آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23745

بازار تجهیزات هوشمند در سال 2012

سال تبلت

پایان سال میلادی با جمع بندی فعالیت های تجاری همراه است و دستاوردهای سالانه در حوزه فناوری اطلاعات علاوه بر نمایش توانمندی برندهای مختلف، جهت گیری بازار فناوری و میزان توسعه آن را نیز نشان می دهد. بر اساس آمار منتشر شده از دو پایگاه بزرگ اطلاعاتی گارتنر و IDC در سال 2012 بازار فناوری به سمت تجهیزات همراه تغیر جهت داده است و علاوه بر حضور نوپای تبلت ها، گرایش بیشتری به سمت تلفن های همراه با صفحه نمایش بزرگ و توان پردازشی مشاهده می شود.

آمار جهانی ابزارهای هوشمند به وضعیت ارتباط آنها با اینترنت وابسته است و به همین دلیل رده‌بندی این تجهیزات با توان اتصال کاربران آنها به اینترنت سنجیده می‌شود. این ابزارها شامل انواع لپ‌تاپ، تبلت، تلفن‌همراه و رایانه‌‌های رومیزی می‌شوند که گروهی با نام Smart Connected Device را تشکیل می‌دهند و هوشمندی این ابزارها نیز در مجموعه از توانایی‌های پردازشی و ارتباط با منابع داده مانند اینترنت است.
طی دو سال گذشته که تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند رشد صعودی در پیش گرفته‌اند وضعیت اکوسیستم تجهیزات فناوری از سمت رایانه‌ها به سوی ابزارک‌ها متمایل شده است و به همین دلیل محصولاتی مانند تلفن‌همراه در محاسبات این بازار تاثیر مستقیم دارند.
رشد ابزارهای هوشمند طی فصل سوم سال 2012 معادل 27 درصد برآورد شده است که رقمی‌ بالغ بر 140 میلیارد دلار را به عنوان گردش مالی حاصل از فروش 303 میلیون ابزار هوشمند رقم می‌زند. این آمار در فصل آخر سال به 362 میلیون دستگاه از انواع رایانه‌ها، تبلت، موبایل و لپ‌تاپ می‌رسد و حجم بازار نیز معادل 169 میلیارد است.
این آمار نشان می‌دهد اگرچه بحران‌های مالی و وضعیت اقتصادی بازارهای بزرگ جهانی باعث کاهش تقاضا برای رایانه‌ها شده است اما رشد قابل توجه بازارهایی مانند تلفن همراه، گردش مالی قدرتمندی را در این حوزه ایجاد می‌کند. به همین دلیل در میان برندهای صاحب‌نام این بخش سامسونگ با سهم بازار 21 درصدی در جایگاه نخست قرار می‌گیرد که عمده این سهم به واسطه حضور گلکسی‌های سامسونگ در بازار تلفن همراه است. اپل با 15 درصد سهم بازار از طریق آیفون، آی‌پد و سایر محصولات این برند، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است ضمن اینکه عمده حضور اپل در بازارهای توسعه‌یافته مانند آمریکای شمالی و اروپاست. بعد از این دو برند که در حوزه تجهیزات همراه بیشترین فعالیت را دارند لنوو با سهم بازار هفت درصدی در مقام سوم قرار گرفته است. اهمیت جایگاه لنوو به دلیل حضور در بازار رایانه‌ها است به نحوی که سهم این برند به‌رغم شتاب بسیار بالا در بخش گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها همچنان قابل توجه نیست ولی رویکرد این برند در زمینه لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌ها رومیزی باعث شده در رقابت با محصولات عمومی‌ مانند تلفن همراه، لنوو بتواند جایگاه سوم ابزارهای هوشمند را به خود اختصاص دهد. لنوو در حال حاضر در جایگاه دوم تولید لپ‌تاپ پس از اچ‌پی قرار دارد و با توجه به هدف‌گذاری انجام شده برای سال 2013 و افت نسبی اچ‌پی که سال گذشته با اعلام خروج این برند از بازار رایانه‌ها همراه شد، لنوو جایگاه نخست بازار لپ‌تاپ‌ها را به دست خواهد آورد. دو رده بعدی نیز به ترتیب به اچ‌پی و سونی اختصاص دارند که اچ‌پی اعلام کرده است شاخه محصولات کاربران نهایی در حوزه رایانه‌ها را معلق خواهد کرد و این تصمیم در سال 2013 با کاهش تولید 9 میلیون دستگاه پیگیری خواهد شد. سونی در سال میلادی جدید با افزایش تولید 300 هزار دستگاه و ادامه روند رو به رشد خود در زمینه تلفن همراه پس از جدایی از اریکسون به حرکت خود ادامه خواهد داد.
آینده فناوری در ابزارهای هوشمند
توسعه ابزارهای هوشمند با شتاب بالایی انجام می‌شود و بنا بر اطلاعات منتشر شده توسط تحلیلگران IDC طی چهار سال آینده ظرفیت این بازار از نظر تعداد دستگاه‌های تولید شده نزدیک به هفت برابر رشد خواهد داشت. پیش‌بینی تحلیلگران جهانی بازار فناوری برای سال 2016 تولید 1/2 میلیارد ابزار هوشمند است شامل انواع لپ‌تاپ، رایانه، تبلت و تلفن همراه است ضمن اینکه در این سال حجم مبادلات تجاری این بازار به 800 میلیارد دلار خواهد رسید. کارشناسان فناوری معتقدند این رشد به دلیل توسعه سرویس‌های ابری و خدماتی است که از طریق اینترنت قابل دستیابی است در نتیجه توانایی حمل دستگاه نسبت به قدرت پردازش یا ذخیره‌سازی داده‌ها در اولویت بالاتری قرار می‌‌گیرد. با توجه به روند حرکت برندهای برتر این بخش می‌توان گفت در سال 2016، سامسونگ و اپل همچنان جایگاه خود را حفظ می‌کنند با این حال رقیبی قدرتمند به نام لنوو با افزایش سهم که به دلیل حضور گسترده در بازار تلفن همراه است فاصله اندکی نسبت به این دو خواهد داشت. اچ‌پی و سونی نیز همچنان در جایگاه چهارم و پنجم خواهند بود.
رشد صنعت ابزارهای هوشمند طی چهار سال آینده به 76 درصد خواهد رسید و این در حالی است که رایانه‌های رومیزی تنها با افزایش 1/2 درصدی تقاضا روبه‌رو خواهند بود. لپ‌تاپ‌ها نیز با توسعه بازار 30 درصدی در این چهار سال همراه می‌شوند اما در زمینه تجهیزات نوظهور مانند تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند این رشد بسیار بالاتر است و به ترتیب به 130 و 95 درصد می‌رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :