آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2400
تاریخ انتشار : 3 آبان 1390 9:56
تعداد بازدید : 495

گزارش کمیسیون اصل90 درباره اختلاس بانکی

یک عضو کمیسیون اصل 90 مجلس به تشریح محورهای گزارش اختلاس بزرگ پرداخت و با تکذیب دیدار دیروز اعضای این کمیسیون با رییس جمهور گفت: در روزهای آینده این گزارش در صحن علنی مجلس بررسی می شود.

 فارس- محمد موحد اظهار داشت:‌ این گزارش دارای یک مقدمه‌ای درباره ضرورت برخورد با مفاسد اقتصادی است و مسیری که باید در رسیدگی به این پرونده طی شود مشخص شده است.
وی افزود: بعد از مقدمه شکل‌گیری گروه آریا مطرح شده است مبنی بر اینکه این گروه چگونه و چطور وارد شبکه بانکی شده‌اند.
این عضو کمیسیون اصل 90 ادامه داد:‌ در این گزارش به این مورد پرداخته شده که چطور گروه آریا توانسته از یک «گاوداری» سرمایه خود را به 38 شرکت افزایش دهد و همچنین منابع و امکاناتی که در این مسیر به دست آورده‌اند.
موحد محور دیگر این گزارش اختلاس را چگونگی ورود به این تخلف بزرگ دانست و گفت:‌ اسم این تخلف را می‌توان اختلاس، حیف و میل، اخلال در نظام اقتصادی و غیره گذاشت اما باید دید دستگاه‌ قضایی به کدامیک از این موارد می‌رسد.
وی تصریح کرد: قسمت دیگری از گزارش به عملکرد این گروه در اختلاس اخیر و پول‌هایی که در این باره تحت عنوان وام و سایر عناوین از بانک‌ها گرفتند و بردند و آلودگی را به دستگاه‌های دیگر سرایت دادند، اشاره داشته است.
این عضو کمیسیون اصل 90 ادامه داد: همچنین بخش دیگری از این گزارش به کسانی پرداخته شده که به نحوی در این اختلاس دخیل بودند و به صورت مستقیم و غیر مستقیم نقش داشتند.
به گفته موحد، در گزارش اختلاس بزرگ اعضای کمیسیون اصل 90 رسیدگی به تخلفات رخ داده در جریان اختلاس را نیز در دستور کار خود قرار داده بودند؛ قسمتی از این تخلفات تقصیر و قسمتی قصور است که البته ابعاد مختلف این مورد مشخص شده است.
احتمال انصراف برخی نمایندگان از استیضاح وزیر اقتصاد
وی تصریح کرد:‌ در پایان این گزارش پیشنهادهایی داده شده که در راستای امور و برای جلوگیری از بروز حوادث و حرکات مشابه کاربرد دارد.
موحد درباره تاثیر گزارش اختلاس بزرگ در استیضاح وزیر اقتصاد تصریح کرد: می‌توان از لحاظ منفی و مثبت نمایندگان مجلس این گزارش را ارزیابی کنند؛ همچنین امکان انصراف برخی نمایندگان از استیضاح وزیر اقتصاد وجود دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :