آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23673
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1391 11:9
تعداد بازدید : 681

زنان شایسته عدالتند

دنبال اسم های بزرگ می گردیم. اسم های کهنه و زنده. اسم های ماندگار سرزمین مان. بین نویسنده ها مثل سیمین بهبهانی، بین شاعران مانند فروغ فرخزاد، بین هنرمندان مثل ژاله علو، مثل سیمین غانم، بین زنان مدیر که کارهای عجیب کرده اند مثل انوشه انصاری، و بسیاری دیگر از زنان این خاک که نام بردن تمامی شان میسر نیست. اما برای یادآوری روزی مثل هشتم مارس که روز جهانی زن نام گذاری شده، اینجا در سرزمین ما یا هر خاک دیگری، فقط نامدارانی که همیشه در رسانه ها از آنها حرف می زنیم نیستند که شایسته تقدیرند. اینجا زنان کوچکی داریم با فکرهای بزرگ، زنانی که در کارگاه ها فرش می بافند، زنان خوش فکری که کسب و کارهای کوچک راه می اندازند، زنانی که می نویسند، ترجمه می کنند، زنانی که فیلم می سازند، بازی می کنند، زنانی که درس می دهند، زنانی که خانه را برای زندگی خانواده شان گرم نگه می دارند اینجا در ایران و در دیگر کشورهای دنیا. روز هشتم مارس که روز جهانی زنان نام گذاری شده هر چند بهانه اش جنبش های سیاسی و اجتماعی بوده اما این روزها بهانه ای است برای تقدیر از تمام زنان. تمام زنانی که تلاش می کنند با توانایی های خود چرخه پیشرفت جامعه شان را بگردانند. زنانی که فارغ از هر شعاری برای رفع تبعیض جنسیتی، تنها به اتکای دانش و هنر و تفکر خود در کنار مردان کار می کنند. کسانی که قانون را شایسته زن می خواهند و زن را شایسته عدالت.

بهار ادیبان

زنان روزهای سختی پشت سر گذاشته‌اند تا امروز بتوانند تحصیل کنند، کار کنند و بدرخشند. اما هنوز هم هستند زنانی که در جایی دورتر از ما همچنان سخت زندگی می‌کنند. زنان سخت کوشی که سخت زیستن هنوز تقدیرشان است. به قول شاملو:
دختران دشت! / دختران انتظار! / دختران امید تنگ/ در دشت بی کران، و آرزوهای بیکران/ در خلق‌های تنگ!/ دختران خیال آلاچیق نو/ در آلاچیق‌هایی که صد سال!/ از زره جامه‌تان اگر بشکوفید/ باد دیوانه/ یال بلند اسب تمنا را / آشفته کرد خواهد...
هشتم مارس، بهانه‌ای است برای یاد‌آوری سخت زیستن هنوز بسیاری از زنان در سراسر دنیا.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :