آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238885
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1397 13:3
تعداد بازدید : 357

هوش مصنوعی گوگل مهارت مسیریابی انسانی را یاد گرفت

دیپ مایند، شرکت زیرمجموعه گوگل که وظیفه توسعه هوش مصنوعی را برعهده دارد، هوش مصنوعی خود را به حدی رسانده است که مانند انسان مسیرش را پیدا می کند.


گاردین- دانشمندان متوجه شدند زمانی که به هوش مصنوعی آموزش دادند تا از منطقه ای عبور کند، به طور همزمان فعالیت های الکتریکی مشابه آنچه در سلول های یک مغز پیشرفته مشاهده می شود، ایجاد کرده است که شباهت بسیار زیادی به مهارت های جهت یابی در انسان است. 
محققان، سلول های موسوم به سلول های شبکه ای را در سال 2005 تنها در حیوانات شناسایی کرده بودند که منجر به دریافت جایزه نوبل شد. جدیدترین یافته ها، قابلیت سیستم های هوش مصنوعی را نشان می دهند که فعالیتی مشابه فعالیت مغزی در انسان ها دارند. این قابلیت فراتر از برنامه های هوشمندتر، راه را برای مهندسان کامپیوتر به منظور ساخت مدل هایی کمک می کند که بتواند به دانشمندان مغز و اعصاب در درک بهتر مغز انسان کمک کند. 
محققان مغز عمیق بعد از کشف سلول های شبکه ای ساخت هوش مصنوعی، نمونه ای نسخه یابی شده از این برنامه را تولید کردند. این قابلیت برای شکست دادن بازیکنان باتجربه در بازی مورد استفاده قرار گرفت. در این مسابقه، بازیکنان در محیط های مجازی قرار می گیرند که موقعیت آنها به صورت اتفاقی انتخاب شده اند. بازیکنان باید اتاق ها را برای یافتن یک جایزه جست وجو کنند. 
این هوش مصنوعی که با سلول های شبکه ای مصنوعی تجهیز شده بود، سریع تر عمل می کرد و میا برهایی را برای رسیدن به هدف پیدا می کرد که هنگام باز شدن اتفاقی درها می توانست از این قابلیت استفاده کند. سلول های شبکه ای در مغز انسان ها و پستانداران مختص جهت یابی هستند. روبات هایی که در این مسابقه شرکت کرده اند و براساس مغز عمیق برنامه ریزی شده اند، تمام مسیرهای مستقیمی را که قابلیت حرکت دارند و نیز میانبرهای قابل دسترس را برای حرکت انتخاب می کردند. 
با کمک فناوری هوش مصنوعی، این روبات ها به ابربشرهایی تبدیل شده اند که قابلیت تشخیص اشیا را دارند و می توانند با انسان در شطرنج و بازی GO رقابت کنند. اما مطالعات اخیر، قابلیت های جدیدی هم شناسایی کرده است. از آنجایی که برنامه هوش مصنوعی فعالیت هایی مشابه عملکردهای مغز را انجام می دهد، دانشمندان معتقدند که روند مشابهی را می توان برای فرآیندهای مرموز مغز انسان متصور شد؛ اینکه مغز چگونه اندام ها را کنترل می کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :