آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240300
تاریخ انتشار : 23 خرداد 1397 11:53
تعداد بازدید : 344

رییس کل بانک مرکزی:

برداشت ها درباره FATF نادرست است

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه برداشت های نادرستی از بحث FATF وجود دارد، گفت: راه برقراری ارتباط با بانک های بین المللی استفاده از استانداردهای روز دنیا است.

فناوران- ولی الله سیف درباره بحث های مطرح شده در مورد قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم، با تاکید بر اینکه برداشت های نادرستی از این اقدام وجود دارد و به هیچ وجه قرار نیست که شخص یا نهادی دسترسی به اطلاعات ما داشته باشد، افزود: این اقدام در این مسیر حرکت می کند که اطمینان داشته باشیم سوءاستفاده ای از سرویس ها و خدماتی که نظام بانکی ارائه می دهد، برای پولشویی یا تامین مالی تروریسم نمی شود.
به گزارش ایبنا، رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: مصادیق تروریسم و پولشویی مواردی است که توسط نهاد و مرجع تعریف شده در داخل کشور تعیین می شود، به عنوان مثال مصادیق تروریسم در شورای عالی امنیت ملی تعیین می شود که مبنای کار قرار خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به مسائل و پیچیدگی های خاصی که در صحنه بین المللی داریم، حرکت در مسیر استفاده از استانداردهای روز کمک می کند که بانک های ما با بانک های بین المللی به ویژه اروپایی ارتباط برقرار کنند.
سیف ادامه داد: اکنون که اروپایی ها مسیر خود را از آمریکا جدا کرده اند، باید فضایی را فراهم کنیم که بانک های اروپایی بتوانند با بانک های ما کار کنند و راه برقراری این ارتباط استفاده از استانداردهای روز دنیا است که متاسفانه بانک های ما از این استانداردها عقب افتاده اند.
رییس کل بانک مرکزی یادآور شد: یکی از زمینه های این عقب افتادگی، مباحث مربوط به پولشویی و شناسایی مشتریان است که باعث می شود بانک به میزان ریسک اشراف داشته باشد و به سلامت و ثبات بانک کمک می کند.
وی در پایان اظهارداشت: امیدوارم این موانع هرچه زودتر برداشته شود و بتوانیم بانک ها را به چنین ابزارهایی مجهز کنیم، جلساتی با نمایندگان مجلس خواهیم داشت که امیدواریم بتوانیم آنها را قانع کنیم تا تعلیق FATF ادامه داشته باشد.
از سوی  دیگر، علی دیواندری
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: اکنون که به نظر می رسد نظام بانکی دنیا آن گونه که باید و شاید نمی تواند با ایران کار کند، تبعات الحاق به FATF باید بررسی شود.
دیواندری دیروز در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: در نظام بانکی تنها بانک ها مطرح نیستند؛ بلکه تمام بخش هایی نظیر بازار سرمایه که عملیات مالی انجام می دهند، دخیل هستند. این در حالی است که بخش های مختلفی در حوزه بانکی تصمیم می گیرند که این عدم یکپارچگی، اجرای سیاست ها را دچار مشکل می کند. 
وی افزود: 
به گزارش مهر، دیواندری گفت: موضوع را باید از دو جنبه نگاه کرد؛ یکی اینکه از نگاه کارشناسی نظام بانکی ایران باید از قواعدی تبعیت کند که بتواند با سیستم بانکی بین المللی کار کند ولی حقیقت آن است که در شرایطی که جامعه جهانی با خروج آمریکا از برجام مشخص نیست چه موضعی در قبال ایران داشته باشد باید شرایط را سنجید.
وی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد اروپا با ایران کار کند باید آن دسته از مواد مورد نیاز نظام بانکی که باید برای کار در حوزه بین الملل از آن تمکین کند، اجرایی شود تا مسیر هموار شود. ولی در شرایطی که پالس هایی مبنی بر این مطرح است که نظام بانکی دنیا آنگونه که باید و شاید با ایران کار نمی کند مسوولان باید به این فکر باشند که با دورنمای این سیاست ها با الحاق به چنین معاهداتی چه سرنوشتی برای ایران رقم خواهد زد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :