آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240284
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1397 11:10
تعداد بازدید : 319

مدیر کل دفتر نظارت بر تشکل‌های سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدگنندگان:

اعتبار گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان یک ساله است

مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان ها و نظارت بر تشکل های سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: مصرف کنندگان هنگام خرید کالاها و خدمات مورد نیاز علاوه بر توجه به نشان رعایت حقوق مصرف کنندگان، نسبت به تاریخ اخذ نشان نیز دقت لازم را داشته باشند.


ایلنا - مجید ارغنده پور افزود: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به منظور حمایت توأمان از جریان تولید و مصرف، همایشی را با عنوان روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان هدف گذاری و اجرایی کرده است.
وی با بیان یکی از مهم ترین اهداف این همایش گفت : ضمن حمایت توأمان از جریان تولید و مصرف، شناسایی و معرفی بنگاه های منتخب در رعایت حقوق مصرف کنندگان از اهداف همایش است. در این همایش تلاش می شود بنگاه های اقتصادی که در زمینه رعایت حقوق مصرف کنندگان فعالیت و دستاوردی داشته اند، شناسایی و به جامعه بزرگ مصرف کنندگان معرفی شوند.
ارغنده پور اضافه کرد: فرایند ارزیابی و حضور در این همایش به صورت کاملا داوطلبانه بوده و متقاضیان ضمن خود اظهاری اطلاعات در فرایند ارزیابی قرار گرفته و داده های دریافتی بر اساس شاخص هایی در چهار حوزه قیمت، کیفیت، خدمات قبل، حین و پس از فروش و رضایتمندی مشتری با زیر شاخص هایی مورد ارزیابی و راستی آزمایی قرار می گیرند.
وی گفت: در فرایند ارزیابی یکساله شرکت، نهادها و سازمان های ذیصلاح در موضوعی مانند وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، سازمان ملی استاندارد، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، سازمان توسعه تجارت ایران، سازمان برنامه و بودجه و انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری اعطای گواهینامه و تندیس همکاری و مشارکت دارند.
ارغنده پور گفت: این همایش در ۱۷ دوره برگزاری، دستاوردهای ارزشمندی هم از نظر کمی تعداد متقاضیان و هم از نظر کیفی فرایند و شیوه ارزیابی داشته به نحوی که از نظر تعداد متقاضیان حدود ۲۵ برابر و از نظر تعداد منتخبین ۲۲ برابر شده است.
وی افزود: به منظور بزرگداشت ۹ اسفند روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان و اشاعه فرهنگ رعایت حقوق مصرف کنندگان در سطح کشور، همایش اعطای گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان استانی، با هدف افزایش انگیزه و حساسیت در تولیدکنندگان کالا و ارایه دهندگان خدمات برای رعایت حقوق مصرف کنندگان، افزایش رقابت سازنده بین تولیدکنندگان و ارایه دهندگان خدمات در جهت ارایه محصولات کیفی و تشویق مصرف کنندگان به استفاده از کالای واحدهای تولیدی و خدماتی دارای نشان رعایت حقوق مصرف کنندگان، ازسوی سازمان های صنعت، معدن و تجارت در سراسر کشور برگزار می شود که این نشان دهنده اهتمام جدی و آغاز تلاش برای نهادینه سازی فرهنگ رعایت حقوق مصرف کنندگان در سطح کشور است.
مدیر کل نظارت بر تشکل ها و هماهنگی امور استان های سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: بر همین اساس و با توجه به آیین نامه استانی اعطای گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان، بنگاه های اقتصادی که دایره فعالیت آنها در سطح ملی نبوده و گستره توزیع محصولات آنها در کمتر از ۱۰ استان قرار دارد، با توجه به شاخص های ارزیابی تعیین شده در آیین نامه اجرایی شامل قیمت، کیفیت، توزیع و خدمات پس از فروش و رضایت مشتری برای کالاهای تولیدی و کیفیت ارایه خدمات، سرعت ارایه خدمات، هزینه ها و تعرفه ها و ارزیابی نتیجه عملکرد برای واحدهای خدماتی، مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرند و طبق بررسی های انجام شده ازسوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، به عنوان بنگاه منتخب در رعایت حقوق مصرف کنندگان در سطح استان شناسایی شده و در مراسمی به عموم مصرف کنندگان معرفی و از آن ها تقدیر می شود.
ارغنده پور افزود: به منظور تشویق بنگاه های اقتصادی و واحد های صنفی فعال در سطح کشور و در راستای آگاهی بخشی به عموم مردم و نهادینه سازی فرهنگ رعایت حقوق مصرف کنندگان، مطابق آیین نامه اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان، آن دسته از بنگاه های اقتصادی که حداقل ۵ بار مفتخر به دریافت گواهینامه استانی رعایت حقوق مصرف کنندگان شوند، می توانند در فرآیند ارزیابی اعطای گواهینامه ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان در سطح ملی حضور یابند و مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرند.
وی اضافه کرد: امسال طبق برنامه پیش بینی شده در استان ها، تاکنون در ۱۵ استان همایش استانی رعایت حقوق مصرف کنندگان برگزار شده است و انتظار می رود تعداد استان های برگزار کننده همایش در سال ۹۷ به ۲۰ استان افزایش یابد. همچنین از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶ همایش های استانی در ۲۸ استان برگزار شده است که استان فارس با برگزاری ۷ همایش، در بالاترین رده قرار دارد.
دبیر شورای سیاستگذاری و اجرایی اعطای گواهینامه و تندیس های ملی رعایت حقوق مصرف کنندگان بیان کرد : در این مسیر نیز شاخص های ارزیابی چندین بار با همکاران کارشناسان و صاحب نظران مورد بازنگری قرار گرفته و تلاش شده است تا شاخص ها بر اساس داده های علمی و در چارچوب قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و قوانین و اسناد بالادستی در حمایت توأمان از جریان تولید و مصرف اصلاح شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :