آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23833
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1391 9:38
تعداد بازدید : 669

تمرین بدمینتون بازان ایرانی با یک روبات!

با طرح مبتکر جوان ایرانی برای ساخت روبات پرتابگر تمام اتوماتیک شاتل های بدمینتون، بازیکنان و مربیان این رشته دیگر نگران کیفیت تمرین های خود نخواهند بود.

ایسنا- طراح این روبات پرتابگر شاتل بدمینتون می‌تواند تمامی ضربات تخصصی بدمینتون را شبیه‌سازی کند و از سوی مربی قابل برنامه‌ریزی است. در واقع مربی این امکان را دارد تا برنامه مورد نظر خود را از طریق صفحه نمایشگر لمسی آن به دستگاه بدهد تا با دقت و قدرت بسیار بالا اجرا شود.
به گفته امیرخانی روبات تمام اتوماتیک پرتابگر شاتل این توانایی را دارد که 192 شاتل پری و پلاستیکی را در مخزن خود جای دهد و آنها را برای پرتاب‌های پشت سرهم لود کند.
امیرخانی و گروه او یک سیستم‌عامل نیز برای این دستگاه نوشته‌اند که آن را از اتصال به کامپیوتر بی‌نیاز می‌کند.
سیستم الکترونیکی این دستگاه منحصربه‌فرد است و می‌تواند به راحتی مکان پرتاب توپ و سرعت آن را محاسبه کند. وی در این باره گفت: مربی می‌تواند نوع توپ، شرایط آب‌وهوایی و نقاط مورد نظر پرتاب را بر روی صفحه نمایشگر لمسی هفت اینچی دستگاه مشخص کند تا خود دستگاه زاویه و سرعت پرتاب توپ را محاسبه کند.
روبات طراحی‌شده می‌تواند نقاط ضعف و قوت بازیکن را بر اساس نظر مربی مشخص و نمودار عملکردی او را رسم کند. به این ترتیب که مربی توسط ریموت کنترل بعد از هر ضربه، درست، غلط و یا اوت شدن آن را مشخص می کند و در نهایت دستگاه نموداری از ضربات درست و غلط بازیکن در نقاط مختلف زمین رسم می‌کند.
امیرخانی با بیان اینکه برای این دستگاه و افرادی که با آن تمرین می‌کنند یک سایت در نظر گرفته شده است، گفت: مربیان و بازیکنان می‌توانند برنامه اجراشده توسط دستگاه را که به وسیله فلش مموری از روبات گرفته شده و روی سایت www.robobadminton.ir آپلود شده‌ است ببینند و با عملکرد سایر مربیان و بازیکنان آشنا شوند.
به گفته امیرخانی گروه طراح این روبات پیشنهادهایی نیز از کشورهای مالزی و آلمان برای ساخت و فروش این دستگاه داشته‌اند اما معتقدند تا ایرادات استفاده از این روبات در داخل کشور برطرف نشود و تعداد زیادی از آن برای مصرف داخلی ساخته ‌نشود، نمی‌توان برای فروش و تولید انبوه آن به کشورهای دیگر اقدام کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :