آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24011
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1391 11:7
تعداد بازدید : 577

رگولاتور در برابر رگولاتور

زمانی که به موجب قانون، شورای رقابت آغاز به کار کرد، در حوزه ارتباطات بارها هشدار داده شد که با وجود سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با وظایف مشابه و موازی، در فضای بین این نهاد برخی خود را جای می دهند. در واقع کشمکش های بین رگولاتوری و شورای رقابت زمینه سواستفاده را فراهم خواهد شد.

علی شمیرانی

البته خود موازی کاری نیست که موجب نگرانی می شود. در حوزه فاوا حداقل 8 نهاد موازی کار می‌کنند و مشکلی هم رخ نمی‌دهد! بودجه هم که می‌رسد و کسی هم نمی‌گوید چرا چندین و چند مجرای پول برای یک کار باز می‌شود.
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هفته گذشته گفته شرکت مخابرات ایران یکبار با مجوز ما و یکبار هم با مجوز شورای رقابت توانسته دوبار قیمت خدمات خود را افزایش دهد. شرکت مخابرات هم توضیحاتی در این خصوص ارایه کرده و مخلص کلام این که می گویند کار غیرقانونی انجام نداده‌اند و هر چه کرده اند با مجوز نهادهای قانونی بوده است.
جالب‌تر آنکه معاون سازمان تنظیم مقررات در بخشی از اظهارات خود به این نتیجه رسیده‌ و گفته‌است که "اکنون باید راه‌حل این موضوع را پیدا کنیم!"
این که چطور امروز سازمان رگولاتوری به این نتیجه رسیده که آری امکان اتفاقاتی از این دست وجود دارد و باید فکری برای آن کرد، تعجب برانگیز است. نکته عجیب‌تر آنکه این اظهارات به قلم یک روزنامه‌نگار که چیزی بیشتر از یک قلم و کاغذ در دست ندارد، مطرح نشده بلکه از سوی فرد مسوولی مطرح می‌شود که خود می‌تواند با همان ابزار و اختیاراتی که مجوز می‌دهد، مجوز را پس بگیرد یا تدابیر جبرانی و پیشگیرانه را به کار بندد. به عبارت دیگر سازمان رگولاتوری خود به انتقاد از روش رگولاتوری در حوزه ICT پرداخته و سرانجام در مواجهه عملی با یک مشکل به این نتیجه رسیده‌ که باید فکری
کرد.
پیش از این هم شورای رقابت و سازمان تنظیم مقررات در رسانه‌ها برای هم پیغام و پسغام زیاد فرستاده اند و گاه کار به تهدید کشیده شده، اما در نهایت وضع تفاوتی نکرده است و در بر همان پاشنه موازی کاری می چرخد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :