آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23857

ارتباط تعطیل دفتر نوکیا و واردات آن به ایران

برخی از واردکنندگان رسمی نوکیا بسته شدن دفتر مرکزی این برند فنلاندی در ایران را بر بازار فروش خود بی تاثیر دانستند.

موبنا- مدیرعامل شرکت کمال الکترونیک در باره مسایل ناشی از تعطیلی دفتر مرکزی نوکیا در ایران گفت: بسته شدن این دفتر در ایران تاکنون تاثیری در روند کار و فعالیت شرکت‌های واردکننده این برند نداشته چراکه شرکت‌های واردکننده همانند سابق به فعالیت در این حوزه می‌پردازند.
"جاسم خادمی" در این باره گفت: وجود دفتر مرکزی نوکیا در ایران تاثیری در واردات گوشی‌های نوکیا به کشور نداشته که هم‌اکنون با بسته شدن این دفتر شاهد کاهش عرضه این کالا در کشور باشیم.
این در حالی است که برخی از کارشناسان حوزه بازار موبایل معتقدند که هم‌زمان با بسته شدن دفتر مرکزی نوکیا در ایران تبلیغات این برند فنلاندی در سطح کشور نیز متوقف شده است.
آنها معتقدند که بسته شدن دفتر مرکزی نوکیا در ایران ربطی به کاهش سهم این برند فنلاندی در کشور ندارد چراکه تا پیش از بسته شدن این دفتر، نوکیا در حال افت سهم خود در این بازار پرمصرف بود.
در آخرین روزهای خرداد ماه بود که خبرهایی مبنی بر تعدیل 10 هزار نفر از کارمندان نوکیا به گوشی رسید چراکه این برند در طول سه ماهه نخست سال 2012 جایگاه شماره یک را از دست داده و در فصل دوم هم عملکرد مناسبی نداشته و ظاهرا میزان ضرر و زیان این شرکت بیش از میزان انتظار و پیش‌بینی‌ها بوده است.
نوکیا که طی 14 سال حکمران بازار تلفن همراه بوده در بخش گوشی‌های هوشمند طی یکی دو سال گذشته خیلی ضعیف عمل کرد و به این ترتیب با قدرتمند شدن شرکت اپل، سامسونگ و گوگل بخش زیادی از سهم خود را در رقابت با این شرکت‌ها از دست داد.
از سوی دیگر، این کاهش سهم و افت شدید نوکیا در بازار باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شده و به این ترتیب در حال بررسی عملکرد این شرکت شده است.
شواهد امر در ایران حاکی از آن است که نیروهای فعال ایرانی نیز در شرکت نوکیا نیز شامل نیروهای اخراجی شدند چراکه دفتر نوکیا در تهران اواخر تابستان تعطیل شد.
نگاهی به فعالیت نوکیا در طی ماه‌های اخیر حاکی از عقب‌نشینی این برند  داشته است چراکه  ضرر یک و نیم میلیارد دلاری، بستن کارخانه اصلی در فنلاند، اخراج هزاران نفر از کارکنان، مسدود کردن مراکز تحقیقاتی در آلمان و انگلیس و فروش برند ورتو (گوشی‌های لوکس) و نیز تعطیلی دفتر نوکیا در ایران حاکی از افت این برند در جهان دارد.
تعطیلی دفتر نوکیا در ایران به منظور وارد نشدن گوشی‌های این برند در ایران نبود چراکه سه شرکت ایرانی کمال الکترونیک، ارکان ارتباطات و الوطنی به فعالیت خود در زمینه واردات گوشی‌ ادامه می‌دهند.
از سوی دیگر فعالیت واردکنندگان غیرقانونی این برند نیز در کشور متوقف نخواهد شد چراکه قاچاقچیان به فکر سود حاصل از فروش خود
 هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :