آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237020
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1397 10:42
تعداد بازدید : 422

افزایش نرخ ارز، بازار موبایل را شوکه کرد

بازار موبایل از سال ها پیش همواره تحت تاثیر عوامل مختلف دستخوش تغییراتی شده است. از بالا و پایین شدن تعرفه واردات گوشی که باعث افزایش قاچاق در بازار شد، تا نوسان نرخ ارز و کلاهبرداری های گوناگون، همیشه بازار موبایل کشور را نابسامان کرده است.
undefined
فناوران - اگرچه بالا و پایین شدن نرخ ارز از سال ها پیش، مدام نبض بازار را در دست گرفته بود و تابلوی قیمت گوشی ها همانند تالار بورس مدام در حال نوسان بود، اما درطول چند روز گذشته، افزایش حدود ۲ هزار تومانی قیمت دلار باعث شد تا بازار موبایل هم همانند سایر بازارها با شوک روبه رو شود و قیمت ها با افزایش بی سابقه ای همراه شد، تا آنجا که حتی در مواردی شاهد افزایش دوبرابری قیمت در بازار بودیم.
البته در این میان خود بازاریان و فروشندگان هم در این نابسامانی و افزایش قیمت ها بی تاثیر نبودند و هر فروشنده ای با افزایش قیمت ها بنا به سلیقه و تصمیم خود به نابسامانی بازار دامن زد تا آنجا که هر فروشگاهی نرخ متفاوتی از یک گوشی را ارایه می داد و تقریبا هیچ قیمت ثابت و یکسانی برای یک مدل گوشی در بازار یافت نمی شد.
در روزهای ابتدایی هفته که قیمت دلار به ۵۷۰۰ هزار تومان رسید، قیمت گوشی با افزایش میانگین ۵۰۰ هزار تومانی همراه شد و پس از آن با افزای قیمت و رسیدن نرخ دلار به مرز ۶۲۰۰ تومان، حتی شاهد افزایش قیمت گوشی با میانگین یک میلیون تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم بودیم.
اما بازار برخلاف همیشه که با افزایش قیمت، مملو از مشتری بود، این بار خلوت تر از همیشه شد و فروشندگان فقط به دنبال تغییر عدد تابلو اعلانات بودند و تقریبا از اوایل هفته تعداد مشتریان و خریداران به صفر رسید.
اما از صبح دیروز که اعلام شد قمیت دلار تک نرخی شده است، بازار موبایل هم تقریبا به سکون و آرامش رسیده و کمتر شاهد تغییر قیمت ها بوده است. البته نمی توان به سرعت منتظر سامان یافتن و رونق گرفتن بازار بود؛ چرا که در زمان افزایش قیمت ها، بهای کالا به سرعت بالا می رود، اما هنگام کاهش قیمت ها، پایین آمدن نرخ کالا به کندی صورت می گیرد یا قیمت ها به همان شکل بالا می ماند. بنابراین باید منتظر ماند و دید که تا چند روز آینده با تثبیت نرخ دلار و تک نرخی شدن قیمت ارز چه اتفاقی می افتد، آيا قیمت ها همچنان بالا و ثابت خواهد ماند یا شاهد کاهش قیمت ها و رسیدن بهای کالاها در همان نرخ های هفته گذشته خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :