آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2399
تاریخ انتشار : 3 آبان 1390 9:53
تعداد بازدید : 507

استرالیا تهدید جدی برای آینده بازار گاز ایران

رییس موسسه مطالعات بین المللی انرژی با تشریح پنج چالش اصلی تولید LNG در ایران از استرالیا به عنوان جدیدترین تهدید بازار جهانی گاز ایران یاد کرد.

مهر-  سیدحسین ایرانمنش در نخستین همایش انرژی ایران با بیان اینکه تا سال 2035 میلادی عصر طلایی گاز جهان آغاز می‌شود، گفت: بر این اساس تا سال 2035 میلادی همزمان با افزایش واردات گاز هند و چین، کاهش گرایش به استفاده از نیروگاه‌های اتمی، کاهش حجم ذخایر جهانی گاز و افزایش سهم گاز در سبد انرژی جهان به 25 درصد عصر طلایی این حامل انرژی آغاز می‌شود.
رییس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اعلام اینکه در این مدت کل مصرف گاز چین معادل کل کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد شد از افزایش دو برابری مصرف گاز در کشورهای خاورمیانه خبر داد و افزود: برآوردها حاکی از آن است که تا سال 2035 میلادی ظرفیت مصرف گاز هند به چهار برابر می‌رسد.
این مقام مسوول با تاکید بر اینکه تا 25 سال آینده حجم تولید گاز از ذخایر نامتعارف تا سقف 40 درصد افزایش می‌یابد، اظهار داشت: از این رو در کشورهایی همچون چین، آمریکای جنوبی و استرالیا حجم تولید گاز از ذخایر غیرمتعارف افزایش می‌یابد به طوری که پیش‌بینی می‌شود در این مدت بخش عمده‌ای از گاز از ذخایر شیل گس و هیبرات‌های گازی
 تامین شود.
وی با اشاره به ورود روزافزون تکنولوژی‌های جدید برای بهره‌برداری از مخازن گازهای غیر متعارف در سطح جهان تاکید کرد: همچنین پیش‌بینی می‌شود تا سال 2035 میلادی همزمان با رشد 8/1 درصدی مصرف سالانه گاز قیمت‌ها هم با یک شیب ملایمی افزایش یابد.
ایرانمنش با اشاره به احتمال کاهش تولید گاز در کشورهای پیشرفته صنعتی از روسیه، آمریکا، چین، ایران، قطر، کانادا، الجزایر و استرالیا به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گاز تا 25 سال آینده
 یاد کرد.
رییس مطالعات بین‌المللی انرژی همچنین با تاکید بر اینکه سهم LNG در تجارت جهانی متناسب با خطوط لوله انتقال گاز افزایش می‌یابد، تبیین کرد: برآوردهای اولیه حاکی از آن است که تا سال 2035 میلادی سهم گاز در تجارت جهانی تا سقف دو برابر افزایش می‌یابد و یک رابطه نسبی بین قیمت گاز با سایر سوخت‌ها ایجاد خواهد شد.
به گفته این مقام مسوول، عدم درگیری در رژیم حقوقی در مقایسه با خطوط لوله، عدم دریافت حق ترانزیت، انعطاف پذیری بالای انتقال، استفاده از سود بازارهای کوتاه مدت و مشارکت در سود احتمالی شرکت‌های کشتیرانی از مهم‌ترین مزیت‌های تولید LNG به شمار می‌رود.
وی از استرالیا به عنوان یکی از مهم‌ترین تهدیدات بازارLNG ایران در بلندمدت یاد کرد و افزود: استرالیا قصد دارد تا سال 2016 میلادی حدود 70 میلیون تن ظرفیت تولید LNG ایجاد کند که قطعا با این میزان تولید بازار جهانیLNG با یک مازاد عرضه مواجه می‌شود.
این کارشناس اقتصادی بیان داشت: بر این اساس اگر ظرفیت تولید LNG استرالیا افزایش یابد ایران برای حضور در بازارهای جهانی LNG باید یک شتاب در ساخت و توسعه واحدهای تولید گاز مایع خود ایجاد کند.
ایرانمنش همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی کانادا برای تولید 20 میلیون تن LNG تا سال 2016 میلادی تبیین کرد: همسو با افزایش تولید LNG در کشورهای مختلف جهان واردات LNG چین با ساخت ترمینال‌های توسط شرکت‌های سینوک، ساینو پک و پتروچاینا افزایش
می‌یابد.
به گفته وی، پیش‌بینی می‌شود تا سال 2015 میلادی به ترتیب واردات LNG چین و ژاپن به 40 و 30 میلیون تن در سال افزایش یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :