آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 237022
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1397 10:47
تعداد بازدید : 470

فناوری تشخیص چهره، بازاری پررونق در چین

با گسترش برنامه های نظارتی دولت های محلی در چین، تکنولوژی تشخیص چهره به کسب وکار پرسودی تبدیل شده است و در این راستا، نگرانی از آزادی های فردی شهروندان بیشتر از قبل مطرح می شود.
undefined
دویچه وله- به روز رسانی فناوری های بخش های دولتی و گسترش برنامه های نظارتی دولت های محلی در چین بیش از پیش به تکنولوژی تشخیص چهره وابسته شده و آن را به تجارتی سودمند تبدیل کرده است. صدها دوربین در جای جای شهرها، چهره شهروندان را اسکن می کنند.   از جمله شرکت های موفق چینی در این حوزه، استارت آپ گروه چینی «سنس تایم»  Sense Time است که حوزه فعالیتش تکنولوژی تشخیص چهره است. دارایی سنس تایم  درعرض نه ماه سه برابر شده است و حدود 5/4 میلیارد دلار تخمین زده می شود.
این خبر به نقل از دو منبع آگاه اعلام شده است که در مصاحبه ای به رویترز گفته اند که سنس تایم در برنامه اخیر جذب سرمایه خود موفق شده 600 میلیون دلار سرمایه جذب کند.
دو منبع آگاه به دلایل شخصی از افشای هویت شان خودداری کرده اند. یک سخنگوی سنس تایم از اظهارنظر درباره ارزش دارایی این شرکت خودداری کرده است.

 استفاده وسیع از فناوری تشخیص چهره
سنس تایم بین مشتری های داخل و خارج چین کمتر شناخته شده است، ولی در سطح کشور به بازیگر اصلی در عرصه هوش مصنوعی تبدیل شده است.
 این شرکت، الگوریتم تشخیص چهره می سازد و آنها را در قالب بسته های خدماتی به مشتریان زیادی عرضه می کند. بسیاری از آنها شرکت های خصوصی هستند، از جمله شرکت خرده فروشی لوازم الکترونیک سانینگ که در فروشگاه هایش رفت وآمد مشتریان را کنترل می کند. اما مشتری اصلی سنس تایم دولت چین است. شرکت های دولتی در متروها، چهارراه ها و دیگر مکان های عمومی در سرتاسر کشور، تجهیزاتی با تکنولوژی تشخیص چهره نصب کرده اند. در بسیاری از شهرها با چک کردن زنده چهره ها، که ازسوی منابع اطلاعاتی مستقل به وسیله اسکن چهره افراد در سطح شهر انجام می شود، پلیس می تواند مجرم ها را دستگیر کند.
استفاده وسیع از فناوری های تشخیص چهره در راستای برنامه وسیع دولت های محلی در چین برای به روزرسانی تکنولوژی های نظارتی است، برنامه ای که بارها موجب ایجاد نگرانی هایی در حوزه آزادی های شهروندی شده است.

 گروه هولدینگ علی بابا
سنس تایم ازسوی گروه هولدینگ علی بابا تاسیس شد که یک شرکت تجارت الکترونیک چینی است. خدمات این شرکت به شکل مصرف کننده به مصرف کننده، بنگاه به مصرف کننده و بنگاه به بنگاه از طریق وب انجام می شود.
معاون مدیر عامل اجرایی شرکت علی بابا به رویترز گفت: ما به شدت تحت تاثیر توانمندی های تحقیقاتی و توسعه ای در آموزش و محاسبات بصری هستیم. سرمایه گذاری در هوش مصنوعی برای  شرکت علی بابا سودمند بوده است و ما متعهد به ادامه آن هستیم. 
در دومین برنامه جذب سرمایه شرکت سنس تایم در ژوئيه ۲۰۱۷، مبلغ ۴۱۰ میلیون دلار جمع شد که دارایی این شرکت را به یک و نیم میلیارد دلار رساند. افزایش بودجه در حوزه فناوری های تشخیص چهره در راستای تلاش دولت چین برای پیش رو شدن این کشور در حوزه هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ صورت گرفته است. چین درصدد است ارزش صنایع هوش مصنوعی خود را به ۴۰۰میلیارد یوآن (معادل بیش از ۶۳ میلیارد دلار) برساند.
سنس تایم در بیانیه ای دو روز پیش خود اعلام کرد که این شرکت در خاتمه سومین برنامه جذب سرمایه اش موفق شده بود از شرکت چینی تجارت الکترونیک سانینگ و هولدینگ سنگاپوری تاماسک چندین سرمایه گذار جذب کند.
این شرکت اطلاعاتی درباره دارایی اش منتشر نکرد ولی اعلام کرد که اکنون باارزش ترین شرکت هوش مصنوعی دنیاست. سنس تایم افزود که در دوره اخیر جذب سرمایه موفق به ثبت رکورد جهانی شده است. 
شرکت سنس تایم که دفتر مرکزی اش در پکن و هنگ کنگ است، اپلیکیشن هایی برای تشخیص چهره، تحلیل ویدئو و دیگر حوزه ها از جمله خودروهای خودران می سازد. شرکت آمریکایی کوآل کامون که سازنده چیپ است، از سرمایه گذاران فعلی سنس تایم است.
رشد سنس تایم، مرهون به روز رسانی بخش های دولتی و خصوصی با فناوری های پیشرفته است. هم اکنون خدمات این شرکت در ۱۴ بخش از جمله اداره های مختلف پلیس در چین استفاده می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :