آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 236886
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1397 11:8
تعداد بازدید : 263

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران:

راه حمایت از تولید سرکوب قیمت ها نیست

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران: حمایت از کالای ایرانی بدون ایجاد فضای رقابتی و نقش تولیدکننده و مصرف کننده در تعیین قیمت ها، محقق نخواهد شد.
undefined
مهر- انتشار نامه فرمول های پیشنهادی محاسبه قیمت فولاد، آلومینیوم و مس که توسط معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تهیه شده و براساس آن جایگزینی ارز مبادله ای به جای ارز آزاد مبنا قرار گرفته، طی چند روز اخیر بازتاب زیادی در رسانه ها داشته است و عمده کارشناسان نیز این اتفاق را رانت زا و آدرسی غلط برای حمایت از تولید و کالای ایرانی عنوان کرده اند. 
حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران دراین باره گفت: اگر قرار بر نرخ گذاری دستوری در بازار کالاها باشد و تولیدکننده و مصرف کننده در قیمت نهایی محصول براساس عرضه و تقاضا نقش اصلی نداشته باشند، هیچ حمایت درستی از کالای ایرانی رخ نمی دهد و براین اساس باید به سمت آزادسازی و واقعی شدن قیمت ها حرکت کنیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اضافه کرد: کشور طی ۵۰ سال گذشته وابسته به درآمدهای نفتی بوده است.این در حالی است که حمایت دولت از صادرات می تواند در آمد ارزی خوبی در کنار درآمد نفتی برای کشور ایجاد کند اما تاکنون به بحث صادرات به اندازه واردات توجه نشده است.
صالحی با بیان اینکه برای حمایت مردم از کالای ایرانی، باید تولید کنندگان به سمت تولید کالای باکیفیت با قیمت مناسب بروند، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت تمام شده کالا در کشور بالا است زیرا بهره بانکی که تولید کننده از بانک دریافت می کند بالای ۲۰ درصد است و این میزان بهره نمی تواند با سود ۷ درصدی که در کارخانه ها مرسوم است همخوانی داشته باشد، بنابراین قیمت تمام شده افزایش می یابد و تولید از لحاظ قیمتی بالا می رود و مردم کالاهای بی کیفیتی که از نظر قیمتی پایین تر از کالای ایرانی است، خریداری می کنند. لذا ضمن ورود کالاهای مشابه با کیفیت مناسب باید نرخ ارز نیز واقعی شود و از طرفی قیمت تمام شده کاهش یابد بدین معنا که نرخ بهره بانکی اصلاح و استانداردها تقویت شود.
صالحی تاکید کرد: همه این موارد با اقدامات دستوری برای تنظیم بازار راه به جایی نمی برد و فضای رقابتی و شفاف به همراه حمایت های سنجیده تنها مسیر تشویق به تولیدی بیشتر و با کیفیت تر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :