آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24024
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1391 11:44
تعداد بازدید : 871

پنل سازها در انتظار خوردن زنگ مدرسه

تب تبلت، LCD را ارزان کرد

قاعده بازار می گوید تقاضای بیشتر می تواند موجب افزایش قیمت شود، اما در مورد صفحه نمایش تبلت گویا خلاف این اتفاق افتاده است.

فناوران- قرار نیست همیشه تقاضا عامل رشد قیمت شود؛ گاهی هم عرضه بیش از حد می‌تواند کار خودش را بکند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که هیجان حاکم بر بازار جهانی تبلت موجب عرضه بیش از نیاز پنل‌های LCD شده که به کاهش قیمت این قطعه اساسی مورد استفاده در رایانه‌های لوحی انجامیده است.شرکت تحقیقاتی IHS اعلام کرده است که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در بازار جهانی، قیمت پنل‌های 7، 9.7 و 10.1 اینچی کریستال مایع که در ساخت تبلت‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، در ماه ژانویه 2013 با کاهش مواجه بوده و تنها موردی که شاهد ثبات قیمت اش بوده ایم، پنل صفحه نمایش 7.9 اینچی است. البته خریداران تبلت زیاد ذوق زده نشوند؛ کاهش قیمت در حدی نیست که به ارزان شدن محصول در بازار نهایی بینجامد. در واقع پنل LCD بین 50 سنت تا یک دلار در مقایسه با دسامبر 2012 ارزان شده که اگرچه به کار مصرف کننده نهایی نمی‌آید؛ خبر خوبی برای صاحبان برند و عرضه کنندگان رایانه‌های لوحی است.
iSuppli پیش بینی کرده که روند کاهش قیمت پنل ال‌سی‌دی تبلت در طول سال 2013 همچنان ادامه دار باشد.
براساس این گزارش، بسیاری از تامین کنندگان پنل LCD دارند از بازارهایی که رشد کندی دارند یا رشدشان متوقف شده خارج می‌شوند و به تولید صفحه نمایش‌های مناسب تبلت روی می‌آورند. این رویکرد در مورد پنل صفحه نمایش مانیتور و نوت بوک به طور خاص قابل مشاهده بوده و در نهایت موجب افزایش شدید رقابت شده است که این عامل کاهش قیمت را رقم زده است. پیش بینی‌ها حاکی است که رقابت در آینده، نزدیک‌تر و شدیدتر هم بشود و بازار با حالت اشباع (over supply) مواجه باشد.در این میان افت قیمت پنل‌های 7 اینچی TN یا Twisted Nematic که زاویه دید محدودتری دارند در مقایسه با پنل‌های IPS (In-Plane Switching) مشهودتر و شدیدتر بوده و به 2.5 درصد هم رسیده است. ضمن اینکه جای چانه زنی هم برای خرید این پنل‌ها که کمتر تقاضا دارند، بیشتر است. خبر خوب اینکه با توجه به کف قیمتی که می‌توان برای پنل‌های TN پیدا کرد، عرضه کنندگان و برندهای تبلت‌های مجهز به این نوع صفحه نمایش خواهند توانست قیمت تبلت‌های خود را به زیر 100 دلار برسانند.

حال بزرگ‌ها هم خوب نیست
اما داستان کاهش قیمت پنل، به سایزهای کوچک رایانه‌های لوحی محدود نمی‌شود. در ماه ژانویه 2013 پنل‌های ال‌سی‌دی سایز بزرگ هم در مقایسه با دسامبر 2012 کاهش قیمت داشته است. بر این اساس قیمت پنل‌های تلویزیون به طور متوسط یک تا 3 دلار، پنل مانیتور یک دلار و نوت بوک 30 سنت تا 50 سنت کاهش یافته است.
بر اساس بررسی‌های IHS برندهای تلویزیون ال‌سی‌دی درسه ماهه اول سال 2013 علاقه ای به خرید پنل نشان نداده‌اند؛ عمدتا به این دلیل که موجودی انبارشان کافی بوده است. در مورد بازار چین حتی احتمال اشباع بازار از پنل‌های 32 اینچی تلویزیون می‌رود. جالب این که پنل 32 اینچی پرتقاضا ترین سایز مورد استفاده در چین است. به این ترتیب امید تولیدکنندگان پنل برای رشد دوباره قیمت‌ها، حداقل تا قبل از فرارسیدن ماه آوریل (حدودا 20 روز دیگر) بر باد رفته است؛ به ویژه اینکه پنل سازهای چینی و تایوانی خودشان موجب اشباع بازار شده‌اند و عرضه را مدیریت نکرده‌اند.
در مورد مانیتور هم اگرچه ظرفیت برای نسل‌های 5 و 6 تولید بیش از سال 2012 وجود دارد و در نتیجه در مورد سایزهای 18.5 و 21.5 تقاضا هست، اما تقاضا برای پنل مانیتور به طور کلی افت کرده است. این افت هم دلایل مشخصی دارد؛ هیجان حاکم بر بازار تبلت را در مقابل بی اقبالی بازار به خرید رایانه شخصی را در کنار هم بگذارید تا دریابید چرا تولید کنندگگان پنل مانیتور ال‌سی‌دی سایز بزرگ بین یک تا 1.5 دلار به خریداران تخفیف
می‌دهند.پنل نوت بوک نیز به مسیر مشابهی می‌رود. در مورد نوت بوک همیشه دو فصل اول سال میلادی فصل‌های افت فروش است. از سوی دیگر هنوز اثر ویندوز 8 بربازارمشهود نیست. این عوامل در کنار هم موجب انباشتگی و اشباع انبارها از پنل ال‌سی‌دی مانیتور شده است.IHS پیش بینی کرده است که بعد از ماه مارس، یعنی در ماه آوریل هم قیمت پنل مانیتور همچنان مسیر کاهشی را طی کند تا به ماه مه برسیم و بازار به ثبات برسد. پییش بینی می‌شود که در سه ماهه سوم سال 2013 با فرا رسیدن فصل بازگشایی مدارس و فرصت فروشی که از دوره معروف به Back-to-School حاصل می‌شود، قیمت پنل ال‌سی‌دی مانیتور دوباره رشد بکند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :