آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23735
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1391 10:28
تعداد بازدید : 652

انتقاد حکیم جوادی از تبعیض دسترسی کشور ها به اطلاعات

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: یونسکو و سایر سازمان های بین المللی باید دسترسی برابر کشورها به اطلاعات و ارتباطات را تضمین کرده و از اعمال هرگونه محدودیت در این عرصه جلوگیری کنند.

روابط عمومي سازمان فناوري اطلاعات ايران- علی حکیم جوادی در نشست بازنگری مصوبات اجلاس سران جامعه اطلاعاتی با عنوان «جوامع دانش محور، صلح و توسعه پایدار» که در مقر یونسکو در پاریس برگزار شد با بیان این مطلب گفت: باید موضوع محدودیت دسترسی به منابع علمی، بیش از هر زمان دیگری مورد توجه جامعه بین‌المللی و نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط جهانی به ویژه یونسکو که خانه علم، آموزش و فرهنگ جهانی است قرار گیرد و تدابیری اتخاذ تا محدودیت دسترسی به منابع علمی‌برای کشورها رفع شود. وی ضمن انتقاد از وضعیت نابرابر و تبعیض‌های موجود در عرصه دسترسی به منابع علمی ‌در جهان افزود: امروزه شعارهای زیبایی مانند آموزش برای همه، اطلاعات برای همه، دسترسی همگانی به علم و منابع علمی‌ از سوی سازمان‌های مختلف مطرح می‌شود. اما این قبیل شعارها و نیز برنامه‌های مهم جهانی در عرصه علوم، اطلاعات و ارتباطات، با محدود کردن کشورها و جلوگیری از دسترسی آنها به منابع علمی ‌قابل جمع نبوده و باید در این رابطه چاره‌اندیشی شود.معاون وزیر ارتباطات درباره استفاده از شبکه ملی یادگیری در سطوح مختلف آموزشی در کشورمان گفت: هدف از اجرا و بهره‌برداری از این شبکه، اشاعه دانش و کاستن از شکاف دسترسی به منابع علمی ‌و آموزشی میان سطوح مختلف جامعه و نیز تضمین برابری به علوم و فناوری است.
وی افزود: شبکه ملی یادگیری در ایران، سه سطح آموزش در مدارس، آموزش عالی و نیز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را پوشش می‌دهد.

«هر خانه، یک کلاس درس»
حکیم جوادی در خصوص موفقیت‌های کشورمان در عرصه هوشمندسازی مدارس و استفاده از فناوری‌های نوین برای تحقق شعار «هر خانه، یک کلاس درس» گفت: تاکنون بیش از 50 هزار مدرسه به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند که این امر یکی از مهم‌ترین دستاوردهای کشور در عرصه آموزش و پرورش است.وی گفت: در آموزش عالی نیز تلاش شده است با ایجاد مراکز داده‌های علمی، شرایط لازم برای دسترسی دانشجویان و استادان به متون و منابع علمی ‌و مشارکت این منابع فراهم شود.
راه‌اندازی شبکه علمی ‌کشور با پهنای یک گیگابایت
رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این مطلب که ایران در حال راه‌اندازی شبکه علمی‌ کشور با پهنای یک گیگابایت است گفت: این امر تحولی بزرگ در عرصه به اشتراک‌گذاری منابع علمی ‌ایجاد می‌کند که با این اقدام، دانشگاه‌های کشور به صورت آموزش از راه دور و یادگیری شبکه‌ای به یکدیگر متصل خواهند شد.
وی درباره استفاده از شبکه ملی یادگیری در عرصه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای افزود: با اتخاذ این اقدام، موسسات و نهادهای فعال در عرصه آموزش‌های مهارتی به یکدیگر متصل می‌شوند و در این رابطه با استفاده از شبیه‌سازی، در مواردی که دسترسی به کارگاه یا آزمایشگاه وجود ندارد می‌توان به صورت مجازی به آن دسترسی پیدا کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :