آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23852
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1391 11:3
تعداد بازدید : 674

رییس اتاق ایران اعلام کرد:

دستورالعمل چگونگی ایفای تعهدات ارزی ابلاغ شد

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: شورای پول و اعتبار دستورالعمل 13 ماده ای را درباره چگونگی ایفای تعهدات ارزی در گذشته تصویب و ابلاغ کرد.

ایسنا- محمد نهاوندیان افزود: بر اساس این دستورالعمل مناسبات بین مشتریان بانک‌ها، بانک‌ها و بانک مرکزی بیان می‌شود.
وی افزود: این دستورالعمل در سیزدهم اسفندماه از سوی بانک مرکزی طی 13 ماده ابلاغ شده است.
نهاوندیان با تاکید بر اینکه بازار ارز و مقررات ارزی کشور دچار نوسانات بسیاری شده است و ابهامات و تناقضاتی را در رفتار سیستم بانکی با فعالان اقتصادی در حوزه ارزی به وجود آورده است گفت: این موضوع می‌توانست به محیط کسب و کار آسیب برساند بنابراین در شورای پول و اعتبار که مرجع اصلی تصویب سیاست‌های پولی و ارزی است، مطرح شد.
رییس اتاق ایران گفت: تاکید شد برای ایجاد انسجام در نحوه رفتار اقتصادی از سوی فعالان اقتصادی و بانک مرکزی، مجموعه مسایلی که در حوزه ارزی است در مصوبه‌ای دیده شود.
وی با اشاره به اینکه در شورای پول و اعتبار پس از توافق نامه شش بندی بین صادرکنندگان و سازمان توسعه تجارت مقرر شد در کمیته تخصصی همه مسایل و ابهامات موجود مورد بررسی قرار گیرد گفت:‌ اتاق ایران با همکاری بانک مرکزی پیش‌نویسی را در این زمینه تهیه کرده که در شورای پول و اعتبار در پی چندین جلسه مطرح و نهایتا منجر به مصوبه 17 ماده‌ای شد.
نهاوندیان با تاکید بر اینکه این دستورالعمل سعی کرده است همه مسایل و انواع سوال‌هایی را که در چگونگی ایفای تعهدات ارزی در گذشته وجود دارد احصا کند، گفت: در ماده 12 این دستورالعمل بانک‌ها مکلف شده‌اند که بخشنامه‌ها و مقررات ارزی را به شعب خود ظرف 15 روز ابلاغ کنند که اگر این روند انجام نشود، فروش ارز توسط بانک مرکزی برای آن بانک منتفی می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :