آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 240651
تاریخ انتشار : 2 تیر 1397 10:45
تعداد بازدید : 259

رشد 50 درصدی قیمت هارددیسک‌های اکسترنال در بازار

3 ترابایت، 3 میلیون تومان

افزایش قیمت ابزارهای انتقال و ذخیره سازی اطلاعات از فلش دیسک گرفته تا هارددیسک، بحث داغ این روزهای بازار کامپیوتر است.

مریم عسگری
در شرایطی که فعالان بازار از رشد نرخ دلار و کاهش موجودی برای چنین کالاهایی خبر می دهند، در بازار شاهد رشد شدید قیمت انواع هارددیسک هستیم. به گفته فعالان بازار کامپیوتر در حال حاضر از لحاظ موجودی هارددیسک های ارزان قیمت با کاهش موجودی مواجه هستیم و نمونه های گران قیمت که بهایی بیشتر از یک و نیم میلیون تومان در بازار موجودند که البته این نمونه ها مشتری چندانی ندارند.
علی نوری، یکی از فعالان بازار کامپیوتر می گوید: اگر بخواهیم میزان افزایش قیمت در بازار هارددیسک را نسبت به شب عید سال گذشته تخمین بزنیم، باید بگوییم که شاهد یک رشد 40 تا 50 درصدی قیمت هستیم. وی افزود: درباره حافظه های فلش هم با رشد 30 درصدی قیمت مواجه هستیم.
وی افزود: در حال حاضر هارددیسک های 500 گیگابایتی HDD با رابط USB 2.0، دست کم قیمتی حدود 300 هزار تومان دارند و این درحالی است که USB 2.0 یک تکنولوژی منسوخ شده است و جای خود را به USB 3.0 داده است. همچنین قیمت هاردهایی با ظرفیت 3 ترابایت و تکنولوژی USB 3.0 در حدود 3 میلیون تومان است.
وی قیمت هارددیسک های SSD را نیز بسته به ظرفیت متفاوت اعلام کرد و گفت در حال حاضر یک هارددیسک SSD با ظرفیت 120 گیگابایت، قیمتی حدود 300 هزار تومان و با ظرفیت یک ترابایتی با قیمت 2 میلیون و 400 هزار تومان دارد.
به گفته یکی دیگر از فعالان بازار، اگر چه هارددیسک هم با رشد قیمت مواجه شده است، اما از کالاهایی است که بسیاری از کاربران کالاهای کامپیوتری به آن نیاز دارند و برای خرید آن اقدام می کنند؛ اما بیشتر خریداران به سراغ نمونه های ارزان قیمت می روند و این هارددیسک ها هم در بازار کمیاب هستند. وی افزود: چنین اتفاقی در بازار درایورهای اکسترنال و رم رخ داده است. 
به گفته فعالان بازار با توجه گرانی این محصولات، میزان تقاضا برای نمونه های کارکرده افزایش یافته است که البته این نمونه ها نیز بدون اشکال و کم خطر نیستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :