آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23865
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1391 11:28
تعداد بازدید : 519

رییس کل سازمان امور مالیاتی:

نظام جامع، فرارهای مالیاتی را مدیریت می کند

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه به دنبال نظام مالیاتی کارآمد هستیم و بخشی از فرار مالیاتی در این چارچوب قابل مدیریت خواهد بود، گفت: در نظام جدید مالیاتی اطلاعات به صورت آنلاین و سازمان دهی شده در بخش های مختلف اقتصادی تولید و به نظام مالیاتی منتقل می شود.

خبرگزاری مهر- علی عسکری با بیان اینکه در نظام مالیاتی باید به دنبال کارآمدی باشیم، گفت: اگر یک نظام مالیاتی کارآمد باشد بسیاری از نقایص موجود، قابل برطرف شدن است، در عین حال نظام مالیاتی کارآمد دارای مولفه‌هایی است، به عبارت دیگر نظام مالیاتی وقتی کارآمد است که ابزارهای لازم را در اختیار داشته باشد که یکی از این ابزارها که امروز نظام‌های مالیانی کارآمد به آن دسترسی دارند، فناوری‌های جدید است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه نظام مالیاتی ما گرچه از فناوری‌های موجود استفاده می‌کند اما این فناوری‌ها پیشرفته نیستند، افزود: در طرح جامع مالیاتی این ظرفیت را برای نظام مالیاتی ایران فراهم می‌کنیم که نظام مالیاتی ما هم بتواند از ابزارهای فناوری کارآمد استفاده کند.
به گفته وی، زمانی یک نظام مالیاتی بتواند یک سیستم یکپارچه را فراهم کند آن زمان نظام مالیاتی کارآمد خواهیم داشت. گرچه در حال حاضر در نظام مالیاتی‌مان از فناوری‌های مالیاتی استفاده می‌کنیم اما این فناوری‌ها در منابع مختلف مالیاتی یکپارچه نیستند و مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در سیستم جدیدی که طراحی کرده‌ایم و به زودی به مدار می‌آید، این نظام مالیاتی یکپارچه و متمرکز است و تمام اطلاعات مالیاتی در ایران در یک نقطه پردازش و به تمام نقاط ایران ارسال می‌شود، بنابراین هر آنچه که از اطلاعات اقتصادی یک مودی بخواهیم در اختیارمان خواهد بود، اما در حال حاضر این اطلاعات را در اختیار
 نداریم.
عسکری با تاکید بر اینکه یک نظام مالیاتی کارآمد باید سیستم‌های کارآمد داشته باشد که بتواند اطلاعات را جمع‌آوری کند و در اختیار نظام مالیاتی قرار دهد، گفت: یک نظام مالیاتی کارآمد باید قوانین به روزی داشته باشد که با مقتضیات روز هماهنگ باشد، اما شیوه‌های دسترسی ما هم‌اکنون کهنه و سنتی است.
وی گفت: در نظام جدید مالیاتی اطلاعات به صورت آنلاین و سازمان‌دهی شده در بخش‌های مختلف اقتصادی تولید و به نظام مالیاتی منتقل می‌شود، اگر یعنی مثلا در گمرک واردات یا صادراتی انجام می‌شود، اطلاعات آن به صورت آنلاین وارد سیستم می‌شود، یا اگر فردی در یک دستگاه دولتی یا غیردولتی قراردادی را منعقد می‌کند باید این اطلاعات بلافاصله به نظام مالیاتی وارد شود، اگر در جایی مجوزی صادر می‌شود اطلاعات آن باید به نظام مالیاتی بیاد و یا اگر فردی از بانکی تسهیلات دریافت می‌کند، اطلاعات آن باید وارد نظام مالیاتی شود و بانک باید این اطلاعات را به صورت آنلاین برای سازمان ارسال کند.
به دنبال کنکاش در امور کاری مردم نیستیم
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه سازمان تحت مدیریت‌اش به دنبال کنکاش در امور کاری مردم نیست، گفت: شیوه و فرآیند کار باید اصلاح شود و قانون باید زمینه این اصلاحات را فراهم کند. در قانون موجود دسترسی به این اطلاعات زمانبر است و ممکن است نظام مالیاتی پس از یکی، دو سال به این اطلاعات دسترسی پیدا کند. در نظام مالیاتی کارآمد ظرفیت‌های این اطلاعات در چارچوب قانون فراهم شده و نظام مالیاتی به سرعت به این اطلاعات دسترسی دارد، بنابراین به سرعت می‌تواند در تشخیص، رسیدگی‌ها و تعیین تکلیف مالیات مودی تصمیم‌گیری کند.

ایجاد زیرساخت نظام مالیاتی کارآمد
وی با تاکید بر اینکه یک نظام مالیاتی کارآمد باید زیرساخت‌های مناسبی داشته باشد، گفت: تا سال گذشته در نظام مالیاتی چنین زیرساختی وجود نداشت و این زیرساخت یک سال است که ایجاد شده که تمام واحدهای مالیاتی ما از لحاظ زیرساخت فناوری بتوانند در یک پهنای باید قابل قبولی اطلاعات را منتقل کنند و این ظرفیت هم‌اکنون خوشبختانه برای نظام مالیاتی در کشور فراهم شده است.

دریافت چهار میلیون و 560 هزار اظهارنامه به صورت الکترونیکی
عسکری افزود: بر این اساس، سال گذشته از تعداد چهار میلیون و 900 هزار اظهارنامه مالیاتی چهار میلیون و 560 هزار اظهارنامه به صورت الکترونیکی اخذ شد و این کار در بستر همین فناوری‌ها انجام شد. در سال‌های قبل از آن چنانچه می‌خواستیم چنین کاری را انجام دهیم امکان‌پذیر نبود، زیرا بستر آن وجود نداشت تا بتوان 5/4 میلیون اظهارنامه را الکترونیکی دریافت کرد، یعنی در یک روز 320 هزار اظهارنامه و در یک ساعت 34 هزار اظهارنامه را بتوان اخذ کرد.
وی گفت: در کنار تمام این موارد، مسایل مربوط به نیروی انسانی هم مطرح است که مجوزهای لازم آن به نظام مالیاتی داده شده که بر اساس آن اجازه داریم 12 هزار نیروی را به 24 هزار نیروی موجود اضافه کنیم و برای این منظور فراخوانی را صادر کرده‌ایم و در حال جذب نیرو هستیم.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای لازم و اینکه به زودی به اجرا گذاشته خواهد شد، گفت: اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم هم به مجلس رفته است و امید است در چند ماه آینده نهایی شود.
وی گفت: در مجموع بخشی از فرار مالیاتی در این چارچوب قابل مدیریت خواهد بود و در تمام نظام‌های مالیاتی امروز دنیا حتی در نظام‌های مالیاتی پیشرفته هم فرار مالیاتی وجود دارد، زیرا افرادی که فرار مالیاتی دارند از ترفندهای فرار مالیاتی استفاده می‌کنند که و هم قوانین و ابزارهای خود را تغییر می‌دهند که بتوانند این ترفندها را مدیریت و کنترل کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :