آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 23954
تاریخ انتشار : 16 اسفند 1391 10:49
تعداد بازدید : 1176

تاسیس خبرگزاری گیم؛به زودی

بازی سازهای ایرانی اتحادیه تاسیس کردند

مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای از راه اندازی اتحادیه تولیدکنندگان گیم و خبرگزاری بازی های رایانه ای خبر داد.

معاونت ارتباطات بنیاد- دکتر بهروز مینایی گفت: عقد تفاهم‌نامه بین بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در آینده نزدیک به اجرا می‌رسد و از سویی اجرای این تفاهم‌نامه به سود عرصه بازی‌های رایانه‌ای است.
وی گفت: از برکات این تفاهم‌نامه همه سود می‌برند و در مسیر صنعت بازی‌های رایانه‌ای به خصوص بُعد فناوری و ایجاد نرم‌افزارهای میانی و سخت‌افزارها و کارهای پایه‌ای با کمک سازمان ارتباطات اتفاق قابل توجهی رخ می‌دهد.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: در دوهفته قبل بازی آسمان دژ 2 به عنوان نخستین بازی آنلاین با توجه به نکات فنی جدید و طراحی قابل توجه توانست عنوان نخست جشنواره بازی‌های آنلاین در کشور آلمان را به دست آورد و این بازی از نگاه کاربران عنوان نخستین بازی آنلاین دنیا را به دست آورد که این افتخار برای ایران است.
مینایی افزود: ترویج بازی سازی در دانشگاه‌ها از دستاوردهای تفاهم‌نامه بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که امیدوارم در تفاهم‌نامه‌هایی که با وزارت صنعت و معدن داریم بتوانیم کارهای زیرساختی مورد نیاز را برای تولید بازی‌ها انجام دهیم.

ارایه بازی‌های رایانه‌ای در شبکه ملی اطلاعات
وی درباره ارایه بازی‌های رایانه‌ای در شبکه ملی اطلاعات گفت: بازی‌های رایانه‌ای به عنوان یکی از اطلاعات مهم در شبکه ملی اطلاعات محسوب شده و به خصوص بازی‌های ایرانی به درستی در اختیار کاربران قرار داده می‌شود.

برگزاری سومین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای
مینایی در ادامه از برگزاری سومین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای در تابستان سال 92 در مصلای امام خمینی خبر داد و گفت: این جشنواره در فضایی بزرگ‌تر از سال گذشته برنامه‌ریزی شده و در عین حال این رویداد ویترینی برای ارایه بازی‌های رایانه‌ای است.
به گفته مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، هدف از برگزاری جشنواره بازی‌های رایانه‌ای کشف استعدادهای جدید است و بازی سازان جوان در این رویداد فرصت ارایه آثار خود را پیدا می‌کنند.
وی افزود: به زودی فراخوان سومین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای اعلام می‌شود و در این دوره تلاش ما این است در بخش ملی توجه بیشتری به آثار تولید شده داشته باشیم و شاید این جشنواره در بخش بین‌الملل کمرنگ‌تر از دوره دوم برگزار شود.

خبرگزاری گیم راه‌اندازی می‌شود
مینایی در ادامه از راه‌اندازی خبرگزاری گیم خبر داد و افزود: امیدوارم این خبرگزاری با همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌در آینده نزدیک راه‌اندازی شود.
وی اظهار امیدواری کرد که با راه‌اندازی این خبرگزاری در عرصه اطلاع‌رسانی در زمینه بازی‌های رایانه‌ای اتفاقات قابل توجهی رخ دهد.

توزیع بازی‌های ایرانی در اروپا و آمریکا
مینایی در ادامه از توزیع بازی‌های رایانه‌ای ایرانی در اروپا و آمریکا خبر داد و یادآور شد: بازی رایانه‌ای طلای سیاه در اروپا و آمریکا توزیع شده و این در حالی است که این بازی رایانه‌ای هنوز در کشورمان توزیع نشده است.
وی گفت: همچنین برخی دیگر از بازی‌های رایانه‌ای همچون شبان، گرشاسب و سیاره میترا از جمله بازی‌هایی است که در سطح جهانی توزیع شده‌اند.

نامتوازن بودن استعدادها با بودجه
مدیرعامل بنیاد بازی‌های رایانه با بیان اینکه استعدادهای موجود در بخش بازی‌های رایانه‌ای با بودجه اختصاص داده شده به این هنر صنعت متوازن نیست گفت: توقع ما این است که در سال 92 با کمک دولت امور زیرساختی صنعت گیم را فراهم کنیم و بودجه این هنر صنعت افزایش یابد.
وی در ادامه از تهیه سند راهبردی و چشم‌انداز صنعت گیم تا سال 1404 خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با همکاری شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی این مهم نهایی شود.

راه‌اندازی رشته گیم
مینایی در ادامه به راه‌اندازی رشته بازی‌های رایانه‌ای در دانشگاه علمی‌کاربردی و تحصیل 40 دانشجو در این رشته خبر داد و گفت: علاوه بر این تعداد، 250 دانشجو نیز در انستیتو بازی‌های رایانه‌ای تحصیل کرده و یا در حال گذراندن دوره‌های آموزشی هستند.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای افزود: این بنیاد از 15 تیم تولید بازی‌های رایانه‌ای که در مرکز رشد بازی‌های رایانه‌ای مستقر شده‌اند حمایت کرده و در عین حال هفت عنوان کتاب جدید و دایره‌المعارف بازی‌های رایانه‌ای در سال 92 نیز از سوی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای منتشر می‌شود.

تولید بازی‌های رایانه‌ای در حوزه بیداری اسلامی‌
مینایی با بیان اینکه بازی‌های رایانه‌ای در گونه ماجراجویی در حوزه بیداری اسلامی‌ تولید می‌‌شود افزود: این بازی‌ها که با حمایت شورای عالی انقلاب فرهنگی تولید شده در سومین نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای تهران رونمایی می‌شود.

معافیت مالیاتی تولیدکنندگان بازی و تشکیل اتحادیه تولیدکنندگان بازی رایانه‌ای
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در ادامه گفت: تلاش‌هایی برای معافیت مالیاتی تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای انجام شده و امیدوارم با انعقاد تفاهم‌نامه با وزارت صنعت این مهم محقق شود.
وی همچنین افزود: انجمن ناشران بازی‌های رایانه‌ای شکل گرفته و روابط خوبی بین جامعه پخش داخلی و خارجی از طریق این انجمن به وجود آمده است و در عین حال برخی محددودیت‌های بازی‌های خارجی از طریق این صنف اعمال می‌شود.
مینایی همچنین از تشکیل اتحادیه تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای خبر داد و افزود: به زودی انتخابات این اتحادیه برگزار می‌شود و این اتحادیه شامل انجمن‌های تخصصی همچون بازی نامه‌نویسی و طراحی بازی نامه خواهد بود.

حمایت از تولید 32 بازی رایانه‌ای
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان اینکه در سال 91، از تولید 32 بازی رایانه‌ای حمایت شده است گفت: این در حالی است که در سال 90 بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از 22 بازی رایانه‌ای حمایت کرده بود.
به گفته وی، در چهار سال اخیر 80 بازی رایانه‌ای مورد حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای قرار گرفته و حمایت از تولید بازی‌های رایانه‌ای به‌رغم کاهش بودجه افزایش یافته است.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تاکید کرد که بودجه این بنیاد در سال 90، شش برابر سال 91 بوده است.
مینایی افزود: از تیرماه سال 90 که مجوز بازی نامه‌ها و گیم‌نت‌ها و موسسات تولید بازی به بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای منتقل شد چهار هزار مجوز نشر بازی‌های داخلی و خارجی صادر کردیم که هزار و 500 مجوز در سال 90 و بقیه این مجوزها در سال 91 صادر شده است؛ همچنین 20 پروانه توزیع و در سال 90 و 42 مجوز نیز در سال 91 به بازی سازان ارایه شده است.
وی همچنین درباره برگزاری نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای در شهرستان‌ها گفت: نمایشگاه استانی بازی‌های رایانه‌ای به سطح مطلوبی رسیده و پس از برگزاری نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای در مشهد و قم، شاهد برگزاری این رویداد در خوزستان در اردیبهشت ماه سال 92 خواهیم بود.
مینایی همچنین گفت: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در 14 نمایشگاه بین‌المللی در سال‌های گذشته شرکت کرد اما در سال 91 به دلیل کمبود بودجه این روند دچار خلا شد اما در نهایت ارتباطات ما با توزیع کنندگان خارجی کم نشد.

ارایه الگوهای ایرانی در بازی‌های رایانه‌ای
مینایی افزود: بازی ایرانی در ابتدای راه است و دوران کودکی و نوجوانی خود را طی می‌کند؛ اینکه کمی‌ از فرم‌های بازی‌های خارجی در بازی‌های ایرانی کپی شود مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در بسیاری از بازی‌های ما همچون میرمهنا، فضای کاملا ایرانی طراحی شده است و در بازی شبان نیز این مهم به وضوح دیده شده و توزیع‌کنندگان خارجی نیز به این امر اذعان کرده‌اند.
وی افزود: برندسازی در عرصه بازی‌های رایانه‌ای نیاز به فعالیت فرهنگی سنگین دارد و برای اینکه شاخص‌های فرهنگی ما در بازی‌های رایانه‌ای متبلور شود باید تلاش کنیم.

اولویت با تولید بازی‌های رایانه‌ای آنلاین است
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در ادامه گفت: تولید بازی‌های رایانه‌ای آنلاین در اولویت ما قرار دارد و با بازاریابی و انتشار درست، می‌توان بازی‌های ایرانی را به دنیا صادر کرد.
به گفته مینایی، برخی بازی‌های آنلاین ایرانی همچون آسمان دژ 160 هزار کاربر داشته و این در حالی است که این بازی‌ها تبلیغات بسیاری هم نداشته‌اند. وی افزود: تا وقتی که بودجه ما به صفر نرسیده ناامید نیستیم و در حد توان بازی‌های کیفی را ایجاد می‌کنیم.
مینایی درباره تولید بازی‌های رایانه‌ای قرآنی نیز گفت: تولید بازی نامه قرآنی محور، محور جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران بود و جوایزی نیز به بازی‌نامه‌های برتر در جشنواره قرآن اهدا شد.
وی افزود: تولید بازی بیداری اسلامی ‌را شروع کردیم و در بخش بازی‌های قرآنی نیز به دنبال تولید بازی‌های ذوالقرنین بودیم که به دلیل بودجه، این کار نیمه تمام ماند.

18 بازی ایرانی توزیع نشده‌اند
مینایی در ادامه از توزیع نشدن 18 بازی رایانه‌ای خبر داد و افزود: 18 بازی رایانه‌ای داریم که همچنان توزیع نشده‌اند.
وی افزود: با توجه به صدور مجوز فعالیت موسسات پخش بازی‌های رایانه‌ای از سوی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و موسسات فعال را موظف کردیم تا در هر سال اقدام به خریداری بازی‌های رایانه‌ای ایرانی کنند.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تاکید کرد: هر موسسه هر سال باید 100 تا 150 میلیون تومان هزینه خرید بازی‌های رایانه‌ای کند که این مهم بدین معنا نیست که پولی به بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای پرداخت شود بلکه این حمایت به بخش خصوصی خواهد
رسید.
به گفته وی، بخش خصوصی تاکنون بیش از سه میلیارد تومان در عرصه تولید بازی‌های رایانه‌ای سرمایه‌گذاری کرده است.
مینایی درباره بازی تراوین نیز گفت: درباره بازی تراوین اشتباهی ایجاد شده بود که رفع شد و بلافاصله هم بازی به حالت اولیه بازگشت؛ این بازی رایانه‌ای با توجه به تمهید نماینده‌ای بازی در خارج از کشور ارزبری خارج از کشور نداشت و سود این بازی برای تولید بازی‌های داخلی اختصاص
داده شود.
وی افزود: کمیته مصادیق مجرمانه در حوزه پخش بازی‌های رایانه‌ای خارجی تشکیل شده و در نهایت رای بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در این زمینه ملاک است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :