آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23841
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1391 10:16
تعداد بازدید : 572

عضو هیات مدیره رایتل:

دیتا، نبض تپنده مخابرات در 5 سال آینده خواهد بود

به گفته عضو هیات مدیره اپراتور سوم تلفن همراه، در پنج سال آینده حدود 66 درصد به ترافیک دیتا افزوده خواهد شد.

فناوران- پاک‌روان در سومین همایش مخابرات ایران با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر سرویس‌هایی که در آنها از سیم‌کارت استفاده می‌شود سالانه 6/7 درصد رشد دارند که این رشد دو برابر رشد افرادی است که از تلفن همراه استفاده می‌کنند.
وی گفت: تا سال 2017 میلادی تعداد سیم‌کارت‌هایی که فعال هستند، دو برابر جمعیت دنیا خواهد شد چراکه بسیاری از سیم‌کارت‌ها کارکردی به مراتب فراتر از مکالمه خواهند داشت.
عضو هیات مدیره رایتل گفت: تا سال 2012 تعداد تلفن‌های همراه دنیا رشد چندانی نداشت اما تلفن‌های همراه دیتا طی سال‌های آتی بیش از سه برابر افزایش خواهند داشت.
به گفته پاک‌روان، آمار رشد متوسط مکالمه با تلفن همراه در پنج سال آینده حدود 13 درصد در سال خواهد بود که این رقم در ارتباط با پیامک به 28 درصد می‌رسد اما از نظر رشد ترافیک دیتا پیش‌بینی می‌شود که سالانه 66 درصد رشد وجود داشته باشد.
وی آینده دیتا را نبض تپنده مخابرات در پنج سال آینده دانست و گفت: زمانی که موبایل وارد بازار شد همه فکر می‌کردند که این وسیله تنها برای مکالمه است اما اکنون یکی از کاربردهای مهم تلفن همراه دسترسی به اینترنت است و این وسیله به سمتی پیش می رود که کلا کارکرد آن تغییر کند.
او گفت:‌ تا سال 2008 عمده سرویس‌های تلفن همراه با GSM بود اما اکنون 3G رشد قابل توجهی داشته و تا پنج سال آینده 53 درصد ارتباطات از جنس دیتا خواهد بود.
این استاد دانشگاه شریف گفت: درآمد اپراتورها از هر دقیقه مکالمه در سال‌های گذشته سیر نزولی داشته و همین مساله گویای آن است که در آینده درآمد صنعت مخابرات به تدریج از سمت صدا به سمت دیتا خواهد رفت و به همین دلیل سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند فضای کسب و کار مناسبی ایجاد کند.
پاک‌روان افزود: برای توسعه محتوا در بازار چند رسانه‌ای تلفن همراه لازم است فرآیندی ایجاد شود که در قالب آن هزینه تولید محتوا کاهش پیدا کرده و بخش عمده محتواها برای کاربران رایگان و دارای کیفیت بالا باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :