آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2398
تاریخ انتشار : 3 آبان 1390 9:49
تعداد بازدید : 469

آمار ابزارها و تجهیزات پرداخت الکترونیکی تا پایان شهریور ماه ۹۰

هر ایرانی دو کارت بانکی در جیب دارد

براساس تازه ترین آمار منتشره از سوی بانک مرکزی درباره ابزارها و تجهیزات پرداخت الکترونیکی تا پایان شهریور ماه ۹۰ تعداد کارت های صادره بانکی از مرز ۱۵۲ میلیون و ۱۷۵ هزار کارت گذشته است. همچنین تعداد خودپردازهای منصوبه شبکه بانکی به مرز ۲۲ هزار و ۵۵۹ دستگاه و تعداد پایانه های فروشگاهی نیز به یک میلیون و ۷۸۵ هزار و ۱۲۳ دستگاه رسیده است.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیکی- بر اساس این گزارش، مجموع کارت‌های صادره اعم از برداشت؛ اعتباری، هدیه و کیف الکترونیکی از مرز  ۱۵۲ میلیون و 175 هزار کارت گذشت. از این تعداد کارت حدود  ۶۹ درصد معادل ۱۰۶ میلیون کارت در استان‌ها و ۳۱ درصد معادل ۴۷ میلیون و ۱۰۸ هزار کارت  در تهران صادر شد. ارقام نشان می‌دهد تعداد کارت‌های صادره از سوی شبکه بانکی نسبت به پایان شهریور ماه سال گذشته بیش از 5/45 درصد رشد
کرده است.
در تهران تعداد کارت صادره نزدیک ۴۲ درصد و در شهرستان‌ها نزدیک 5/48 درصد رشد نشان داده است.
تعداد کارت‌های صادره همچنین نشانگر آن است که با احتساب جمعیت ۷۵ میلیون نفر در پایان شهریور ماه در جیب هر ایرانی بیش از دو کارت وجود دارد. در همین حال اگر تعداد خانواده‌های موجود در ایران را  ۲۴ میلیون خانوار در نظر بگیریم به طور متوسط در هر خانواده بیش از 3/6 کارت وجود دارد.
در همین حال اگر 1/4 نفر در هر خانواده ایرانی که از سوی  بانک مرکزی منتشر شده معیار قرار دهیم تعداد خانوار ایرانی عددی حدود 3/18 میلیون خانوار خواهد شد که بر اساس این تعداد در هر خانواده ایرانی بیش از 3/8 کارت وجود دارد.
در آمارهای بانک مرکزی تعداد کارت‌های صادره هشت بانک برابر صفر محسوب شده است که این هشت بانک انصار، ایران زمین، تات، دی، حکمت ایرانیان، شهر، گردشگری و توسعه تعاون هستند که  در سطح ایران بیش از یکهزار و 400 شعبه فعال دارند. این تعداد شعب در واقع حدود  7/0  درصد کل شعب بانکی است که  بر این اساس این بانک‌ها نیز تا پایان شهریور ماه حدود ۱۰ میلیون کارت صادر کرده‌اند.

بخش خودپرداز
آمارهای بانک مرکزی در بخش خودپرداز نشانگر آن است که در شبکه بانکی کشور تعداد خودپرداز‌های منصوبه حدود ۲۲ هزار و ۵۵۹ دستگاه است که اگر تعداد خودپردازهای هشت بانک مورد اشاره که بر اساس آمار دارای حدود هزار خودپرداز هستند به این تعداد اضافه شوند مجموع خودپردازهای شبکه بانکی در واقع بیش از ۲۳هزار و ۵۰۰ دستگاه خواهد بود. اگر تعداد شعب بانکی را بر اساس آمار موجود ۲۰ هزار شعبه در نظر بگیریم به ازای هر شعبه بانکی نزدیک 2/1 دستگاه خودپرداز نصب شده است.
در همین حال بر اساس گزارش بانک مرکزی تعداد خودپردازهای بانکی نسبت به شهریور ماه سال گذشته نزدیک ۲۰ درصد رشد کرده است. همچنین تعداد خودپرداز نصب شده در استان‌ها بالغ بر ۱۶ هزار و ۷۰۲ دستگاه معادل ۷۴ درصد کل خودپردازهای بانک و در تهران ۵ هزار و ۸۵۷ دستگاه معادل ۲۶ درصد کل خودپردازهای منصوبه شبکه بانکی است.

بخش پایانه‌های فروشگاهی
تعداد پایانه‌های فروشگاهی منصوبه در پایان شهریور ماه سال جاری به بیش از یک میلیون و ۷۸۵ هزار و ۱۲۳ دستگاه رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل نزدیک ۳۸ درصد رشد کرده است.
 بر اساس این گزارش، در استان‌های کشور بیش از یک میلیون
 ۲۴۴ هزار پایانه معادل 5/69 درصد و در تهران ۵۴۰ هزار و ۹۷۷ دستگاه معادل 5/30 درصد کل پایانه‌های فروشگاهی است.
آمار نشان می‌دهد در استان‌ها نصب کارتخوان‌ها بیش از ۳۶ درصد و در تهران معادل ۴۱ درصد رشد داشته است. این ارقام نشان می‌دهد بانک‌ها همچنان در تهران حضور خود را در فروشگاه‌ها پررنگ‌تر کرده‌اند. در همین حال بالغ بر ۴۸ هزار پایانه شعب نیز در شبکه بانکی تا پایان شهریور ماه نصب شده است.

تا پایان شهریور ماه ۹۰ تعداد کارت‌های صادره بانکی از مرز ۱۵۲ میلیون و ۱۷۵ هزار کارت گذشت  از این تعداد کارت حدود ۶۹ درصد معادل ۱۰۶ میلیون کارت در استان‌ها و ۳۱ درصد معادل ۴۷ میلیون و ۱۰۸ هزار کارت  در تهران صادر شده است


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :