آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23739
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1391 10:31
تعداد بازدید : 674

عضو هیات مدیره همراه اول:

انحصار علت اصلی عقب ماندگی کشور در حوزه پهن باند است

به گفته عضو هیات مدیره همراه اول، در نتیجه انحصاری که سال های قبل برای توسعه بخش خصوصی در کشور ایجاد شد هم اکنون کشور در ضریب نفوذ باند پهن ثابت و موبایل بسیار عقب مانده است.

خبرگزاری فارس- ناصر یوسف‌پور در ششمین همایش فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: هم‌اکنون کنگره موبایل بارسلون در حال برگزاری است که از برگزاری این سمینار اطلاعاتی به دست آمده است.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار افزود: براساس اطلاعات ارایه شده در کنگره موبایل جهانی سال 2018 سال کلیدی برای اپراتورهای تلفن همراه خواهد بود زیرا در آن سال درآمد اپراتورهای موبایل از دیتا و اینترنت از سایر درآمدهای آنها (سرویس‌های صوتی و تصویری) پیشی می‌گیرد.
وی افزود: این اتفاق از سال 2013 آغاز می‌شود و در سال 2018 توقف می‌یابد.
یوسف‌پور افزود: پیشی گرفتن درآمدهای دیتا و اینترنت از صوت و تصویر در کشورها در زمان‌های مختلف تحقق می‌یابد از جمله در کشور آرژانتین در سال 2013، در کشور آمریکا در سال 2014 و در کشور کنیا در سال 2017 که یک دلیل مشترک این موضوع به کارگیری M2M (ماشین به ماشین) است.
وی افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال 2025، 50 میلیارد سیم‌کارت در دنیا از سرویس‌های دیتا و اینترنت استفاده خواهند کرد و بخش اعظم این سرویس‌ها در رابطه با M2M است.
یوسف‌پور افزود: در هشت سال آینده یکهزار و 100 میلیارد دلار در بخش M2M در سراسر دنیا سرمایه‌گذاری خواهد شد و با این میزان سرمایه‌گذاری یک میلیون و 30 هزار شغل جدید ایجاد می‌شود.عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار افزود: براساس اطلاعات دیگری از کنگره موبایل بارسلون هم‌اکنون ضریب نفوذ باند پهن ثابت در ایران یک درصد است این در حالی است که این رقم در ترکیه 10 درصد، در انگلستان 37 درصد، مالزی 28 درصد و در فرانسه، کره 36 درصد است.
وی افزود: همچنین ضریب نفوذ باند پهن همراه در ایران یک درصد است اما در ترکیه 9 درصد، در مالزی 17 درصد، فرانسه 46 درصد و در کره 106 درصد است.
یوسف‌پور گفت: این ارقام نشان می‌دهد که در زمینه باند پهن بسیار از دنیا عقب هستیم و یکی از دلایل این عقب بودن نیز انحصار در برنامه‌های توسعه بخش خصوصی است که نتیجه انحصار چند سال قبل امروز در کشور نمایان شده است.وی افزود: اگر این روند ادامه پیدا کند نتیجه انحصاری که در شرایط کنونی در کشور ادامه دارد در سال‌های بعد نمایان خواهد
شد.
وی گفت: این در حالی است که فرصت فعلی برای پیشرفت آینده بسیار مغتنم است و هم‌اکنون پتانسیل خوبی در کشور برای از بین بردن این انحصار وجود دارد. تنها این پتانسیل نیازمند شکوفا شدن و ارتقاست.وی به محدودیت سرعت اینترنت در ایران اشاره کرد و گفت: محدودیت‌ها در تولید محتوا نیز بسیار اثرگذار هستند و اکنون در کشور با محدودیت‌هایی زیرساختی مواجه هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :