آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23950

سبیت 2013 افتتاح شد

هانوفر زیر سایه ابرهای هوشمند

نمایشگاه سبیت، بزرگ ترین رویداد سالانه ICT جهان از دیروز کار خود را در شهر هانوفر آلمان به مدت پنج روز آغاز کرد. در این نمایشگاه که بیست و هشتمین سال پیاپی است که برگزار می شود، طیف گسترده ای از شرکت ها، سازمان ها و مراکز بزرگ پژوهشی حضور می یابند و با فناوری های نوین خود عرض اندام می کنند. نمایشگاه های دیگری نیز همانند CES در لاس وگاس، کنگره جهانی موبایل (MWC) در بارسلون و کامپیوتکس در تایوان در زمینه فناوری اطلاعات برگزار می شود، اما کارشناسان سبیت را مهم ترین نمایشگاه IT می دانند. سبیت شامل بخش هایی همچون تامین زیرساخت شبکه های ارتباطی، دولت الکترونیکی، تجارت الکترونیکی و امنیت اطلاعات، بهداشت الکترونیکی و شرکت های گوناگون تولیدکننده نرم افزار و سخت افزار کامپیوتری و کنسول های بازی می شود. یکی از بخش های مهم هر نمایشگاهی که مورد توجه بسیاری از مخاطبان قرار می گیرد، کنفرانس هایی است که شرکت های مطرح برگزار می کنند و در آن، کارشناسان برتر به سخنرانی و نیز معرفی محصولات جدید می پردازند. نمایشگاه امسال با حضور نزدیک به چهار هزار و 100 شرکت فعال در این زمینه از 70 کشور جهان از پنجم تا نهم ماه مارس (15 تا 19 اسفند ماه) میزبان علاقه مندان به این صنعت خواهد بود.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: دویچه وله و SlashGear

افتتاحیه
بیست و هشتمین نمایشگاه سبیت دوشنبه شب با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و دونالد توسک، نخست وزیر لهستان به عنوان کشور همکار نمایشگاه 2013 به صورت رسمی افتتاح شد. آنگلا مرکل بعد از افتتاح رسمی سبیت 2013، در سخنان کوتاهی بر حمایت از صنعت کامپیوتر و فناوری اطلاعات تاکید کرد و گفت: حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باید همچون صنعت خودرو به عنوان موتور رشد اقتصادی برای کشور مورد توجه و استفاده قرار گیرد. وی افزود: ضروری است که با شناخت و تقویت شرکت‌های خلاق که ایده‌های تازه‌ای در حوزه کامپیوتر دارند تحول در این صنعت را سرعت ببخشیم و شرایط لازم را برای ظهور و فعالیت چنین شرکت‌هایی بیش از پیش فراهم کنیم.

تمرکز بر دنیای وب و اقتصاد به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها
موضوع محوری نمایشگاه سبیت امسال "اشتراک‌گذاری داده‌ها در جهان مجازی" عنوان شده است و پیش‌بینی می‌شود همچون سال گذشته دست کم 350 هزار نفر از نمایشگاه امسال به عنوان کارشناس و علاقه‌مند به محصولات حوزه فناوری اطلاعات و صنعت ارتباطات بازدید کنند. اشاره این مفهوم فقط به «اشتراک» گذاری (share) اطلاعات در فضای مجازی نیست، بلکه طراحی مدل‌های نوین و خلاقانه اقتصادی برای به‌ اشتراک‌گذاری زیرساخت‌های ارتباطی، دانش، منابع، سرویس‌ها ماشین‌ها، محصولات کمپانی‌ها، ساختمان‌ها و شماری از موارد دیگر را هم در بر می‌گیرد. در واقع، نمایشگاه سبیت امسال اقتصاد مبتنی بر فعالیت‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی و سیستم‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر ابرهای مجازی را در کانون توجه خود قرار داده است. شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی که با سرعتی چشمگیر بر نفوذ و تاثیر خود بر زندگی شهروندان سراسر جهان می‌افزایند، جهان را متحول کرده‌اند.
فناوری مبتنی بر ابرهای هوشمند، انقلاب دیگری را در دل انقلاب انفورماتیک رقم خواهد زد و زمینه‌ساز وب 0/3 خواهد بود. مسوولان برگزاری نمایشگاه سبیت می‌گویند به ‌اشتراک‌گذاری داده‌ها در شبکه‌های اجتماعی از بزرگ‌ترین جهت‌گیری‌های امروز جهان فناوری اطلاعات و ار تباطات است و همین موضوع، بر نگرش کاربران و کمپانی‌ها تاثیرات عمیقی بر جای گذاشته است. سبیتی‌ها معتقدند زمان پرداختن به ایده‌ها و پارادایم‌های نوین فرا رسیده است.
بازدیدکنندگان سبیت ۲۰۱۳ می‌توانند در طول برگزاری نمایشگاه با چالش‌ها و فرصت‌هایی که shareconomy در برابر کمپانی‌های فناوری قرار داده، آشنا شوند. گذشته از این، رایانش ابری (Cloud Computing) و انتقال داده‌ها به ابرهای مجازی نیز از ترندهای رو به گسترش جهان تکنولوژی است که در نمایشگاه سبیت امسال هم توجه ویژه‌ای به آن خواهد شد. سیستم‌های نوین ذخیره‌سازی داده‌ها، در دنیای امروز که استفاده از تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند در سراسر جهان به طور انفجاری رو به افزایش است، مدل‌های تجاری را دستخوش تغییرات جدی کرده و از هزینه‌های جاری کمپانی‌ها هم تا حدود زیادی کاسته است. اپلیکیشن‌های تبلت‌ و گوشی‌های هوشمند، رسانه‌های آنلاین، امنیت دیجیتال و تکنولوژی‌های پوشیدنی‌، از دیگر جهت‌گیری‌هایی هستند که در سبیت ۲۰۱۳ مورد توجه خواهند بود.

آلمان در جست‌وجوی ۴۰ هزار متخصص آی‌تی
فناوری اطلاعات امروز از پول‌ساز‌ترین حوزه‌های تجاری در جهان است. بر اساس آماری که شرکت آلمانی بیت‌کوم منتشر کرده، گردش مالی جهان تکنولوژی در سال ۲۰۱۳ با بیش از پنج درصد افزایش نسبت به سال گذشته، از مرز ۳/۵ تریلیون دلار هم خواهد گذشت. کسر بزرگی از این رقم عظیم به صندوق غول‌های فناوری آمریکایی نظیر IBM، مایکروسافت و گوگل سرازیر می‌شود. شرکت‌های آلمانی درصددند با تقویت فرهنگ استارت‌آپ و تسهیل امکان فعالیت کارآفرینان دیجیتال در این کشور، بتوانند در سال‌های آتی رقابت نزدیک‌تری با پیشتازان این عرصه داشته باشند. بازار کار دنیای فناوری همچنان رو به رشد است. تنها در آلمان بیش از ۴۰ هزار فرصت شغلی خالی برای متخصصان فناوری اطلاعات وجود دارد. برگزارکنندگان سبیت قصد دارند با فراهم کردن فرصت گفت‌وگوی جویندگان کار با شرکت‌هایی که به دنبال نیروی کار متخصص هستند، بستری برای شناسایی متخصصان و پر کردن خلا نیروی انسانی در حوزه فناوری‌های دیجیتال بسازند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :