آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23832
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1391 9:35
تعداد بازدید : 984

فریدون قاسم زاده، مدیرعامل افرانت:

دیتاسنتر ملی جای خوبی برای نگهداری اطلاعات حیاتی نیست

مدیرعامل شرکت افرانت گفت: اصل نگه داشتن تمام اطلاعات کشوری و نظامی در یک دیتاسنتر به عنوان دیتاسنتر ملی کشور، اقدامی ضد امنیتی است.

 خبرگزاری فارس- فریدون قاسم‌زاده در همایش مخابرات ایران گفت: پس از عرضه آیفون و آی‌پد یکی از سوالات همیشگی این بود که چرا استیو جابز روی آیفون و آی‌پد، محل ذخیره‌سازی اطلاعات یا حداقل پورت USB نگذاشت.
وی افزود: دلیل این کار استیو جابز این بود که اصلا در آینده فناوری قرار نیست هر کس داده‌ را به صورت شخصی ذخیره کند.
مدیرعامل شرکت افرانت گفت: حجم اطلاعات به قدری زیاد شده که کسی قادر نخواهد بود تمام اطلاعات خود را به صورت شخصی ذخیره کند و این اطلاعات باید در دیتاسنترها نگهداری شو و از طریق رایانش ابری در هر زمان و هر مکان در دسترس مالک باشد.
این استاد دانشگاه صنعتی شریف گفت: عقیده استیو جابز این بود که با پیشرفت فناوری و توسعه وسایل ارتباطی، هر کاربر از چندین وسیله استفاده می‌کند و باید راهکاری در نظر گرفته شود که با به‌روز کردن یک وسیله، دیگر وسایل کاربر نیز به روز شود. این ایده، اصل رایانش ابری است که بر اساس آن استیو جابز آیفون و آی‌پد را بی‌نیاز از USB دید.
مدیر شرکت افرانت یادآور شد: اصل نگه داشتن تمام اطلاعات کشوری و نظامی در یک دیتاسنتر به عنوان دیتاسنتر ملی کشور ضد امنیتی است، این کار یعنی مدام پیام دادن به اینکه مکان مرا پیدا کن و مرا بزن.
وی گفت: از این رو توسعه این است که شرکت بزرگ مانند همراه اول و ایرانسل که سالانه هزاران میلیارد درآمد دارند، 10 میلیارد تومان صرف ایجاد دیتاسنتر کنند.
 دیتاسنترها باید طبق ترافیک منطقه‌ای ایجاد شود
وی در ادامه با اشاره به برنامه راه‌اندازی دیتاسنتر‌های استانی گفت: دیتاسنتر نباید بر اساس استان که یک تقسیم‌بندی سیاسی است، ایجاد شود و دلیلی نیست که هر استان یک دیتاسنتر داشته باشد، بلکه باید با استخراج الگوی ترافیک هر منطقه در منطقه موردنیاز، دیتاسنتر ایجاد شود.
وی افزود: از دیگر ویژگی‌های استاندارد دیتاسنتر این است که هر دیتاسنتر میلیون‌ها سرور دارد. تعداد سرورهای موجود در دیتاسنترهای ایران در حد  100 هزار تا سرور است.قاسم‌زاده با اشاره به توان مصرفی در دیتاسنترها گفت: یک «رک» که با چهار سرور کار کند مانند یک اتاق دربسته است که پنج بخاری درون آن روشن باشد، همچنان که در سال 2010 با 10 دقیقه سرچ در گوگل و استفاده از دیتاسنترهای گوگل می‌شد به مدت نیم ساعت شهر لاس‌وگاس نورانی‌تر شهر دنیا را روشن نگاه داشت.وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با ارایه آماری از سایت الکسا در خصوص مراجعات ایرانی‌ها در فضای مجازی گفت: برخلاف بسیاری از ادعاهای باطل از 500 سایت برتر در لیست مراجعات ایرانی‌ها، تنها 9 درصد خارجی هستند که آنها نیز بیشتر سایت‌های معروف یاهو، گوگل و مایکروسافت‌اند، اما با این حال 90 درصد محتوای این 500 سایت در ایران نیست.
وی گفت: همچنین 40 درصد میزبانی 500 سایت پربازدید توسط ایرانی‌ها در ایران نیست.
مهاجرت معکوس در میزبانی سایت‌های ایرانی
استاد دانشگاه صنعتی شریف گفت: واقعیتی که در میزبانی‌های داخلی وجود دارد این است که شاهد مهاجرت معکوس در میزبانی‌ها هستیم، زیرا سایت‌هایی که در ایران و با میزبانی ایرانی پا می‌گیرند، پس از قدرتمند شدن و افزایش بازدید و ترافیک، ناچار به خارج از کشور می‌روند.وی افزود: از آنجایی که قیمت پهنای باند در ایران 10 تا 100 برابر دنیاست، در نتیجه قیمت میزبانی و دیتاسنتر نیز بسیار بیشتر از سایر نقاط دنیاست و برای مالک سایت به‌صرفه‌تر است که میزبانی را در خارج از کشور انجام دهد.
عدم تعریف مجوز دیتاسنتر در کشور
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع دیگری در بازار دیتاسنتر کشور گفت: موضوع دیگر، نبود مجوز فعالیت دیتاسنتر در کشور است و هم‌اکنون مجوزی در هیچ قالب به شرکت‌های فعال در بازار دیتاسنتر داده نشده است، این نبود مجوز ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را زیاد کرده است.
وی در ادامه با انتقاد از واگذاری محدود و موقت پروانه‌ها توسط وزارت ارتباطات گفت: در حالی که در وزارت صنعت هیچ‌گاه پروانه‌ای مدت‌دار نبوده است، اما در وزارت ارتباطات برای پروانه‌ها مدت تعیین می‌شود. با این کار تازه پس از دو سال که شرکت به نقطه سر به سر هزینه می‌رسد، مدت مجوز فعالیت‌اش به اتمام می‌‌رسد.قاسم‌زاده در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به تصویب قانون شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت فسفرسوز کار می‌کنند و بودجه‌های میلیاردی برای شرکت در مناقصه‌ها ندارند.وی گفت: در صورتی که شرکت‌های دانش‌بنیان شناسایی شوند، طبق قانون شرکت‌های دانش‌بنیان، این شرکت‌ها از معافیت‌های مالیاتی، واردات و صادرات بهره‌مند خواهند شد و مالیاتی که دولت در چند سال از آن صرف‌نظر کرده با قدرتمند شدن این شرکت‌ها در مدت بسیار کوتاهی بازگردانده می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :