آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24006
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1391 10:40
تعداد بازدید : 851

نسخه 2013 نمایشگاه ICT آلمانی ها امروز پایان می یابد

4 سبیت در یک سبیت

نمایشگاه سالانه فناوری اطلاعات و ارتباطات سبیت در هانوفر آلمان، که مهم ترین نمایشگاه جهان در نوع خود است، امسال با مشارکت لهستان برگزار شد و امروز به کار خود پایان می دهد. این نمایشگاه اگرچه در مقایسه با سال گذشته کمی محدودتر است، با این حال 41 هزار غرفه از هفتاد کشور در آن برپا شده است و پیش بینی می شود در طول پنج روز برگزاری، بیش از ۳۵۰ هزار نفر از ۱۱۰ کشور از آن دیدن کرده باشند. ویژگی امسال نمایشگاه، تمرکز بر فناوری های مبتنی بر کاربردهای اشتراکی در زمینه دانش، ارتباطات و منابع است. یعنی درحقیقت ایده شناخته شده ای که متناسب با شرایط کنونی به کار گرفته شده است. از محصولات مهمی که در نمایشگاه امسال به نمایش درآمد می توان گوشی های هوشمند و چاپگرهای سه بعدی را نام برد. نمایشگاه سبیت نه فقط محل ارایه و معرفی نوآوری های دیجیتال، بلکه شاخصی از رشد اقتصادی کشورها به ویژه آلمان نیز به شمار می رود و جالب است بدانید که محصولات آلمانی در این نمایشگاه رشدی 4/1 درصدی در سال 2013 نشان می دهد.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: دویچه وله و Cebit

چینش موضوعی
نمایشگاه سبیت 2013 در آلمان، در مقایسه با نمایشگاه سالانه CES در لاس‌وگاس، کنگره جهانی موبایل در بارسلون (MWC) و در یک سطح پایین‌تر، جیتکس امارات متحده عربی، نظم قابل توجهی داشته است. تمامی رویدادهای داخل نمایشگاه برای بازدیدکنندگان و متخصصان، حول و حوش چهار پلات‌فورم دور می‌زند که شامل پلاتفورم‌های CeBIT Pro، CeBIT Gov، CeBIT Lab و CeBIT Life می‌شود.
پلات‌فورم CeBIT Pro بخش فناوری اطلاعات و کسب‌وکار است و هر نوع راهکارهای جدید و تجربه شده برای عملیات‌های کسب‌وکار را در برمی‌گیرد که شامل مواردی از این قبیل می‌شود:
قابلیت‌های فناوری اطلاعات برای موفقیت در کسب‌وکار
راهکار‌های اینترنتی کسب‌وکار
جدیدترین راهکارهای امنیتی
تجربیات در زمینه زیرساخت‌های عمومی و حرفه‌ای
شبکه و ارتباطات کسب‌وکار
راهکار‌های سخت‌افزاری و بخش مدیا
بازاریابی و فروش محصولات با استفاده از راه‌حل‌های فناوری اطلاعات
در پلات‌فورم CeBIT Gov، چالش‌های پیش روی حکومت‌ها و دولت‌ها برای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، توسعه دولت الکترونیکی 2، مدرن کردن راهبری بخش‌های عمومی و دولتی در جامعه از جمله مسایل مطرح است. در کنار بحث دولت الکترونیکی 2 که بحث جدیدی است، پهنای باند، کسب‌وکار هوشمند، رایانش ابری، مدیریت منابع انسانی به صورت دیجیتال، برون‌سپاری، سرویس‌های شهروند دیجیتال، بخش بهداشت و تجهیز آن با فناوری اطلاعات، دولت الکترونیکی و دولت همراه(Mobile Government)، داده باز/ دولت باز (Open Data/ Open Government) از دیگر موضوعات این بخش است که در نمایشگاه امسال مطرح شدند.
در پلات‌فورم CeBIT Lab تحقیقات و فناوری‌های جدید عرضه شد. مراکز تحقیقی، کمپانی‌های صنعتی و دانشگاه ها جدیدترین ابداعات خود را به معرض دید عموم گذاشتند. مسابقه بین محصولات ابداعی جدید، نشان دادن تحقیقات جدید دانشگاهی با ابزار جدید، آینده فناوری و مدیریت بر ابداعات فناوریکی از دیگ موضوعات این بخش بود.
اما در پلات‌فورم CeBIT Life هر نوع محصول و راهکاری برای بهتر کردن سبک زندگی مطرح است. موضوعاتی مثل سلامت، سرگرمی، طراحی‌ها، اپلیکیشن‌‌ها و زندگی موبایل و نیز بازی‌های ویدیویی از موضوعاتی بود که در این پلات‌فورم عرضه شده و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
همانطور که قبلا نیز گفته شد، آلمانی‌ها امسال با مطرح کردن بحث Shareconomy اعتقاد خود را به این موضوع نشان دادند که با به اشتراک گذاری دانش اقتصادی، نه تنها دانش شما کم نمی‌شود، بلکه افزایش هم پیدا می‌کند و این موضوع باعث خلق فناوری‌های برتر و نوین شده و در نهایت با کاهش هزینه‌ها، کسب‌وکارها را به سوی بهینه‌سازی خودکار هدایت می‌کند.
پرینترهای سه‌بعدی چشم‌ها را به خود جذب کرد
پرینترهای سه‌بعدی با قابلیت تولید اجسام پلاستیکی و سیستم مرور سه‌بعدی کتاب‌های قدیمی، از جمله‌پدیده‌هایی بودند که بیش از دیگر نوآوری‌های فناورانه توجه بازدیدکنندگان نمایشگاه سبیت ۲۰۱۳ را جلب کردند. از میان محصولات فناورانه و نوآوری‌های دیجیتالی که در سبیت امسال عرضه شد، تاکنون کمتر پدیده‌ای به اندازه پرینترهای سه‌بعدی نظر بازدیدکنندگان را جلب کرده است. از تولید نسل جدید پرینترها که می‌توانند با استفاده از پلاستیک مذاب اجسام جامد طراحی‌شده در کامپیوترها را بسازند، مدت زیادی نمی‌گذرد و هنوز استفاده از آنها توسعه نیافته و فراگیر نشده است. این پرینترهای سه‌بعدی که توسط کمپانی آلمانی «فابستر» تولید شده، پلاستیک را ذوب و به لایه‌های فوق‌ نازک ۸۸ میکرونی تبدیل می‌کند و با چینش آنها در کنار هم می‌تواند اجسام جامد را با جزئییاتی خیره‌کننده چاپ کند.
چاپ اجسام سه‌بعدی رویایی است که هنوز هم بسیاری نمی‌توانند محقق شدن آن را باور کنند. آنطور که فابین گروپ، مدیر این پروژه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته، این سیستم چاپ اکنون توسط گروه کوچکی از معماران، طراحان و مهندسان مورد استفاده قرار گرفته است. روی کاغذ، ابعاد اجسامی که این پرینترها می‌توانند چاپ کنند، محدودیتی ندارد، اما پرینتری که در سبیت به نمایش درآمده می‌تواند حداکثر اجسامی پلاستیکی با طول و عرض ۲۲/۵ و ارتفاع ۲۱ سانتی‌متر چاپ کند. مدت‌زمان چاپ هر جسم، بسته به ابعاد آن متفاوت است. اما چاپ یک بطری پلاستیکی توسط این دستگاه نزدیک به یک ساعت زمان می‌برد.
مرور سه‌بعدی و رابط کاربری کتاب‌های نفیس قدیمی
کتاب‌های نفیس قدیمی را معمولا فقط از پشت محفظه‌های شیشه‌ای چندلایه در موزه‌ها می‌توان دید، اما سیستم جدیدی که در نمایشگاه سبیت ارایه شده، امکان مرور این کتاب‌ها در حالت سه‌بعدی را به کاربران می‌دهد. این سیستم هم از جمله پدیده‌هایی بود که چشم بسیاری از بازدیدکنندگان سبیت را خیره کرد. سیستم مرور تعاملی و سه‌بعدی کتاب‌ها برای نخستین بار در نخستین روز نمایشگاه سبیت ۲۰۱۳ به نمایش درآمد. موسسه آلمانی «فراون‌هوفر» این سیستم را طراحی و پیاده‌سازی کرده است. با بهره‌گیری از آن می‌توانید نسخه‌های خطی چندین قرن پیش را با مدرن‌ترین ابزارهای روز بررسی کنید. این سیستم متون را اسکن می‌کند و روی یک مانیتور نمایش می‌دهد. کاربر می‌تواند در برابر این نمایشگر بایستد و صرفا با اسکرول کردن صفحات از طریق تکان دادن دست‌هایش در هوا، آنها را مرور کند. دوربین‌های این سیستم حرکت دست‌ها را با دقت زیر نظر دارند تا از این طریق فرمان‌های مورد نظر کاربر را اجرا کنند. موسسه فراون‌هوفر در همکاری با کتابخانه ایالت باواریا در مونیخ، مجموعه‌ای از کتاب‌های قدیمی را در دسترس کاربران این سیستم قرار داده است. قدیمی‌ترین نسخه موجود در این مجموعه بیش از هزار سال قدمت دارد.
تصویر صندلی پرستار و مربی ورزش
در میان گجت‌های جدیدی که در بزرگترین نمایشگاه فناوری ارایه شده، یک صندلی راحتی مناسب با ظاهری ساده تلاش می‌کند هم پرستار و هم مربی بدنسازی کاربری باشد که وقت خود را مقابل تلویزیون صرف می‌کند. شاید در نگاه اول این یک صندلی راحتی تیره رنگ به نظر می‌رسد و برای نشستن دوساعته پای تلویزیون عالی باشد، اما این صندلی با ظاهر خود تا حدی پرستاری از کاربر خود را برعهده دارد و تاحدی مربی بدنسازی وی به شمار می‌رود که می‌تواند برای سالمندان کاربردی باشد. حسگرهای فوق هوشمند این صندلی وزن و فشار خون، ضربان قلب و نحوه قرارگیری کاربر خود را روی صندلی ثبت می‌کند و یک پایگاه داده ها از علائم حیاتی وی طی یک دوره زمانی می‌سازد. اگر این صندلی متوجه شود که اندکی وزن اضافه کرده اید، به سرعت به یک صندلی ورزشی تبدیل می‌شود و مجموعه ورزش‌هایی را همانطور که روی صندلی در مقابل تلویزیون نشسته ای به شما پیشنهاد می‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :