آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237010
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1397 10:13
تعداد بازدید : 600

هم استرس‌زا هستند و هم خشنودمان می‌کنند

شمشمیر دو لبه خداحافظی با شبکه های اجتماعی

پژوهشگران استرالیایی در تازه ترین تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که فاصله گیری مطلق از شبکه های اجتماعی باعث کاهش چشمگیر استرس می شود، اما در عین حال حس ناخشنودی در کاربر ایجاد می کند.
undefined
فناوران- کمتر کسی در جوامع مدرن است که از شبکه های اجتماعی، به ویژه فیس بوک، دوری کند. استفاده ی پیوسته از شبکه های اجتماعی و حس در دسترس بودن به طور مداوم برای برخی ها استرس زا است. روزنامه اتریشی «استاندارد» در گزارشی به نتایج تحقیقی پرداخته که پژوهشگران دانشگاه کوینزلند در استرالیا و دانشگاه کاتولیک این کشور در ارتباط با دوری جستن از شبکه های اجتماعی انجام داده اند.
به باور کارشناسان، کسانی که از فعالیت های خود در شبکه های اجتماعی گوناگون احساس استرس می کنند، می توانند با فاصله گرفتن از این شبکه ها فرصتی برای استراحت به خود بدهند. برنامه های ویژه ای برای ترک اعتیاد وجود دارد که تأثیری تعیین کننده بر دستگاه درون ریز بدن دارند.
پژوهشگران استرالیایی در جریان تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که فعالیت در شبکه های اجتماعی بر میزان تولید هورمون کورتیزول تأثیرگذار است. این هورمون نقش های مختلفی در بدن ایفا می کند، از جمله بر میزان التهاب و استرس تأثیر می گذارد.
دوری مطلق یا به عبارتی «سم زدایی» از شبکه های اجتماعی اگر چه از میزان استرس می کاهد، اما عوارض دیگری دارد و به شمشیری دولبه می ماند. فاصله گیری مطلق از شبکه های اجتماعی می تواند تأثیری منفی بر میزان و حس خشنودی و خوشبختی فرد بگذارد. 
پژوهشگران استرالیایی در طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که فاصله گیری موقت از فیس بوک و دیگر شبکه های اجتماعی بیشتر سودمند است تا خداحافظی همیشگی از این شبکه ها.
به گفته اریک ونمن، رئیس این تیم تحقیقاتی، یک کاربر معمولی فیس بوک همواره تحت فشار حجم عظیم اطلاعات در شبکه ها قرار دارد و مرخصی کوتاه از فیس بوک می تواند در چنین مواردی تاثیری مثبت به همراه داشته باشد. 
پژوهشگران برای تحقیقات خود رفتارهای ۱۳۸ نفر را آزمایش و در ارتباط با استفاده از شبکه های اجتماعی بررسی کردند. نیمی از آنان باید برای مدتی از شبکه های اجتماعی دوری می کردند و نیمی دیگر مانند گذشته به استفاده از شبکه های اجتماعی ادامه می دادند.  اریک ونمن و همکاران پژوهشگرش اذعان می کند که شمار ۱۳۸ نفر در مقایسه با حدود ۲ میلیارد کاربری که فیس بوک در جهان دارد، رقم بزرگی نیست و نمی تواند نتیجه ای دقیق به دست دهد، اما می تواند نمایانگر یک روند باشد. 
پژوهشگران برای نمونه به تغییر درخور توجه میزان تولید هورمون کورتیزول در بزاق کاربران پی بردند که نمایانگر کاهش استرس، دست کم از لحاظ جسمی و بیولوژیکی است. محققان در عین حال متوجه شدند که دوری مطلق از فیس بوک الزاما با بهبود و آسایش روحی آنها همراه نبود. برای نمونه بسیاری از آنها گفتند که حس خشنودی آنان در فاز استفاده از فیس بوک بیشتر بوده است تا در فاز فاصله گیری از شبکه های اجتماعی.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :