آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 238905
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1397 10:40
تعداد بازدید : 574

در مراسم افتتاح پروژه های جدید همراه اول

رکورد سرعت اینترنت موبایل کشور شکست

با حضور وزیر ارتباطات، رکورد اینترنت همراه با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه در شبکه همراه اول ثبت شد.


فناوران - در مراسم افتتاح و رونمایی از پروژه های جدید همراه اول که علاوه بر محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حمید فرهنگ مدیرعامل و اعضای هیات مدیره همراه اول، و جمعی از مدیران و مسؤولان صنعت ارتباطات کشور حضور داشتند، پروژه های بزرگ همراه اول با سرمایه گذاری ۲۳۲۵ میلیارد تومان، به بهره برداری رسید.
در این مراسم «سامانه جامع خدمات مشتریان» به عنوان بزرگترین طرح در صنعت فناوری اطلاعات کشور، «مرکز کنترل و مدیریت همراه اول برای پایش کیفی شبکه به عنوان پیشرفته ترین مرکز مدیریت شبکه کشور و بزرگترین مرکز مانیتورینگ و مدیریت کیفیت سرویس در خاورمیانه به لحاظ تعداد مشترک (Service Quality Management)»، «مرکز بومی عملیات امنیت (MCI–SOC)»، «مرکز بومی مدیریت و پاسخگویی به رخداد (MCI–CERT)» و همچنین «مرکز داده شهید بابایی»، اطلاعات افتتاح شد.
همچنین سرویس های «همراه یار»، «پارس رایت» برای جلوگیری از نشت اطلاعات سازمانی، «هوشمندسازی شبکه انرژی»، «خدمات دولت همراه»، «پلتفرم خدمات رسانی دیجیتال به کسب و کارها»، «زیست بوم بومی سازی شده امن گوشی های هوشمند»، به بهره برداری رسید. 

 شکستن رکورد سرعت و دستور وزیر درباره استادیوم آزادی
در این مراسم برای نخستین بار در کشور در بستر فناوری (MIMO)، رکورد سرعت اینترنت همراه شکسته شد. 
بر این اساس سرعت یک گیگابیت بر ثانیه در شبکه همراه اول به ثبت رسید که بیشترین سرعت ارایه شده در نسل ۴.۵ تلفن همراه کشور است.
نکته مهم این است که این سرعت در شرایط واقعی و در شبکه همراه اول و نه در شرایط آزمایشگاهی با موفقیت تست شد.
البته برای دسترسی به این سرعت در نقاط مختلف باید منتظر نصب تجهیزات بود. همچنین گوشی های موبایل کمی در دنیا ظرفیت بهره گیری از این سرعت را دارند که این موضوع نشان دهنده جلو بودن همراه اول نسبت به فناوری است.
در واکنش به این تست سرعت، وزیر ارتباطات دستور داد تجهیزات دسترسی به این اینترنت پرسرعت، در نخستین گام و ظرف 45 روز آینده در ورزشگاه آزادی نصب شود. موضوعی که نه تنها مشکلات دسترسی به اینترنت پرسرعت در این مجموعه را حل می کند که راهکار موثری برای پخش اینترنتی مسابقات محسوب می شود.

 افتتاح بزرگ ترین طرح فناوری اطلاعات کشور
حمید فرهنگ مدیرعامل همراه اول در این مراسم گفت: پروژه سامانه جامعه خدمات مشتریان (CRM–CBS) بزرگ ترین پروژه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از منظر ارزش پروژه محسوب می شود و 15 پیمانکار و 700 نیروی انسانی آن را به سرانجام رساندند. 
وی افزود: در هنگام به روزرسانی سامانه، سرویس دهی به  مشترکان با اختلالاتی همراه شد که از آنها عذرخواهی می کنیم. اما شیرینی افزایش کیفیت خدمات و ارایه سرویس های متنوع را تا یک ماه دیگر حس خواهند کرد.
مدیرعامل همراه اول ادامه داد: منافع حاصل از اجرای این پروژه توانمندسازی کسب و کار همراه اول، قابلیت دستیابی به عملیات یکپارچه، استانداردسازی و creative rich offerings است. با اجرای این پروژه مشترکان دائمی و اعتباری همزمان و به صورت یکپارچه سرویس و خدمات دریافت می کنند و در هزینه ها بهینه سازی می شود.
فرهنگ با بیان اینکه یکی از کارکردهای بسیار مهم این پروژه حفظ امنیت اطلاعات مشترکان است، گفت: با راه اندازی این پروژه و یکپارچه سازی، کنترل مکانیزه و نظارتی که بر دفاتر و مراکز خدمات رسانی داریم، برخی از مشکلاتی که پیش از این در شبکه مشاهده می شد، از بین می رود. همچنین امکان ارایه سرویس های بهتر به مشترکان فراهم شده است. از مشترکانی که در مدت اجرای این پروژه اختلالی در سرویس های ارایه شده داشتند، عذرخواهی می کنیم. مشترکان خروجی این پروژه را یک ماه دیگر با سرویس هایی که همراه اول ارایه خواهد داد، مشاهده می کنند.
فرهنگ ادامه داد: با اجرای این پروژه امکان ارایه سرویس به همه کسب و کارها براساس یک API استاندارد فراهم شده است و این گام مهمی در توسعه همکاری با کسب و کارهای نوپا محسوب می شود. 
وی تاکید کرد: همراه اول در آینده فقط سرویس دیتا، پیام کوتاه و مکالمه ارایه نمی دهد؛ تحول دیجیتالی را در کشور پیاده سازی می کند. بسیاری از سرویس های پایه مبتنی بر شارژینگ و CRM را می تواند از طریق این سرویس به بنگاه ها ارایه دهد.

 وضعیت همراه اول در استفاده از توان داخلی
فرهگ با بیان این که سال ۱۳۹۷ سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاري شده است، اظهار داشت: همراه اول در راستای حمایت از تولید داخل بیش از ۷۵ درصد از مصارف هزینه ای خود را از منابع داخلی تأمین می کند. همچنین کسب رتبه اول در استفاده حداکثری از منابع و مهارت های ایرانی در ارزیابی عملکرد اپراتورها توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در دو دوره پیاپی،  نشان از اهمیت همراه اول به این موضوع دارد.
وی افزود: در جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، امسال نیز همراه اول همچون چهار دوره گذشته موفق به کسب بالاترین سطح امتیاز در بین اپراتورهای تلفن همراه شد.

 تعریف راهبرد 5 سال همراه اول
مدیرعامل همراه اول با بیان این که تدوین راهبرد 5 ساله همراه اول تا سال 1401 آغاز شده و تا پایان خرداد به امام می رسد گفت: هرچند توسعه شبکه همراه اول همواره ادامه خواهد داشت، اما اکنون در نقطه ای هستیم که می توان گفت کار تکمیل شبکه به پایان رسیده و باید برای بهره برداری از آن استراتژی داشته باشیم.
فرهنگ ادامه داد: از این پس تمرکز همراه اول بر توسعه سرویس هاست و آینده این شرکت را در سه لایه تدوین کرده ایم. لایه نخست کسب و کارهای اصلی شامل خدماتی مانند مکالمه، پیامک، دیتا و ارزش افزوده است. لایه دوم کسب و کارهای نزدیک به اصلی عمدتا شامل خدمات مدیریت شده قابله ارایه به کسب و کارهاست. در لایه سوم هم سرمایه گذاری در سایر کسب و کارهای دیجیتال که فراتر از کسب و کار اصلی همراه اول هستند شکل می گیرد.
وی گفت: براساس این راهبرد، چشم انداز همراه اول «یکی از رهبران منطقه در ارایه خدمات و راهکارهای هوشمند برای توانمندسازی اکوسیستم دیجیتال» تعریف شده است.
 دستور جهرمی به همراه اول برای اتصال مدارس
وزیر ارتباطات اما روز گذشته وظیفه سنگینی را روی دوش همراه اول گذاشت و به این شرکت دستور داد ظرف یک سال آینده 108 هزار مدرسه کشور را به شبکه ملی اطلاعات متصل کند.
شنیده شده این تصمیم پیشتر به اطلاع مدیران همراه اول نرسیده بود و درواقع وزیر آنها را در عمل انجام شده قرار داد تا اپراتور اول، تکلیفی که دولت و مجلس روی دوش وزارت فاوا گذاشته اند را اجرایی کند. 
جهرمی گفت: در راستای ماده ۶۹ برنامه ششم توسعه کشور که هوشمندسازی را برعهده وزارت ارتباطات گذاشته است، از همراه اول انتظار دارم تا ظرف یک سال ۱۰۸ هزار مدرسه کشور را به شبکه ملی اطلاعات متصل کند تا در سال آینده یکی از برنامه ها اعلام اتصال این مدارس به شبکه ملی اطلاعات باشد. 

 همراه اول، پرچمدار ارتباطات کشور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان  این که همراه اول پرچمدار توسعه ارتباطات در کشور است گفت: این پرچمدار بودن شئوناتی دارد و انتظار ما از همراه اول این است که ضمن توسعه کیفیت شبکه بیشترین سرمایه گذاری را در فناوری اطلاعات داشته باشد.
وی با بیان تکلیف مجلس مبنی بر افزایش ۳۰ رتبه ای شاخص IDI افزود: دو حوزه باید مورد توجه قرار گیرد که نخست کاربرد فناوری اطلاعات و استفاده از آن را باید پیگیری کرد به طوری که ۱۸ میلیون کاربر همراه اول در کشور داریم که از گوشی هوشمند استفاده نمی کنند بنابراین انتظار داریم تا سال آینده این تعداد به کمتر از ۵ میلیون کاربر برسد که قاعدتا با استفاده از تولیدات بومی یا داخلی سازی تولیدات کار را باید پیش برد. 
آذری جهرمی با بیان اینکه مطابق آمارهای جهانی نرخ رشد درآمد اپراتورهای موبایل در دنیا به نقطه اشباع رسیده است گفت: این درحالی است که نرخ رشد درآمدهای حاصل از فناوری اطلاعات با رشد فزاینده ای ادامه دارد که البته در این حوزه همراه اول همکاری های خود را با دانشگاه های مختلف آغاز کرده است.  وی با بیان اینکه ۵۶ درصد نرم افزارهای تولید شده متعلق به خارج تهران بوده است، گفت: باید در حلقه های معیوب توسعه فناوری اطلاعات در شهرستان ها سرمایه گذاری کرد. 

 پارک توسعه اقتصاد دیجیتال شکل می گیرد
آذری گفت: لایحه ای با امضای ۶ عضو هیات دولت تدوین و ارایه شده است که در صورت تصویب هیات دولت پارک توسعه اقتصاد دیجیتال شکل می گیرد که سازمان فناوری اطلاعات متولی آن خواهد بود.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروز شاهد اتفاقات خوبی بودیم که نوید حرکتی جدید در جامعه ارتباطاتی کشور است، از جوانگرایی انجام شده در این اپراتور در رده های مختلف گفت: اینکه تیم جدید مستقر شده در همراه اول مفاهیم را می شناسند و به توسعه، تولید داخل و ارایه سرویس باکیفیت اعتقاد دارند، جای تقدیر دارد.
وی با تاکید بر اینکه بر موضوع کیفیت، افزود: همچنان که به لحاظ کیفی توسعه زیادی توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطاعات رخ داده است، همراه اول نیز پیشگام در این زمینه عمل کرده و رشد کمی زیادی داشته است ما امروز مردم مطالبه کیفیت می کنند.
آذری دستیابی به کیفیت را تنها با نظارت دقیق بر شبکه میسر دانست و گفت: نمی شود منتظر باشیم تا مردم شکایت کنند و براساس شکایت مردم به موضوع رسیدگی کنیم.
وی با بیان راه اندازی و بهره برداری از مرکز عملیات شبکه و پایش شاخص های شبکه در همراه اول گفت: امروز توسط این مراکز وضعیت کیفی شبکه مشخص می شود و هر آنچه که تاکنون برای توسعه و رشد کمی در همراه اول تلاش شده است، به همان اندازه نیز برای توسعه کیفی باید تلاش شود و زحمت کشید.
وی با تقدیر از اقدامی که در راستای به روزرسانی و جایگزینی سیستم مشترکان اپراتور اول صورت گرفت گفت: اگرچه اطلاع دارم که مخالفت هایی برای این جایگزینی انجام شد و با نارضایتی هایی نیز از سوی مشترکان همراه بود و علاوه بر آن باعث اختلال در فروش و کاهش درآمدهای شرکت در کوتاه مدت شد، اما زیرساخت بزرگی است که فعالیت همه شرکت های ایرانی برای توسعه پلتفرم ها، نرم افزارها و خدمات بومی آماده می کند، ضمن اینکه همراه اول خدمات بهتری را می تواند به مشترکان خود ارایه کند.
وزیر ارتباطات پرداختن به موضوع امنیت را حایز اهمیت دانست و گفت: در فضای مجازی که همواره مورد هجمه های سایبری قرار داریم که اخیرا هم شاهد آن بودیم، دنیا به لحاظ امنیت کمکی به ما نمی کند و همواره ما را تحریم کرده و جوانان ایرانی روی پای خود ایستاده اند لذا اینکه با استفاده از توانمندی و ظرفیت داخلی در مجموعه همراه اول در مدت کوتاهی پس از تصویب سند هماهنگی اقدام مشترک در حوزه امنیت در شورای عالی فضای مجازی، مرکز عملیات امنیت همراه اول ایجاد شد، حایز اهمیت است.
وی افزود: باتوجه به اینکه زندگی مردم در حال قرار گرفتن در عرصه فضای مجازی است، این امکانات فعالیت های اقتصادی کشور را تضمین می کند و باعث ارتقای کیفیت فضای مجازی است.
آذری جهرمی در ادامه با بیان متفاوت بودن وضعیت ارتباطات تهران و نقاط کمتر برخوردار و شهرستان ها گفت: آن چیزی که امروز در تهران می بینیم، در مناطق کمتر برخوردار و شهرستان ها واقعیت اینطور نیست بطوریکه در سفر به استان خراسان رضوی از کیلومتر 45 تا 75 شبکه موبایل نداشتم. 
وی با بیان اینکه همراه اول یک بنگاه اقتصادی است که فعالیت هایش را بر مبنای اقتصادی قرار می دهد که اصل پذیرفته شده است گفت: ما مکانیزم ها در درون وزارت ارتباطات را با توجه به قانون بودجه 1397 اصلاح کردیم و از همراه اول انتظار ویژه داریم تا به صورت جهادی ورود پیدا کند و در سال 97 این مشکلات را بپوشاند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :