی بودن سبد هزینه‌ای مردم با سبد هزینه‌ای تعریف شده بانک مرکزی برای محاسبه نرخ تورم، قدرت خرید در سال جاری 3/10 درصد و به عبارت دیگر بر اساس نرخ تورم نقطه‌ به نقطه حدود 19 درصد کاهش یافته است. در واقع با ملاک عمل قرار دادن نرخ تورم سال قبل برای محاسبه دستمزد سال آینده، معیشت مردم یک فاز از تورم عقب خواهد ماند. شاید وقت آن رسیده باشد که «نرخ تورم انتظاری سال آینده» ملاک محاسبه دستمزد سال بعد قرار گیرد نه «نرخ تورمی سال گذشته».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :