آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23871
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1391 11:42
تعداد بازدید : 1058

بزرگ ترین اقدام آیکان از زمان دات کام تا کنون

پسوندهایی با زبان های خارجی، نام برند و صنایع بزرگ

آیکان سازمان تخصیص نام ها و اعداد اینترنتی در بزرگ ترین اقدام خود در زمینه پسوندهای آدرس وب از زمان دات کام، با زبان های خارجی، نام برندها، نام مناطق جغرافیایی مختلف جهان و صنایع بزرگ موافق کرد و به این ترتیب با دات کام خداحافظی و پسوندهایی چون .Cadilac، .vegas و .music را پذیرفت. به گفته کارشناسان این اقدام بزرگ ترین رشد آدرس های اینترنتی ار از دهه 1980 تاکنون رقم خواهد زد.

آیکان در این راستا صدها پسوند آدرس وب را که از سال 2013 به پسوندهای آدرس وب اضافه خواهند شد، اعلام کرد. در واقع وب کار خود را از آدرس‌های دات کام، شروع کرد که آیکان برای برخی کسب‌وکارها و افراد خاص تخصیص داده بود. ولی از این به بعد ابتدا زبان‌های خارجی و سپس نام برندهای معروف مثل کادیلاک و بعد مناطق جغرافیایی مثل وگاس به فهرست پسوندهای آدرس وب اضافه خواهند شد.
پسوندهای مربوط به موارد عمومی و برخی از آنهایی که با درخواست بسیاری همراه بوده‌اند مربوط به صنعت خاصی می‌شوند مثل .app، .music و .tech در آخرین مرحله به پسوندهای آدرس وب اضافه خواهد شد. از این نظر این بخش از پسوندها در مرحله آخر اضافه می‌شوند که باید گروه‌های مختلف قبل از ثبت پسوند پسوند مورد نظرشان بر سر این نام‌ها به توافق برسند.
فادی شهاده، مدیرعامل جدید آیکان می‌گوید: صاحیان کسب‌وکارها و تاجران می‌توانند با پرداخت سالانه 150 دلار از نام منحصربه‌فرد خود برای ایجاد پسوند آدرس وب استفاده کنند.
این در حالی است که تاکنون دو هزار کسب و کار در سال گذشته حدود یکهزار و 400 پسوند جدید را سفارش داده‌اند و در همین راستا فرم‌های مخصوص آیکان را پر کرده‌اند. گفتنی است که در سال 2006 این موضوع مطرح شد که سایت‌های با محتوای خاص پسوندهای ویژه خود را داشته باشند، ولی این درخواست رد شد و نهایتا در سال 2011 آیکان آن را تصویب کرد. پسوندهای جدید از آوریل 2013 و به صورت هقته‌ای 20 پسوند به طور میانگین به فهرست اصلی پسوندهای آیکان اضافه خواهند شد.
منبع: آسوشیتد پرس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :