آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240215
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1397 12:59
تعداد بازدید : 677

هشدار مرکز افتا درباره جاسوس افزار خطرناک

مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری از کشف جاسوس افزار جدید خطرناک با نام InvisiMole خبر داد که به عنوان ابزاری برای مقاصد ملی و مالی استفاده می شود.

فناوران - مرکز مدیریت راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) اعلام کرد: پژوهشگران امنیتی ESET بدافزاری را کشف کرده اند که در ۵ سال گذشته به شدت مورد استفاده قرار گرفته است؛ درحالی که ریشه این بدافزار جدید مشخص نشده، اما باورها بر این است که این بدافزار یک ابزار پیشرفته جاسوسی سایبری است که برای مقاصد ملی و مالی استفاده می شود.
این جاسوس افزار که InvisiMole نام گرفته، از سال ۲۰۱۳ فعال بوده است. به گفته پژوهشگران، این بدافزار از کدنویسی هوشمندانه ای برخوردار بوده و از دو ماژول تشکیل شده است. هر دو ماژول دارای ویژگی های جاسوسی اطلاعات هستند و به یکدیگر کمک می کنند تا اطلاعات را استخراج کنند.
ماژول نخست که RC2FM نام دارد و پیچیدگی کمتری نسبت به ماژول دومی دارد، فقط از ۱۵ دستور پشتیبانی می کند و قابلیت های ویرایش سیستم محلی و جست وجو و سرقت اطلاعات را دارد. ویژگی بارز این ماژول، قابلیت آن در استخراج تنظیمات پراکسی از مرورگرها و استفاده از پیکربندی آنها و ارسال این اطلاعات به سرور C&C است. سایر قابلیت های این ماژول شامل روشن کردن میکروفون کاربر، ضبط صدا، تبدیل آن به فایل MP۳ و ارسال به سرور C&C است. همچنین این جاسوس افزار می تواند وب کم کاربر را روشن کند و از صفحه نمایش کاربر screenshot بگیرد. استخراج اطلاعات سیستمی و تغییرات در پیکربندی سیستم از سایر قابلیت های آن است.
ماژول دوم که RC2CL نام دارد، دارای قابلیت های پیشرفته ای است که می توان از یک جاسوس ابزار حرفه ای انتظار داشت. این ماژول حاوی ۸۴ دستور در پشتی است که می تواند دستورات shell را به صورت راه دور اجرا کند، کلیدهای رجیستری را تغییر دهد، فایل اجرا کند، لیست نرم افزارهای نصب شده را به دست آورد، درایورها را بارگذاری کند، اطلاعات شبکه را به دست آورد، UAC را غیر فعال کند، فایروال ویندوز را غیرفعال کند و غیره. این ماژول نیز مانند ماژول اول می تواند میکروفون کاربر را روشن کند و همچنین از صفحات عکس بگیرد.
از ویژگی های این ماژول، قابلیت آن در حذف فایل های خود پس از جمع آوری اطلاعات به منظور مخفی ماندن از ابزارهای کشف بدافزار و ویروس است. ویژگی دیگر آن در تبدیل خود به یک پراکسی و تسهیل اتصالات با ماژول اول و سرور C&C مهاجم است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :